Ekonomika

Orban na samite V4-Egypt: Posilnenie Egypta je dôležité

Predseda vlády Victor Orban po utorňajšom stretnutí vicekráľovskej skupiny a egyptskej delegácie v Budapešti uviedol, že posilnenie Egypta je v „hlavnom záujme“ Európskej únie.

Orban na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským kolegom Edwardom Hagerom, poľským Mathewsom Moravicim a egyptským prezidentom Abdel Fattah el-Sisi uviedol, že imigrácia je v súčasnosti horšia ako v roku 2015 a že EÚ sa bez vonkajších spojencov, ako je Egypt, nezaobíde. Najvýraznejší spojenci. „

Moraviki na stretnutí oznámil migračný tlak na východnej hranici Poľska, povedal Orbon s tým, že tlak sa zvyšuje aj na južnej hranici Maďarska.

„Prosíme,“ povedal premiér, „ak Egypt nedodrží súčasné politiky na obmedzenie imigrácie do Európy, budeme mať všetci veľké problémy.“ Egypt nielenže potrebuje posilniť svoje hraničné kontroly, ale musí byť stabilizované aj hospodárstvo krajiny, aby „miestna mládež dostala príležitosti pre lepší život“, povedal Orbán, čo bolo tiež v záujme Európy.

Urban vyzval Radu Európskej únie / Egypta, aby sa čoskoro stretla, uznala Egypt ako strategického partnera a schválila jeho plány proti terorizmu.

Navrhol, aby Európska únia akceptovala zoznam teroristov a teroristických organizácií v Egypte, a navrhol, aby európske obmedzenia obmedzovali nákup egyptského vybavenia na ochranu hraníc.

Orban uviedol, že od roku 2016 neopustila pobrežie Egypta žiadna loď prevážajúca nelegálnych prisťahovalcov.

Rozhovory budú pokračovať popoludní so zameraním na hospodársku spoluprácu a Orban uviedol, že takáto spolupráca je maďarskou prioritou.

Maďarská Eximbank otvorila samostatnú kapitolu, aby zaistila, že „Maďarsko nielen vyváža tovar, ale aj zriaďuje továrne v Egypte“. Také podniky môžu poskytovať prácu miestnej mládeži, zatiaľ čo Maďarsko môže tiež prispieť k európskym iniciatívam zameraným na dlhodobé udržanie egyptského hospodárstva, dodal.

Orban uviedol, že návšteva egyptského prezidenta bola poctou a že „vzťahy sú priateľské a bratské“.

READ  Moon sa má stretnúť s pápežom Františkom na európskom turné

L-CC: Egypt potrebuje podporu EÚ

Egypt potrebuje podporu krajín EÚ, povedal egyptský prezident Abdel Fattah na tlačovej konferencii po stretnutí s lídrami miestokráľovstva v Budapešti. L-CC poďakovala vedúcim vyšehradských tímov za podporu. Aj keď je ich podpora dôležitá, lídri západoeurópskych krajín musia tiež pochopiť, že „vedenie Egypta rešpektuje svojich ľudí a snaží sa o rozvoj“.

Zlepšenie politickej, hospodárskej a kultúrnej situácie v Egypte si vyžaduje väčšiu podporu, ako sa tomu hovorí „ľudské práva“, povedal.

Otázka znie: „Je Európa pripravená ponúknuť svojmu bratstvu Egypt?“ „Nemôžeme hovoriť o právnych normách,“ povedal, kým nebudú tieto požiadavky splnené.

Egyptská vláda za tie roky „vynaložila bilióny egyptských libier“ na zlepšenie infraštruktúry a vodného hospodárstva vo vidieckom Egypte s približne 60 miliónmi obyvateľov.

K otázke migrácie L-CC poznamenal, že Egypt od roku 2016 „nedovolil žiadnej lodi, ktorá preváža migrantov, opustiť egyptské prístavy“. Krajina zároveň prijíma asi 6 miliónov imigrantov z afrických krajín a nazýva ich „hostia … v našich školách ich vyučujú a v našich nemocniciach sa s nimi zaobchádza“, povedal.

Slovenský premiér Edward Hager uviedol, že stretnutie bolo „ďalším dôkazom toho, že Egypt je jedným z najdôležitejších partnerov na Blízkom východe“ a malo zásadný vplyv na politické a bezpečnostné výzvy regiónu vrátane boja proti terorizmu a predchádzania imigrácii.

Spôsob, ako sa vysporiadať s „príkladnou“ imigráciou Egypta, musí byť udržateľný, povedal Hager. Egyptská bezpečnosť a stabilita majú podľa neho priamy vplyv na stabilitu strednej a východnej Európy.

Slovensko „víta a podporuje plný politický dialóg a spoluprácu medzi Európskou úniou a Egyptom“, uviedol.

Poľský premiér Mathews Moravich označil stretnutie za „dôležitý krok k stabilizácii Európskej únie“. Príležitosti pre „mier“ a sociálny a ekonomický rozvoj na Blízkom východe sú podľa neho dôležité pre predchádzanie terorizmu a migrácii.

Moraviki uviedol, že Vyšehradská skupina sa „pokúsi presvedčiť západné štáty Európskej únie“ o dôležitosti hospodárskej spolupráce s Egyptom. Egypt pochválil, že pred piatimi rokmi „zastavil migráciu do Európy“. Povedal, že tím Viceroyalty by pri tejto úlohe rád pomohol.

READ  Vedúci predstavitelia centrálnych bánk V4 usporiadajú konferenciu o zelených zmenách

Migráciu by mal podľa neho „vyriešiť tam, kde je problém“ podporou ekonomického pokroku.

Poľsko už poslalo do Egypta vakcíny proti koronavírusu a plánuje poslať viac „menej dávok“, povedal.

Moravic chválil Sirota ako „úplného šachistu“. Brusel by sa mal riadiť pokynmi vicekráľovskej skupiny, ktorá dohliada na bezpečnosť, boj proti terorizmu a hospodársku spoluprácu s inými krajinami „na čele s Maďarskom a Victorom Arbanom“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close