Veda

Šéf ruskej vesmírnej agentúry vyhlásil Venušu za „ruskú planétu“

Moskva – Ak existuje život na Venuši, možno by sa malo začať učiť ruštinu. Šéf ruskej vládnej vesmírnej agentúry to vyhlásil za „ruskú planétu“.

Odvážny územný nárok prichádza na päty vedeckým výskum naznačujúci, že by mohol existovať život na nebeského suseda Zeme, druhú planétu od slnka.

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, ktorý je známy tým, že sa hlási k nekonvenčným vedeckým názorom – a často sarkastickou protizápadnou rétorikou – tento týždeň uviedol, že Rusko chce vyslať svoju vlastnú misiu na Venušu, okrem už navrhovaného spoločného podniku s USA tzv. „Venera-D.“

RUSKO-VESMÍR-POLITIKA
Ruský prezident Vladimir Putin (C) a štátna vesmírna spoločnosť Roscosmos, Dmitrij Rogozin (L), 12. apríla 2019 počúvajú riaditeľa ruského výrobcu raketových motorov NPO Energomash Igora Arbuzova v Khimki mimo Moskvy.

ALEXEY NIKOLSKY / AFP / Getty


„Myslíme si, že Venuša je ruská planéta, takže by sme nemali zaostávať,“ povedal v utorok novinárom Rogozin, bývalý vicepremiér. Poznamenal, že Sovietsky zväz bol „prvým a jediným“, ktorý pristál s kozmickou loďou na Venuši.

„Kozmická loď zhromaždila informácie o planéte – je to tam ako v pekle,“ uviedol v poznámkach, ktoré citovala tlačová agentúra Tass.


Objav potenciálneho znamenia života na Venuši

04:03

Výskum bol v pondelok zverejnený v časopise Prírodná astronómia podrobnosti Britský a americký vedec objav fosfínového plynu v oblakoch okolo Venuše považovaný za potenciálny znak života na planéte.

Atmosféra mesta Venuša je takmer celý tvorený oxidom uhličitým a je považovaný za najteplejšiu planétu v našej slnečnej sústave.

Nová štúdia obnovila záujem verejnosti o Venušu, čo pravdepodobne prinútilo šéfa Roskosmosu, aby svetu pripomenul úspechy bývalého Sovietskeho zväzu v ranom výskume vesmíru.

Mariner 2 z NASA sa stal prvou kozmickou loďou, ktorá preletela okolo Venuše a zmerala jej extrémnu povrchovú teplotu v roku 1962. Sovietsky zväz vypustil niekoľko kozmických lodí „Venera“ a v roku 1970 sa Venera 7 stala prvou kozmickou loďou, ktorá úspešne vykonala mäkké pristátie na planéte. roztopilo sa to za pár sekúnd.

Jeho nástupkyňa Venera 9 urobila prvý a zatiaľ jediný obraz venušanského povrchu z pohľadu prízemia.

„Obrovská priepasť medzi Sovietskym zväzom a jeho konkurenciou vo výskume Venuše prispela k tomu, že USA nazvali Venušu„ sovietska planéta “, napísala vesmírna agentúra na svojom v utorok.

Krátko po zverejnení štúdie tento týždeň program Prelomové iniciatívy podporovaný miliardárom Jurijom Milnerom, ktorý sa narodil v Rusku, oznámil, že bude financovať štúdiu zameranú na možnosť primitívneho života v oblakoch Venuše, ktorú viedla Sara Seager z Massachusettského inštitútu Technológie.

Minulý mesiac Rogozin vyhlásil Venušu za „zaujímavejšiu ako Mars“, čo naznačuje, že štúdium planéty by vedcom mohlo pomôcť pochopiť, ako riešiť zmenu podnebia na Zemi.

READ  Zem sa točí v roku 2020, možno budeme potrebovať „negatívne skokové sekundy“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close