Zábava

Slovenský premiér chce, aby Ukrajina zaručila bezpečnosť vývozu obilia – Politico

BRATISLAVA – Slovenský premiér Eduard Heger v piatok povedal, že Organizácia Spojených národov alebo Turecko by mali vystupovať ako garant bezpečnosti pri zabezpečovaní bezpečných dodávok obilia a iných potravín z prístavu Odesa.

Heger na konferencii GlobeCzech v hlavnom meste Slovenska povedal, že opätovné otvorenie ukrajinských námorných prístavov je jediným praktickým spôsobom, ako vyviezť milióny ton obilia uviaznutého v krajine.

„Musíme uvoľniť prístav treťou silou.“ [guarantee] Bezpečnosť ako arbiter,“ povedal Heger. „Tak dostaneme obilie.“

Odkedy Rusko vo februári spustilo inváziu na Ukrajinu, sú námorné prístavy ako Odesa blokované, čo znemožňuje export potravín do krajín, ktoré sú závislé od dovozu.

To vyvolalo potravinové krízy v krajinách v Afrike a Ázii a zvýšilo ceny potravín na celom svete.

Medzitým sa Európska komisia snaží koordinovať vývoz miliónov ton obilia po ceste a železnici, hoci takéto pozemné koridory nedokážu nahradiť objem, ktorý môžu premiestňovať lode.

Mnoho európskych krajín podporuje snahy o znovuotvorenie námorných trás, nie je však jasné, či Rusko bude súhlasiť s nejakou dohodou.

„Potrebujeme prístavy.“ [and] Najdôležitejšou otázkou je, ako dosiahneme tento cieľ,“ povedal rakúsky kancelár Karl Nehhammer na Globecheck. „Najdôležitejším problémom je, že nemáme čas.“

READ  Elizabeth Olson stráca prízvuk z filmu Scarlet Witch Age of Ultron

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close