Ekonomika

Neefektívne čerpanie eurofondov stojí Slovensko ‚tri nemocnice ročne‘ – EURACTIV.com

Nedostatok primeraných verejných investícií na Slovensku bol za posledných päť rokov v priemere o 1,2 miliardy eur ročne menej ako u jeho susedov, čo viedlo k investičnému dlhu vo výške viac ako 40 miliárd eur. rok.

Odchádzajúca vláda pred nedávnymi voľbami upozornila na nedostatočné čerpanie eurofondov a ponechala návod, ako situáciu zlepšiť.

Na zlepšenie čerpania eurofondov Slovensko podľa nej nutne potrebuje vypracovať dlhodobú stratégiu rozvoja, urýchliť vyhodnocovanie žiadostí a zlepšiť prípravnú fázu verejného obstarávania.

Minister investícií Peter Balík zdôraznil dôležitosť kvalitnej a včasnej prípravy definovaných strategických plánov.

„Príkladom sú nemocnice v Martine a Rasochi. Ak by boli tieto projekty pripravené promptne a rozumne, tieto investície by už boli zrealizované,“ uviedol Palík k tvorbe prostriedkov na predplánovú prípravu.

Jedným z vládnych návrhov na zmenu je, že rozhodovanie o prideľovaní niektorých eurofondov už nebude výlučne v kompetencii ministerstiev, ale budú sa týkať kraje a obce.

Predchádzajúca vláda rozhodla, že 2,1 miliardy eur, približne 16 % z celkovej národnej alokácie, pôjde na projekty v pôsobnosti miestnych samospráv.

Viaceré politické strany podporujú presun eurofondov do projektov miestnej samosprávy s možnosťou zostavenia ďalšej vlády po nadchádzajúcich predčasných voľbách. Strany ako PS, Hlas, SaS a KDH podporujú decentralizáciu eurofondov.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vo svojom volebnom programe uvádza zámer presunúť takto „50 % zdrojov“. Tento krok je považovaný za najvýznamnejšiu „reformu“ v čerpaní eurofondov.

(Marian Koreň | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

READ  Írska ekonomika sa v budúcom roku prudko spomalí, ale unikne recesii - prognóza EÚ

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close