Hlavné správy

Slovenský Figo sa ujme vlády včas pred summitom EÚ – EURACTIV.com

Slovenský prezident v stredu (25.10.) vymenuje novú vládu pod vedením trojročného ľavicového premiéra Roberta Figa, ktorý sa vo voľbách 30. septembra zaviazal ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine a bojovať proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Cesta k vymenovaniu vlády z Ficovej trojkoalície sa uvoľnila v utorok po tom, čo nacionalistická SNS navrhla nového ministra životného prostredia po tom, čo prezidentka Zuzana Čaputová namietala proti ich pôvodnému kandidátovi.

Figo zostavuje vládu s SNS a stredoľavou HLAS, pričom Ukrajina a migrácia sú na programe summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok, na poprednom mieste.

Slovensku bude vládnuť Robert Fico, ktorý sa zaviazal bojovať proti Bruselu

Kingmaker Peter Pellegrini, líder strany Smar-defector Hlas, oznámil, že sa bude snažiť o spojenectvo so Smarom a nacionalistami, a budúci premiér Robert Figo sa zaviazal ukončiť všetku vojenskú pomoc Ukrajine a „bojovať proti Bruselu“.

Kancelária Čaputovej uviedla, že teraz má po rekonštrukcii k dispozícii úplný zoznam vymenovaní ministrov, čo umožňuje, aby vymenovávanie vlády pokračovalo, keď sa v stredu otvorí nový parlament.

Fico viedol intenzívnu kampaň za sľuby zmraziť vojenskú pomoc Ukrajine, osamostatniť zahraničnú politiku od partnerov z EÚ a Spojených štátov a posilniť bezpečnosť hraníc proti migrantom, ktorí sa snažia dostať do západnej Európy.

Jeho návrat do funkcie premiéra – z funkcie odstúpil v roku 2018 počas masových verejných protestov proti korupcii po vražde novinára Jána Kuciaka – by mohol otriasť niektorými politikami Slovenska, hoci jeden z jeho partnerov prisľúbil, že zablokuje drastickú zmenu záväzkov voči EÚ a NATO. .

Čaputová odmietla vymenovanie prvého ministra životného prostredia SNS Rudolfa Huliaka s odvolaním sa na jeho popieranie klimatických zmien a verbálne útoky na aktivistov za ochranu životného prostredia.

READ  Najstaršie národopisné múzeum na Slovensku sa nachádza vo Svidníku

Novým kandidátom je krajne pravicový politik Tomás Taraba, ktorý vo voľbách 30. septembra získal poslanecké kreslo na lístku SNS.

„Urobím všetko pre to, aby tu v najbližších štyroch rokoch bola stabilná vláda,“ povedal na televíznej tlačovej konferencii šéf SNS Andrej Danko. „Dúfam, že Robert Figo pôjde vo štvrtok šťastne do Bruselu.“

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close