Veda

Po úžasnom lete na Mars India tvrdí, že jej orbiter už nemá žiadne palivo

v skvelej forme , Snímka celého disku Marsu zachytená misiou Mars Orbiter.

ISRO

Napriek skromným celkovým úspechom je indická misia na orbite Mars jedným z najpozoruhodnejších úspechov modernej éry vesmírnych letov. Bola spustená v roku 2013 a bola to prvá misia na Mars postavená ázijskou krajinou, ktorá dosiahla obežnú dráhu okolo Červenej planéty – predtým to urobili iba Spojené štáty americké, Sovietsky zväz a Európska vesmírna agentúra.

A čo je možno najdôležitejšie, India dokázala, že odolná a schopná kozmická loď na Marse sa dá vyvinúť s nízkym rozpočtom. Namiesto toho, aby stála stovky miliónov dolárov, misia na Mars bola vyvinutá procesom len za 25 miliónov dolárov popísané indickými úradmi Ako v „šetrnom strojárstve“.

Všetky dobré veci sa však raz končia a tento víkend indická vesmírna agentúra ISRO oznámila, že misia je „neobnoviteľná“. Aktualizácia prišla po jednodňovom stretnutí, na ktorom sa diskutovalo o kozmickej lodi a o tom, či sa dá zachrániť, pretože komunikácia s vozidlom sa stratila počas dlhotrvajúceho zatmenia v apríli, keď sa Mars pohyboval medzi obežnou dráhou a Slnkom.

„Počas národného stretnutia ISRO usúdilo, že pohonná látka by bola vyčerpaná, a preto nebolo možné naznačiť želaný prístup k nepretržitej výrobe energie,“ uviedla vesmírna agentúra. Informovala o tom aktualizácia zverejnená v pondelok, „Bolo vyhlásené, že kozmická loď je neobnoviteľná a skončila jej životnosť. Misia bude považovaná za pozoruhodný technologický a vedecký úspech v histórii planetárneho prieskumu.“

Orbiter určite prekonal očakávania. Pôvodne navrhnutý tak, aby mal šesťmesačnú životnosť, vracal dáta späť na Zem približne osem rokov.

Medzi jeho vedecké príspevky patrili pravidelné snímky plného disku Marsu vo farbe vďaka eliptickej obežnej dráhe kozmickej lode. Väčšina kozmických lodí na obežnej dráhe okolo Marsu trávi čas relatívne blízko planéty, pričom sa pozerá priamo na povrch. Misia Mars Orbiter tiež poskytla cenné údaje o riedkej atmosfére Marsu a prachových búrkach. Indickí predstavitelia uviedli, že viac ako 7200 používateľov sa zaregistrovalo, aby si mohli voľne sťahovať údaje zhromaždené misiou.

READ  Na najnovšej fotke Jupitera od Juno sa skrýva prekvapivý detail

Počas stretnutia vedci a inžinieri diskutovali o výzve prežiť dlhé obdobie zatmenia, ktoré trvá až sedem hodín. Väčšina paliva na palube kozmickej lode sa musela minúť pred piatimi rokmi na výmenu vozidla, aby sa predišlo týmto zatmeniam a aby sa zabezpečilo, že na solárne panely dopadá dostatok slnečného svetla.

Po úspechu misie Mars Orbiter dala India viac zdrojov na misie Lunar a Mars. Krajina plánuje niekoľko misií na mesačný povrch s konečným cieľom vrátiť vzorky. Ďalší orbiter Marsu je plánovaný v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov, po ktorom bude v druhej polovici roku 2020 nasledovať rover.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close