Ekonomika

Škótska nezávislosť: „Sametovým rozvodom“ v Škótsku sa dobre darí, tvrdia štúdie

Odborníci z London School of Economics dospeli k záveru, že škótska nezávislosť by mohla mať dlhodobé výhody, aj keď krajine hrozia okamžité náklady.

Štúdia účinkov odchodu Škótska zo Spojeného kráľovstva zistila, že tento efekt bol oveľa jemnejší, ako sa pôvodne navrhovalo, a bol podobný „zamatovému rozvodu“ medzi Slovenskom a Českou republikou.

Analytici tiež rozhodli, že blokovanie referenda o škótskej nezávislosti bude pre britskú vládu „náročné“, pretože súdy sa môžu zdráhať rozhodnúť o hlasovaní, ktorého výsledky zatiaľ nie sú známe.

Richard McKenzie-Gray Scott, výskumný asistent v Binghamovom centre pre právne právo, a Jeffrey Chapman, ekonomický poradca vlády Spojeného kráľovstva pre medzinárodný obchod, použili ako vzor rozpad Československa. Anglicko, ak sa Škótsko osamostatní.

Čítať ďalej: Bývalý predseda vlády Sir John Major tvrdí, že prísne odmietnutie Indref2 „vyprovokuje“ odchod Spojeného kráľovstva

Zistili, že prístup na nové trhy prevažuje nad výhodami vyplývajúcimi z opustenia vnútorného trhu za desať rokov a môže trvať aj šesť rokov.

Bratislava, hlavné mesto Slovenska

V prípade Slovenska zistili, že jeho obchod s Českou republikou klesol v prospech obchodu s Nemeckom a že podobná situácia môže nastať medzi nezávislým Škótskom a zvyškom Spojeného kráľovstva, pričom EÚ bude mať nemeckú rolu.

V blogovom príspevku pre LSE autori píšu: „Osamostatniť sa znamená mať okamžité ekonomické náklady a výhody dlhodobého videnia.

„Náš výskum naznačuje, že odlíšením Škótska a Spojeného kráľovstva od„ zamatového rozvodu “Slovenskej republiky a Českej republiky bude nezávislé Škótsko naďalej zvyšovať HDP na obyvateľa napriek vyšším obchodným nákladom.“

Dodali: „V rokoch po osamostatnení je zrejmé, že Česká republika presunula svoj vývoz a dovoz zo Slovenskej republiky; Slovenská republika urobila to isté a presunula svoj vývoz a dovoz z Českej republiky do Nemecka.

„Napriek reštrukturalizácii medzinárodného obchodu v prospech Nemecka HDP na obyvateľa, obchodného partnera s vysokými obchodnými nákladmi, naďalej rastie. Pokiaľ ide o ekonomicky malý štát, Slovenská republika sa rýchlo (za šesť a viac rokov) rýchlo stala jeho najväčším, dôležitý, exportný partner. Zmenené z oveľa menšieho partnera ako.

READ  Ukrajina zvyšuje ťažbu plynu z podzemných zásobníkov

Čítať ďalej: Škótska nezávislosť – Škótsko štvrťročne podporuje prieskum Indyref2 v budúcom roku

„To znamená, že vývoz zo Slovenskej republiky do Nemecka bol takmer trikrát nižší ako v Českej republike v roku 1993, ale od roku 2019 bol vývoz zo Slovenskej republiky do Nemecka viac ako dvakrát taký dôležitý ako dovoz zo Slovenskej republiky, pričom menšia zmena. ““

Herald Scotland

Praha od zamatového rozvodu postupovala

Autori dospeli k záveru: „Historická hospodárska výkonnosť Škótska je silná, čo dobre slúži malému, otvorenému a nezávislému Škótsku.

„Pri miernom raste populácie s dobrým rastom HDP podporenom udržateľným príspevkom k medzinárodnej produkcii sa zdá, že Škótsko je v oveľa lepšej východiskovej pozícii ako Česká alebo Slovenská republika, takže je možné očakávať, že dôsledky po získaní nezávislosti budú podobné (ak nie) lepšie). “

Dodali: „Ak vezmeme do úvahy, že máme všetky mechanizmy potrebné na to, aby sa Škótsko stalo nezávislou krajinou, nevidíme jasný dôvod, prečo by Škótsko nebolo v tomto smere ekonomicky úspešné, najmä ak sa to dosahuje v medziach zákona.

„Aj keď môžu byť naše zistenia pre niektorých kontroverzné, dúfame, že ukážeme, že nezávislosť Škótska, aj keď je nevyhnutná, je oveľa jemnejšia vec, ako si mnohí mysleli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close