Zábava

Premiér povedal, že Slovensko môže začať rokovania o vyslaní lietadiel MIG-29 na Ukrajinu

BRATISLAVA – Slovensko môže začať rokovania o dodávke bojových lietadiel MIG-29 Ukrajine už teraz, keď Kyjev oficiálne požiadal o lietadlá, uviedol v piatok premiér Eduard Heger.

Západné krajiny, ktoré Ukrajine dodali zbrane, doteraz odmietali poslať do Ruska bojové lietadlá s hlbokým útokom alebo zbrane s dlhým doletom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že od niekoľkých lídrov EÚ na summite počul, že Kyjev je pripravený ponúknuť lietadlo, čo by mohlo znamenať jeden z najväčších posunov v západnej podpore Ukrajine.

„Ukrajinský prezident ma požiadal, aby som dodal MIGy. Teraz, s touto oficiálnou žiadosťou, sa môže začať proces rokovaní,“ povedal Heger.

Rokovania budú interné as Európskou komisiou, pretože Slovensko môže dodávku splatiť, povedal Heger.

„Naše MIGy môžu zachrániť nevinné životy na Ukrajine,“ povedal.

Minister obrany Jaroslav Knott povedal, že krajina už lietadlá nepotrebuje a môže ich predať inam alebo dať Ukrajine, kde by lietadlá mohli pomôcť.

Povedal, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

12 lietadiel ruskej výroby je uzemnených od minulého leta a sú v rôznych fázach nasadenia.

Slovenská vláda v roku 2018 objednala od USA stíhačky F-16, aby nahradili dosluhujúce MiGy-29.

Očakávalo sa, že prvé lietadlá vyrobené v USA dorazia minulý rok a dodávky by sa mali skončiť tento rok, ale teraz sa očakáva, že dodávky sa uskutočnia v roku 2024.

Slovensko hraničí s Ukrajinou na východe a bolo vstupnou bránou pre utečencov utekajúcich pred bojmi počas ročnej vojny.

Bratislava tiež podporila Kyjev zbraňami a inou pomocou, keďže NATO zvyšuje svoju prítomnosť na Slovensku. Reuters

READ  Potvrdil Rodrigo Kuba svoje otcovstvo? Futbalista, ktorý po oslave gólu vyvolal pochybnosti | Ale Venturo Magaly Medina zábava RMMN | Výstavy a ďalšie najnovšie správy tu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close