Veda

Misia NASA sleduje nebeské črty, ktoré pripomínajú strašidelnú ruku a desivú tvár

NASA/CXC/Stanfordská univerzita/R. Rómovia a spol.

K tomuto kompozitnému obrázku hmloviny pripomínajúcej žiariacu ruku prispeli údaje z röntgenového observatória Chandra a Imaging X-ray Polarimetry Explorer.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Vesmír je plný záhad, ktoré čakajú na vyriešenie, a niektoré z nich sa javia obzvlášť desivé s príchodom Halloweenu.

Zlovestná „tvár“ na Jupiteri a prízračná hmlovina v tvare skeletu v tvare ruky sú len niektoré zo strašidelných astronomických prvkov, ktoré zaznamenali nedávne misie NASA.

Misia Juno, ktorá od roku 2016 obieha okolo Jupitera a niektorých jeho najväčších mesiacov, uskutočnila 7. septembra svoj 54. obeh okolo najväčšej planéty našej slnečnej sústavy. Prístroj JunoCam zachytil víriace oblaky a búrky v severných oblastiach Jupitera pozdĺž terminátora planéty alebo čiary oddeľujúcej deň od noci.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Vladimir Tarasov

Zdá sa, že víriaca atmosféra Jupitera obsahuje tvár na tomto obrázku, ktorý urobila Junocam.

Zdá sa, že tvár podobná Picassovi sa vynára z narušeného prostredia vo fenoméne nazývanom pareidólia, v ktorom diváci sledujú tváre a iné rozpoznateľné objekty v rámci náhodných vzorov.

Nespracované údaje, dostupné verejnosti Webová stránka JunoCam, spracoval civilný vedec Vladimir Tarasov. Počas blízkeho preletu preletela Juno asi 7 700 kilometrov nad vrchmi oblakov planéty, kde nízky uhol slnečného svetla ešte viac umocnil dramatický charakter snímky.

Röntgenové lúče prvýkrát použil fyzik Wilhelm Röntgen na zobrazenie kostí ruky svojej manželky v roku 1895 – a teraz dva röntgenové teleskopy odhaľujú „kosti“ žiariaceho oblaku v tvare ruky, ktorý vznikol po výbuchu hviezdy. . kolaps.

Oblak plynu a prachu alebo hmlovina sa vytvoril pred 1500 rokmi, keď masívna hviezda prepálila svoje vnútorné jadrové palivo a zrútila sa. Táto hmlovina, známa ako MSH 15-52, sa nachádza asi 16 000 svetelných rokov od Zeme.

READ  Čínska sonda spojená s Marsom vracia autoportrét z hlbokého vesmíru - Spaceflight Now

NASA/MSFC

Pôvodná snímka hmloviny Chandra ukazuje jasnú bielu škvrnu v pulzare, „dlaň“, zatiaľ čo oranžové oblaky sú pozostatkom výbuchu supernovy.

Keď sa hviezda zrútila, zanechala za sebou hustý zvyšok nazývaný neutrónová hviezda. Rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy, ktoré majú silné magnetické polia, sa nazývajú pulzary. Novovytvorené pulzary vysielajú prúdy energetického materiálu a majú silné vetry, ktoré vytvorili túto konkrétnu hmlovinu.

Röntgenové observatórium NASA Chandra prvýkrát pozorovalo pulzar, známy ako PSR B1509-58, v roku 2001. Jasný pulzar bol pozorovaný v spodnej časti „dlane“ hmloviny v tvare ruky. Prúd z pulzaru možno vysledovať k „zápästiu“.

O viac ako 20 rokov neskôr, NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer, alebo IXPE, strávil 17 dní pozorovaním hmloviny. Ide o doteraz najdlhšiu pozorovaciu kampaň vesmírneho observatória Spustenie v decembri 2021, Výsledky prevádzky nového ďalekohľadu zverejnili v pondelok The Astrophysical Journal,

„Údaje IXPE nám poskytujú prvú mapu magnetického poľa ‚v ruke‘,“ uviedol vo vyhlásení vedúci autor štúdie Roger Romani, profesor fyziky na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. „Nabité častice, ktoré generujú X- lúče prechádzajú magnetickým poľom. Spolu s poľom určuje jej tvar jadro hmloviny, podobne ako kosti v ľudskej ruke.“

Jedinečné pozorovacie schopnosti teleskopu umožňujú vedcom určiť, kde častice v hmlovine urýchľujú turbulentné oblasti v magnetickom poli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close