Ekonomika

Stručný – Rozšírenie à la Russe – EURACTIV.com

Najväčším a najkrutejším plánom Vladimíra Putina počas jeho života bolo vzkriesenie Sovietskeho zväzu v nejakej forme. Má však problém: žiadna krajina sa nechce pripojiť k Ruskej federácii, dokonca ani Bielorusko, napriek tomu, že má status otroka.

Rozšírenie A la Russe Putin sa o to pokúša na Ukrajine. Dobrou správou je, že tento typ expanzie nefunguje, pretože dnes nemôžete prinútiť krajiny, aby boli súčasťou vášho impéria so zbraňou v ruke.

Súčasťou Sovietskeho zväzu boli Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko na západe, Litva, Lotyšsko, Estónsko na severe, Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan na Kaukaze a Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan a Turkménsko v Strednej Ázii. Teraz sú suverénnymi národmi.

Nemecká demokratická republika, Československo, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko boli satelitmi Sovietskeho zväzu. Nebola to však ich voľba – bolo to výsledkom rozdelenia po druhej svetovej vojne, neslávne známej dohody z Jalty.

Keď sa Sovietsky zväz zrútil, Nemecko sa znovu zjednotilo. Československo sa rozdelilo na Českú republiku a Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko a krajiny ako Litva, Lotyšsko a Estónsko po odchode zo Sovietskeho zväzu znovu získali svoju suverenitu.

Všetci boli integrovaní do Západu, najprv vstúpili do NATO, potom do Európskej únie.

Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko, tri bývalé sovietske republiky Kaukaz a päť stredoázijských krajín sa odtrhli od západných aliancií a osamostatnili sa.

Postupom času sa Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko zamerali na EÚ. Z dobrého dôvodu sa o členstvo v NATO usiluje aj Ukrajina.

Pre Putina Rusko urobilo najväčšiu chybu v histórii, keď toto všetko dovolilo. Jeho úlohou sa stalo odstraňovanie škôd.

22. február 2022 Invázia na Ukrajinu je len špičkou ľadovca. Putin má veľké plány.

Našťastie sú rovnako nepodložené ako jeho domnienka, že Ukrajina bude o pár týždňov prepadnutá a NATO je prázdna škrupina. Ak sa Ukrajina vzdá, ďalšie na zozname budú Moldavsko, Gruzínsko a Kazachstan. Potom, ak sa NATO bude naďalej držať v úzadí, obloha je limitom.

READ  Vláda Spojeného kráľovstva označená ako „šampónová“ na riešenie cestovných zmien v Trackforde

Pre Putina žiadna z týchto krajín nevníma Rusko ako vzor a je úplne jedno, či chce byť súčasťou ruského sveta. Proruské bábkové režimy podľa neho môžu vzniknúť a fungovať tak, ako za Sovietskeho zväzu.

Mimochodom, nie Rusko chce vstúpiť do EÚ, ale deväť bývalých komunistických krajín: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko na západnom Balkáne a Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko v postsovietskom priestore. priestor.

Dvere Európskej únie sú však zatvorené. Namiesto toho sa tieto krajiny rok čo rok dostávali pod byzantskú kontrolu.

Komisia prijala „balíček rozšírenia“, termín EÚ pre ročné monitorovanie pokroku, ktorý tieto krajiny dosiahli pri vstupe do EÚ. Toto cvičenie v skutočnosti maskuje nedostatočný pokrok v rámci EÚ smerom k rozšíreniu.

O to sladšie je, že Komisia príležitostne ponúka tokeny kandidátom do EÚ, ako je oficiálny štatút kandidátskej krajiny alebo tohtoročné rozhodnutie začať prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom.

To hrá do kariet Putinovi, keďže krajiny stratili trpezlivosť s klopaním na dvere EÚ. Najsilnejším priemyslom Ruska sú dezinformácie a jeho hlavným cieľom je destabilizovať tieto krajiny, ako aj niektorých členov EÚ považovaných za zraniteľné, spomeňme len Slovensko a Bulharsko.

Ursula von der Leyen prevzala opraty administratívy EÚ s prísľubom geopolitickej komisie. Členské štáty sa však nakoniec rozhodnú, že žiadna geopolitická EÚ, žiaľ, neexistuje.

Európania sa musia zblázniť – to si musí Putin myslieť vždy, keď Putin hlási, že EÚ sa stále ťahá za rozšírením EÚ.


Dnešné vydanie riadi Európska komisia

Európske fórum o zamestnanosti a sociálnych právach (16. – 17. novembra 2023)

Tento rok sa pozornosť sústredí na Európske fórum pre zamestnanosť a sociálne práva Vplyv umelej inteligencie na svet práce. Zaregistrujte sa a pripojte sa k popredným odborníkom a tvorcom politiky EÚ a preskúmajte, ako môže politika EÚ ovplyvniť a zlepšiť inováciu umelej inteligencie a zároveň chrániť technologický pokrok, trhy práce a práva pracovníkov..

READ  Výlet guvernéra Erica Holcomba za hospodársky rozvoj na Slovensko a do Izraela | správy

Uč sa viac


Roundup

Krajiny EÚ a vyjednávači v Európskom parlamente prijali vo štvrtok neskoro večer kľúčový nový zákon, v ktorom žiadajú do roku 2030 obnovu najmenej 20 % pevninských a morských oblastí v Európe a do roku 2050 všetkých ekosystémov, ktoré potrebujú obnovu.

Politici EÚ pracujú na princípe harmonizácie prostredníctvom dizajnu, harmonizácie administratívnych postupov a implementačných termínov, podľa kompromisného dokumentu o regulácii krátkodobého prenájmu, ktorý videl Euractiv.

Technické stretnutie o nariadení EÚ o umelej inteligencii v piatok zlyhalo po tom, čo veľké krajiny EÚ požiadali o stiahnutie navrhovaného prístupu k základným modelom.

Po rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie z roku 2021 Nemecko zvýšilo nezávislosť svojej Federálnej siete pre rozvodné siete. BundesnetzagenturOpozícia tento krok ostro kritizovala.

Ak hľadáte ďalšie správy o politike, nenechajte si ujsť tento týždeň ekonomický a technický prehľad.

Poznámka…

  • Predsedníčka Komisie Ursula van der Leyen sa v nedeľu v Stuttgarte stretla s vedúcimi predstaviteľmi európskeho okrúhleho stola.
  • Hospodársky komisár Paolo Gentiloni sa v pondelok zúčastní Viedenského ekonomického fóra.
  • Rada pre zahraničné veci v pondelok v Bruseli.

Názory sú názory autora

[Edited by Zoran Radosavljevic/ Alice Taylor]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close