Hlavné správy

Slovenská Petra Vlová získala celkový titul na svetovom pohári v lyžovaní

LENSERHIDE, Švajčiarsko (AP) – Petra Vlová, ktorá sa zapísala do histórie svojej krajiny, získala v sobotu celkový titul svetového pohára žien.

Vlovovej na svojom špecializovanom slalome stačilo iba umiestnenie v prvej 14-ke a Katharina Lionsbergerová skončila šiesta v pretekoch, ktoré vyhrala za 1,24 s.

„Vyhral som aj za svoju krajinu.“ To znamená veľa, “povedala Vlhova rakúskemu vysielateľovi ORF. „Nemôžem tomu uveriť.“

Víťaz pretekov Lines Spurger získal sezónny titul v poradí, ktorý urobil Michael Schiffrin Edge, ktorý v sobotňajších pretekoch skončil druhý. Tretí skončil Michael Kissin, ktorý za Leonbergerom zaostal o 1,95.

Výsledkom bolo, že 25-ročný Vlov nedokázal proti Laure Good-Behramiovej streliť viac ako 100 bodov. Švajčiarsky pretekár, ktorý získal celkový titul v roku 2016, chýbal v slalome, ale proti Vlovovi nastúpi vo veľkom slalome, ktorým sa v nedeľu končí sezóna.

Prvý pohár s obrovským krištáľovým glóbusom pre Vlovu umožnil jej náskok prekĺznuť cez slalomové etapy. V najdlhších slalomových etapách sezóny, ktoré vyhral minulý rok, ho odsunuli na tretie miesto.

„Bol som trochu sklamaný z toho, ako som dnes bol, pretože som stratil trofej v slalome,“ uviedol a dodal, že celkový titul bol „hlavným cieľom tejto sezóny“.

Lines Spurger pridal disciplinárny titul k zlatej medaile v slalome, ktorý minulý mesiac vyhral na majstrovstvách sveta.

Vlova je vo svete čoraz viac špecializovaného lyžovania vzácnosťou, pretože súťaží na všetkých podujatiach. V sobotu obsadil v tejto sezóne Svetového pohára 30. priečku a šiestykrát zvíťazil.

Po prechode cieľom bola viac unavená ako šťastná. Na niekoľko sekúnd sa predklonila na oblohe, potom unavene pozrela na televíznu kameru.

„Iba sme si to jednoducho všimli. Bola to pre mňa veľmi náročná sezóna, pretože sme zvládli všetko. Bol som všade, “povedal Vlova, ktorý získal na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine de Ampezo dve strieborné medaily.

READ  Poliaci a Česi sľubujú, že budú chrániť slovenský vzdušný priestor, keď MiGy odídu do dôchodku

Schiffrin je celkovo trojnásobný šampión, ale v tejto sezóne sa rozhodol sústrediť na technické dianie a na majstrovstvách sveta neštartoval v Super-G ani v zjazde.