Svet

Liberálne skupiny sa pokúšajú využiť klauzulu o vzbure v ústave, aby zabránili Trumpovi zúčastniť sa volieb v roku 2024

Keďže bývalý prezident Donald Trump dominuje v prezidentských voľbách republikánov, niektoré liberálne skupiny a právni experti tvrdia, že zriedka používané ústavné ustanovenie mu bráni stať sa prezidentom. Jan. 6, 2021, útok V hlavnom meste USA.

14. dodatok zakazuje vykonávať funkciu každému, kto sa raz zaprisahá, že bude dodržiavať ústavu, zapojí sa do „poburovania alebo vzbury“ proti nej. Rastúci počet právnych vedcov tvrdí, že po Trumpovi platí pravidlo po skončení občianskej vojny Jeho podiel V pokuse Prezidentské voľby v roku 2020 by mali byť zrušené a povzbudzovať svojich priaznivcov Búrka v Kapitole USA.

Dve liberálne neziskové organizácie sľubujú štátnym volebným úradníkom výzvy na súd, aby napriek týmto námietkam zaradili Trumpa do volieb.

Toto úsilie by mohlo vyvolať reťaz žalôb a odvolaní v niekoľkých štátoch, ktoré by nakoniec mohli viesť k Najvyššiemu súdu USA, možno uprostred Primárna sezóna 2024. Táto záležitosť pridáva ešte väčší potenciálny právny zmätok do nominačného procesu, ktorý už poháňajú prví kandidáti Štyri trestné vyšetrovania.

Teraz, keď si republikáni majú vybrať svojho kandidáta, Trumpova schopnosť súťažiť by mohla byť predmetom súdneho sporu. Iowa Caucuss Dňa 15. januára.

„Existuje veľmi reálna možnosť, že tieto prípady budú aktívne počas primárok,“ povedal Gerard Magliocca, profesor práva na Indiana University, ktorý varoval, že pred konečným rozhodnutím najvyššieho súdu môžu v rôznych štátoch nastať rôzne výsledky. „Predstavte si, že máte názor, že je nekvalifikovaný, a potom je tu ďalší primár, kde je na hlasovacom lístku.“

Zatiaľ čo väčšina prípadov sa pravdepodobne nezačne skôr ako v októbri, keď štáty začnú hlasovať pre nadchádzajúce primárne voľby, tento problém bol podporený nedávno publikovaným článkom o preskúmaní práva od dvoch prominentných konzervatívnych profesorov práva Williama Potta a Michaela Paulsena. Dospeli k záveru, že Trump by mal byť zakázaný z hlasovania kvôli tretej časti 14. dodatku.

Táto sekcia bráni vstupu do Kongresu, armády a federálneho a štátneho úradu komukoľvek, kto predtým prisahal, že podporí ústavu a „zapojil sa do vzbury alebo povstania proti nej, alebo napomáhal alebo navádzal na jej nepriateľov“.

READ  Austrálsky premiér Anthony Albanese príde budúci mesiac do Indie, aby si pozrel testovací zápas s premiérom Modim India News

Pott a Paulsen vo svojom článku, ktorý je naplánovaný na uverejnenie v University of Pennsylvania Law Review, tvrdia, že veria, že význam je jasný.

„Brať článok tri vážne znamená vylúčiť zo súčasných alebo budúcich funkcií tých, ktorí sa po voľbách v roku 2020 snažia podvrátiť legitímnu vládnu moc podľa ústavy,“ píšu.

Tento problém sa objavil len minulý týždeň Republikánska prezidentská debata Bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson v Milwaukee varoval: „Je to niečo, čo by ho podľa našich pravidiel a ústavy diskvalifikovalo.“

V roku 2021 poslala nezisková organizácia Free Speech People listy najvyššiemu volebnému úradníkovi vo všetkých 50 štátoch, v ktorých žiadala, aby bol Trump odvolaný, ak bude opäť kandidovať na prezidenta. Ron Fine, právny riaditeľ skupiny, poznamenal, že po rokoch mlčania predstavitelia začínajú o tejto záležitosti diskutovať.

„Tvorcovia 14. dodatku sa naučili krvavú lekciu, že nemôžu dúfať, že sa dostanú k moci, ak sa povstalci vzbúria proti pravde,“ povedal Fein.

Pred polrokmi 2022Skupina podala žalobu na odstránenie USA Predstaviteľka Marjorie Taylor-Green Potom-rep. Madison Cawthorne, Obaja republikáni, Jan. 6 z prieskumov o ich podpore protestu. Sudca, ktorý dohliada na Greenov prípad rozhodol v jej prospechPočas kauzy Cawthorn Nálada Potom, čo bol porazený vo svojom primárnom zápase.

Komplikované právne problémy boli zdôraznené v stredu, keď minister zahraničných vecí Adrian Fontes povedal, že má zviazané ruky kvôli rozhodnutiu najvyššieho súdu štátu, že iba Kongres môže diskvalifikovať prezidentského kandidáta z Arizony. Demokrat Fontes v rozhovore pre The Republic označil rozsudok za „mŕtvy, nesprávny“, ale povedal, že si za ním bude stáť.

Ak sa Trump objaví na arizonskom hlasovacom lístku, tí, ktorí sa domnievajú, že je nespôsobilý, by mohli podať žalobu na federálnom súde a žiadať jeho odvolanie.

Ostatní ministri zahraničných vecí postupujú po legálnom mínovom poli opatrne.

V rozhlasovom rozhovore začiatkom tohto týždňa ministerka zahraničných vecí štátu Michigan Jocelyn Bensonová, demokratka, uviedla, že existujú „platné právne argumenty“, aby sa Trump nedostal do volieb, a že o tom diskutuje s ďalšími štátnymi tajomníkmi. Prezidentské bojisko.

READ  Pentagon Leaks: Ako sa tajné spisy na Ukrajine rozšírili a potom zmizli

Republikánsky minister zahraničných vecí Brad Raffensberger, ktorý odolal tlaku Trumpa, keď sa pokúšal zvrátiť výsledky z roku 2020 v Gruzínsku, navrhol, aby táto otázka bola na voličoch.

„Ako gruzínsky štátny tajomník mám jasno v tom, že voliči sú inteligentní a zaslúžia si právo rozhodovať o voľbách,“ uviedol vo vyhlásení zaslanom e-mailom.

Trump tvrdí, že akýkoľvek pokus zabrániť mu, aby sa objavil na hlasovacích lístkoch štátu, je „zasahovaním do volieb“ – rovnakým spôsobom charakterizuje trestné obvinenia, ktoré proti nemu vzniesli federálni prokurátori v New Yorku a Atlante, ako aj vo Washingtone, DC a na Floride.

„A myslím si, že to, čo sa deje, je, že proti tomu skutočne došlo k odporu,“ povedal Trump pre konzervatívny kanál Newsmax.

V skutočnosti bol štátny tajomník štátu New Hampshire v pondelok zaplavený správami o tejto záležitosti, uviedla hovorkyňa Anna Schwendek. Začiatkom dňa jedna konzervatívna postava nepravdivo tvrdila, že štát porazí Trumpa z prieskumov.

Republikánsky kandidát na prezidenta John Anthony Castro z Texasu podal v stredu na súde v New Hampshire sťažnosť, že 14. dodatok bráni Trumpovi zúčastniť sa hlasovania v štáte.

V konečnom dôsledku sa očakáva, že väčšie súdne výzvy pritiahnu viac legálnej palebnej sily. Michael McConnell, konzervatívny profesor práva na Stanfordskej univerzite, ktorý nie je zástancom Trumpa, však povedal, že tento prípad nie je hlúpy.

McConnell spochybnil, či sa to vôbec vzťahuje na prezidentský úrad, ktorý nie je jedným z úradov špecificky uvedených v 14. dodatku – ktorý namiesto toho odkazuje na „voliča prezidenta a viceprezidenta“. Dodal, že nie je jasné, či bol útok zo 6. januára „vzburou“ podľa zákona alebo menej známym incidentom, akým je napríklad vzbura.

McConnell sa však obáva aj politického precedensu, ak by Trumpa nakoniec vylúčili z akýchkoľvek štátnych prieskumov.

READ  Čína sľubuje „akciu“ proti novým sankciám USA

„Nie je to len o Trumpovi. „Každé voľby, kde niekto povie niečo v prospech výtržníctva, ktoré narúša vymožiteľnosť práva, budú jeho oponenti súťažiť a snažiť sa ich diskvalifikovať,“ povedal.

14. dodatok, ktorý bol ratifikovaný v roku 1868, pomohol zabezpečiť občianske práva pre oslobodených otrokov – a nakoniec aj všetkých ľudí v Spojených štátoch – no používal sa aj na to, aby zabránil bývalým dôstojníkom Konfederácie stať sa členmi Kongresu a prevziať vládu, proti ktorej sa búrili.

V roku 1872, keď politická vôľa zakázať bývalých konfederátov slabla, toto ustanovenie umožnilo Kongresu zákaz zrušiť. Potom sa toto ustanovenie takmer vôbec nepoužívalo. V roku 1919 socialista zasadajúci v Kongrese odmietol a tvrdil, že počas prvej svetovej vojny pomáhal a napomáhal nepriateľom krajiny. Minulý rok, pri prvom použití tohto pravidla, sudca z Nového Mexika. Vidiecky okresný komisár bol zakázaný ktorý vstúpil do Kapitolu 6. januára z funkcie podľa klauzuly.

Ak nejaký štát bráni Trumpovi kandidovať, Jeho kampaň za znovuzvolenie Očakáva sa, že žaloba pôjde priamo na Najvyšší súd USA. Ak ho žiadny štát nezakáže, People for Free Speech a ďalšia nezisková organizácia so sídlom vo Washingtone pre občiansku zodpovednosť a etiku spochybnia jeho prítomnosť na hlasovacom lístku.

Edward Foley, profesor práva na Štátnej univerzite v Ohiu, povedal, že je dôležité, aby najvyšší súd vyriešil problém ešte pred všeobecnými voľbami. Ak sa Trumpove kvalifikácie nevyriešia a vyhrá, demokrati budú pravdepodobne hlasovať o januári. 6. 2025 by sa mohol pokúsiť zablokovať jeho nástup do Bieleho domu, čo by podľa neho vyvolalo ďalšiu demokratickú krízu.

Predkladatelia novely sa zhodujú, že vec je podľa nich jasná.

„Nie je to trest. Je to ako povedať, že prezident musí mať 35 rokov a musí byť prirodzeným občanom,“ povedal Noah Bookbinder, prezident organizácie Citizens for Responsibility and Ethics vo Washingtone. „Nemusíte pomáhať organizovať povstanie.“ proti vláde“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close