Svet

Navaľnyj pre Bild: Bývalý nemecký kancelár chráni vrahov a vypláca mu Putina

Podľa Navaľného stojí za jeho otravou ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj obvinil bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera z ochrany vrahov a prijímania peňazí od ruského prezidenta Vladimira Putina. Povedal to v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého denníka Bild, z ktorého úryvky priniesli svetové tlačové agentúry DPA a Reuters.

„Gerhard Schröder je platený Putinom. Ak sa však bude stále snažiť poprieť, že ma otrávili, je to skutočne veľké sklamanie,“ uviedol Navalnyj.

Schröder (76), predseda predstavenstva spoločnosti Nord Nord 2, v ktorej je ruský akcionár Gazprom oficiálne jediným akcionárom, uviedol, že účasť Ruska na otrave Navaľného nebola preukázaná.

Koncom septembra Schröder odmietol žiadosti o pozastavenie výstavby plynovodu North Stream 2 v reakcii na otravu ruského opozičného disidenta Alexeja Navaľného.

„Stále je bývalým úradom najmocnejšej krajiny v Európe. Teraz je Putinovým stúpencom a chráni vrahov,“ dodal Navaľnyj, ktorý nepochybuje o tom, že Schröder dostal od Putina tajné platby.

Sankcie proti oligarchom

Navaľnyj v rozhovore pre denník Bild tiež vyzval EÚ, aby v súvislosti s jeho otravou podnikla tvrdé kroky proti ruským oligarchom neďaleko Kremľa.

„Sankcie proti celej krajine nefungujú. Najdôležitejšie je uložiť zákaz vstupu osobám, ktoré majú z tohto režimu prospech, a zmraziť ich majetok,“ uviedol Navalnyj.

Skutočnosť, že dlhoročný kritik Námorného Kremľa bol otrávený látkou zo skupiny nováčikov, predtým potvrdili laboratórne testy na základe laboratórnych testov a rovnaké výsledky dosiahli aj laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v utorok potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých z Navaľného sa našli stopy neuroparalytickej látky od skupiny nováčikov.

Podľa Navaľného stojí za jeho otravou ruský prezident Vladimir Putin. Rusko naďalej popiera svoje zapojenie do pokusu o námornú otravu.

READ  Správy o migrácii: Azylový systém potrebuje „úplnú revíziu“, varujú charitatívne organizácie

Nacistom prišlo zle a upadli do kómy, keď 20. augusta cestoval lietadlom z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. Dva dni – 22. augusta – lekári z Omska Navaľného povolili transport špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde bol ošetrený na klinike Charité v Berlíne. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close