Zábava

Slovenský premiér zakladá pred predčasným hlasovaním novú stranu

Premiér Eduard Heger v utorok povedal, že pred septembrovými voľbami na Slovensku vytvorí novú centristickú politickú stranu.

Názov novej strany je Demokratická strana. Tento krok znamená, že Heger odchádza z politického hnutia Obyčajní ľudia, ktoré vedie bývalý populistický premiér Igor Matovič.

Hegerovo vyhlásenie prišlo po tom, čo jeho koaličná vláda v decembri prehrala v parlamente nedôveru.

Opozícia po mesiacoch politických nepokojov vyzvala na predčasné hlasovanie. Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala Hegerov kabinet, aby zostal vo funkcii ako úradnícka vláda so zníženými právomocami.

V januári parlament hlasoval predčasne 30. septembra. Podľa posledných prieskumov má opozícia veľkú šancu vyhrať prvé prieskumy.

Hagarova vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila svoje hranice utečencom utekajúcim pred vojnou v Rusku.

Niektorí súčasní opoziční lídri vrátane bývalého populistického premiéra Roberta Figa sú proti vojenskej podpore Ukrajiny a proti sankciám EÚ voči Rusku.

Z Hagerovej vlády vstúpili do Demokratickej strany štyria ministri vrátane ministra zahraničia Rastislava Kesára a ministra obrany Jaroslava Knota.

„Ponúkame profesionalitu a odmietame populizmus,“ povedal Heger. Súčasťou jeho Demokratickej strany je aj mimoparlamentná Strana Spolu.

Parlamentné voľby v roku 2020 vyhrali Obyčajní ľudia a Matovič vytvoril štvorkoaličnú vládu, ktorá sa v nasledujúcom roku zrútila počas pandémie koronavírusu. Napriek nezhodám medzi jeho koaličnými partnermi bol Matovič nútený odstúpiť z funkcie premiéra po tajnej dohode o získaní 2 miliónov dávok očkovacej látky Sputnik V ruskej výroby.

Tie isté štyri strany vytvorili za Hegera novú vládu.

READ  Slovenské hlasy za predčasné voľby nie sú pre nízku účasť záväzné

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close