Zábava

Recenzia: Fotofóbia – Cineuropa

– Benátky 2023: Ivan Ostrokovsky a Pavol Pekarczyk hľadajú pozitívne prístupy k vojne na Ukrajine z tunelov podzemných tunelov očami dvoch detí.

„Budú si to deti pamätať? – Pozitívny prístup ti pomôže zabudnúť na všetko.“ Už sú to dva mesiace, čo 12-ročná Nikita uzrela svetlo. Jedného februárového rána utiekla so svojou rodinou (otcom, mamou a malou sestrou) do Charkova, druhého najväčšieho mesta na Ukrajine. ľudnaté mesto po Kyjeve, aby hľadalo útočisko pred ruskými bombami. Metro išlo tunelom a ona sa už nevrátila. Teraz je jar 2022 a s ňou je v podzemí 1 500 ľudí: ženy, muži, mladí ľudia, starí ľudia, mačky a dokonca aj psy, táborili v rôznych častiach stanice tým najlepším možným spôsobom. Uprostred všetkých týchto ľudí. Malé dievčatko s vtipnými, na dotyk citlivými zajačími ušami: volá sa Vika a stane sa z nej život – šetriaci zdroj pozitívnych emócií pre Nikitu. fotofóbia [+see also:
trailer
interview: Ivan Ostrochovský, Pavol Pe…
film profile
]
Nový film slovenskej filmárskej dvojice Ivan Ostrovský (Khosa [+see also:
film review
trailer
interview: Ivan Ostrochovský
film profile
]
, Sluhovia [+see also:
film review
trailer
interview: Ivan Ostrochovský
film profile
]
) a Pavol Pekarčík (Pokojné dni [+see also:
film review
trailer
interview: Pavol Pekarčík
film profile
]
), ktorí sa pripojili pred natočením dokumentu Zamatoví teroristi [+see also:
film review
trailer
film profile
]
V roku 2013.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

20 ako špeciálne podujatie Giornate Decli Authori Front – rozšíri sa na 80 Filmový festival v Benátkach Tento hybrid hraného a dokumentárneho filmu, ktorý získal ocenenie Europa Cinemas Label za najlepší európsky film v kategórii, skúma vojnu na Ukrajine zdola očami dvoch detí hľadajúcich lúč svetla. Na začiatku filmu vidíme nášho malého protagonistu (Nikita Tiščenko) Žena hovorí s lekárom o svojej traume. Jej pokožka je dehydrovaná a prejavuje známky letargie. Všetko, čo potrebuje, je čerstvý vzduch a slnečné svetlo. Ale vyjsť von, nad zem, nie je možné; To je veľmi nebezpečné, mama jej na rovinu oznámi, že je v kontakte s cudzincami cez mobil. Keď Nikita stretne Viku (Victoria Mattesová), dnes nepoužívané vagóny metra a koľaje sa stávajú ich ihriskom a starý muž hrá na gitare (Vitalij Pavlovič) dávať im rady o láske.

Mnohé diapozitívy používajú režiséri na zobrazenie toho, čo sa deje nad zemou, čo deti vidia cez publikum a ktoré sa pre divákov stáva Super 8 scénami. Vidíme scény jednotlivcov, ktorí si žijú svoj každodenný život, pred ruinami a stĺpmi dymu, pokojní a odolní. Ide o prístup, ktorý pokračuje počas celého filmu, ktorý vo svojej 71-minútovej minutáži neponúka žiadnu skutočnú zápletku. Namiesto toho zachytáva ľudský stav ľudí, ktorí sú zo dňa na deň nútení opustiť všetko bez toho, aby sa príliš oddávali pátosu. Ostrochovský a Pekarčík si na zobrazenie vojnovej tragédie vyberajú skôr cestu nádeje ako zúfalstva: dobrý človek spieva texty o láske, kým dve deti hľadia do neba a na svoju budúcnosť.

fotofóbia Produkovali Banjart Films (Slovensko) a Cinemotif Films (Česká republika) v spolupráci s Radio e Television Slovakia, Arthouse Trafic (Ukrajina), Television Sega a Partizanfilm (Slovensko). Film ešte musí určiť medzinárodného obchodného agenta, no vďaka spomínanému oceneniu získa propagačnú podporu Europa Cinemas A divadlá v tejto sieti dostanú finančné stimuly, aby ju zaradili do svojho programu.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

(Preložené z taliančiny)


Fotogaléria 01/09/2023: Benátky 2023 – fotofóbia

Je tam 11 obrázkov. Potiahnutím doľava alebo doprava ich zobrazíte všetky.

Ivan Ostrokovský, Pavol Pekarczyk
© 2023 Isabeau de Gennaro pre Cineuropa – fadege.it

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close