Hlavné správy

Slovenská telco 4ka sa pripravuje na prechod z 3G na 4G začiatkom roka 2024


Slovenský telekomunikačný operátor Swan, pôsobiaci pod značkou 4ka, ohlásil tento týždeň prípravy na celoplošné 4G pokrytie. V oficiálnom vydaní telco uviedol, že 4ka migruje z 3G siete na 4G a začiatkom budúceho roka 3G vypne. 4ka má zmluvu o roamingových službách pre 3G so spoločnosťou Orange Slovensko, ktorá plánuje do konca roka 2023 vypnúť svoju 3G sieť, aby sa zamerala na 4G a 5G. TelecomTalk V máji 2023.

Prečítajte si tiež: Orange Slovensko do konca roka 2023 vypne 3G sieť

3G postupne vyraďuje sieť

4ka naznačila, že nahradí 3G sieť v spojení s roamingovou sieťou (Orange Slovensko), aby zákazníkom poskytovala pokrytie 4G a prechod bude prebiehať postupne na celom Slovensku v prvom štvrťroku 2024.

Pokrytie siete 4G

Podľa správy vie 4ka poskytnúť 4G pokrytie vo vlastnej 4G sieti so sieťou roamingového partnera viac ako 97 percentám Slovákov.

Prečítajte si tiež: 5G sieť O2 Slovakia dosahuje 69,3-percentné pokrytie obyvateľstva

4ka a orange network deal

V júli tohto roku 4ka a Orange podpísali zmluvu, kde bude mať 4ka najbližšie tri roky prístup do 4G siete Orangeu. V rámci obchodu bude 4ka využívať 2G, 3G a 4G siete Orangeu s pokrytím vysokorýchlostnou 4G sieťou pre 97 percent populácie Slovenska.

V oblastiach, kde 4ka nemá vybudovanú vlastnú 2G, 4G alebo 5G sieť, sa používatelia prihlásia do siete roamingového partnera, kde doteraz mali zákazníci prístup len do 2G a 3G sietí od národných roamingových partnerov.

2G sieť

Po zmene siete, ku ktorej dochádza predovšetkým v noci, sa mobilné zariadenia automaticky pripoja k dostupnej 4G sieti, čím sa dosiahne rýchlejší internet, uviedla 4ka. Zákazníci so zariadeniami, ktoré nepodporujú 4G, môžu využívať 2G sieť.

READ  Zákonodarcovia cestujú na letné prázdniny do Spojených štátov a Európy

Prečítajte si aj: Slovak Telecom v októbri ukončí 3G sieť

Rozšírenie 5G siete 4ka

Okrem toho 4ka vyzdvihla svoje neustále úsilie o zlepšovanie mobilnej siete a rozširovanie pokrytia 5G sieťou do ďalších miest. Viac ako 50 000 obyvateľov v mestách Seret, Strobkov a Tobolgany už má prístup k sieti 5G s rýchlosťou nad 500 Mbps. 5G sieť 4ky je dostupná aj v Bratislave, Trnave, Nidre a malej časti Banskej Bystrice, uviedol telco.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close