Technológie

Pápež počas svojej návštevy priblížil slovenskú Rómsku hlasovú Ameriku

RÍM – Pápež František vo svojom posolstve približuje Rómov na Slovensku, kde odsudzuje historickú marginalizáciu komunít v strednej Európe vrátane Židov.

Pápež druhý deň na Slovensku odcestoval do východnej časti mesta Prešov, kde na mestskom ihrisku celebroval omšu s byzantskými obradmi. Vrcholom dňa bola návšteva rómskej komunity v neďalekom meste Cozy – gesto, ktoré vidiaci vnímajú ako znak začlenenia.

Najchudobnejšia štvrť Lunix, kde pápež navštevuje, je najvyššou rímskou komunitou v krajine, kde jeho posolstvo vítajú ľudia žijúci s problémami populácie, niekedy bez vody a elektriny.

Slovensko má 400-tisíc rómskej menšiny, ktorá historicky čelí diskriminácii.

V pondelok sa pápež Benedikt XVI. S prezidentom a ďalšími predstaviteľmi obrátil na záhrady Prezidentského paláca v Bratislave a zdôraznil potrebu pracovať pre spoločné dobro bez zamerania sa na osobné záujmy.

Pápež v narážke na komunistickú minulosť národa uviedol, že ešte pred niekoľkými desaťročiami jednostranný systém obmedzoval slobodu, „dnes iná takáto organizácia vypúšťa slobodu zmyslu, znižuje zisky a práva iba na osobné prostriedky“.

Pápež František povedal: „Bratstvo je nevyhnutné pre rastúci proces integrácie.“

Pápež sa v pondelok pri pamätníku pre židov zabitých pri holokauste obrátil aj na predstaviteľov židovskej komunity. Na tomto mieste bola v roku 1969 podľa pápeža zbúraná synagóga v snahe vrátiť späť všetky stopy židovskej komunity.

Tu pápež povedal, že Božie meno je urážané, pretože najhoršou formou ohovárania je využiť ho na svoje účely a odmietnuť rešpektovať a milovať ostatných.

Pápež povedal, že je hanba, že počas holokaustu bolo zabitých viac ako stotisíc slovenských Židov a že ľudia, ktorí tvrdili, že veria v Boha, sa dopúšťajú alebo pripúšťajú „nevýslovné neľudské činy“.

Židovská komunita na Slovensku má v súčasnosti asi 2 000 ľudí. Pápež František povedal: „Odsudzujeme všetky formy násilia a nepriateľstva.“

READ  Ako vyzerá tmavá hmota v skutočnosti? Špeciálna simulácia ukázala jeho možný vzhľad

Pápež pricestoval v stredu do slovenského mesta Chastin na otvorenú omšu pred návratom do Ríma. Návšteva Maďarska a Slovenska bola jeho prvou zahraničnou cestou od operácie čreva v júli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close