Veda

Najstarší vulkanický meteorit spochybňuje teórie o formovaní slnečnej sústavy

Analýza meteoritu Erg Chech 002 ukázala, že je to najstaršia hornina sopečného pôvodu, aká bola kedy nájdená, oveľa viac ako ktorákoľvek hornina vyprodukovaná na Zemi. Poskytol tiež dôkaz, že niektoré časti ranej slnečnej sústavy boli oveľa bohatšie ako iné na izotop zodpovedný za väčšinu jej raného tepla, hoci stále nevieme prečo.

Ranné Slnko nebolo také jasné ako dnes, ale to neznamená, že prvé planéty vytvorené z disku okolo neho boli studené. Okrem tepla uvoľneného pri zrážkach boli v tom čase rádioaktívne izotopy hojnejšie a udržiavali prvé veľké predmety horúce, často s roztaveným vnútrom. Predpokladá sa, že jeden izotop, hliník-26, zohral obzvlášť dôležitú úlohu, možno dôvod, prečo dnes máme platňovú tektoniku.

Dnes je zemské jadro ohrievané najmä pomalým rozpadom uránu a tória a rovnako je to aj s jadrami iných skalných objektov. Pred štyrmi a pol miliardami rokov sa však predpokladá, že hliník-26 zohral oveľa väčšiu úlohu.

Hliník-26 sa rozkladá na horčík-26, pričom sa uvoľňuje energia. Pri 705 000 je jeho polčas dostatočne krátky na to, aby bolo teplo oveľa intenzívnejšie ako u rovnakého množstva uránu-235, ale dostatočne dlhý na to, aby mal zásadný vplyv na prvých niekoľko miliónov rokov formovania planét.

Predpokladá sa, že protoplanetárny disk, z ktorého sa vytvorila slnečná sústava, bol obohatený o hliník-26 z blízkych explodovaných hviezd, ale astronómovia diskutujú o tom, či boli izotopy zmiešané rovnomerne, alebo či sa v niektorých oblastiach zhromaždili. Aby sme to otestovali, musíme veľmi presne poznať čas vzniku meteoritu. Inak nevieme povedať, či vznikol v oblasti s nízkym obsahom hliníka-26 po rozpade väčšiny izotopu, alebo je o niekoľko miliónov rokov mladší.

Sopečné meteority sa dajú ľahšie odhaliť ako meteority uložené na povrchu asteroidu, takže objav Erg Chech 002 v saharskej púšti bol darom. Evgeny Krastianinov, doktorand na Austrálskej národnej univerzite, a spoluautori využili všetky výhody meraním veku Erg Chech 002 s úžasnou presnosťou.

READ  Referenčný genóm pangenómu od 47 ľudí z rôznych prostredí

Sopečný pôvod Erg Chech 002 znamená, že vznikol z objektu dostatočne veľkého na to, aby bol geologicky aktívny. Niektoré sopečné meteority boli identifikované ako meteority pochádzajúce z Vesty pred ich pádom pri zrážke. Iné, vrátane Erg Chech 002, jednoznačne pochádzali z iného objektu, ktorý nevieme identifikovať, s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že je už dávno zničený.

Erg Chech 002 je nekonformný prinajmenšom do takej miery, ako odhaľuje existenciu ranej slnečnej sústavy s takými pozoruhodnými kryštálmi.

Erg Chech 002 je nezvyčajne bohatý na olovo a urán, čo nie je náhoda. Urán podlieha sérii rádioaktívnych rozpadov, kým nedosiahne stabilný izotop olova. Pri formovaní by hornina, ktorá sa stala Erg Chech 002, obsahovala ešte viac uránu, z ktorého väčšina sa rozložila na olovo.

Rôzne izotopy uránu sa rozpadajú rôznymi rýchlosťami, takže porovnaním množstva každého z nich a pomeru ich konečných produktov môžu geológovia vypočítať vek horniny. Erg Chech 002 sa ukázal ako mimoriadne zdatný a poskytol presný výsledok: 4 565 560 000 rokov s chybou iba 120 000 rokov.

Porovnaním času formovania Erg Chech 002 s predchádzajúcimi odhadmi jeho koncentrácie hliníka-26 Kristianinov a spoluautori dospeli k záveru, že jeho materské teleso obsahuje tri až štyrikrát viac hliníka-26 ako materské telesá porovnateľných meteoritov.

Pokiaľ nie sú odhady veku alebo hliníka pre ten či onen meteorit zlé, znamená to, že oblak, z ktorého sme sa sformovali, bol oveľa menej premiešaný ako mnohé odhady.

Znamená to tiež, že keď sa spojili, tieto protoplanéty nezozbierali materiál z rôznych oblastí natoľko, aby vyrovnali tieto rozdiely. To značne komplikuje snahy o modelovanie formovania planét, ale môže to tiež vysvetliť niektoré anomálie.

erg chech 002 mal kusov na predaj na ebay Za veľmi nízke ceny, ale teraz, keď bola preukázaná jeho hodnota, môžu rýchlo stúpať.

READ  Šerifovia z New Yorku rozchádzajú svadbu v hale s takmer 300 hosťami

Štúdia bola zverejnená komunikácia prírody,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close