Svet

Taliban zakazuje afganským ženám pracovať v mimovládnych organizáciách | Svetové novinky

Taliban zakázal afganským ženám pracovať v mimovládnych organizáciách (MVO) v krajine.

Nie je jasné, či sa zákaz, oznámený v liste a potvrdený ministerstvom hospodárstva, vzťahuje na cudzinky alebo ženy pracujúce pre Organizáciu Spojených národov (OSN), ktorá má v krajine významné zastúpenie.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zákaz sa vzťahuje na afganský koordinačný orgán pre humanitárne organizácie známy ako ACBAR, ktorý nezahŕňa OSN.

OSN však uzatvára zmluvy s mimovládnymi organizáciami, ktoré sú súčasťou ACBAR, aby vykonávali svoju humanitárnu prácu v Afganistane.

V liste sa uvádza, že zamestnankyne nebudú môcť až do odvolania pracovať v mimovládnych organizáciách, pretože niektoré nedodržiavajú Talibanský výklad islamského kódexu obliekania žien.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že dostalo „vážne sťažnosti“ na zamestnankyne, ktoré nenosia „správne“ šatky alebo hidžáb.

Zákaz prichádza niekoľko dní po príchode afganských žien Prestal chodiť na univerzitu Talibanom, operácia vyvolalo medzinárodné odsúdenie.

Taliban v posledných dňoch použil vodné delá na rozohnanie demonštrantov protestujúcich proti zákazu prijímania žien na univerzity.

Svedkovia v meste Herát na západe krajiny uviedli, že viac ako 20 žien v sobotu pochodovalo k palácu guvernéra provincie a skandovali „Vzdelanie je naše právo“ predtým, ako z nich bezpečnostné sily vystrelili z vodného dela.

Video ukazuje ženy, ktoré kričia a skrývajú sa, aby unikli vodnému delu.

Obrázok:
Vodné delá strieľali na ženy v západnom Afganistane. Obrázok: A.P

Maryam, jedna z organizátoriek protestov, uviedla, že 100 až 150 žien sa pohybovalo v malých skupinách a zúčastnilo sa protestu.

„Každá ulica a každé námestie bolo strážené obrnenými vozidlami a ozbrojenými mužmi,“ povedal.

„Keď sme začali protest v parku Tariq, Taliban zobral konáre zo stromov a bil nás. My sme však pokračovali v odpore. Zvýšili svoju bezpečnosť. Okolo 11:00 priniesli vodné delo.“

Miestny guvernér Hamidullah Mutavakil poprel svoju verziu udalostí s tým, že dorazilo len päť ľudí a povedal, že „nebolo žiadne predstavenie, boli tu natočiť film.“

Keď sa minulý rok chopili moci, Taliban sľúbil umiernenejší režim pre práva žien – odvtedy však presadil svoj výklad islamského práva – zakázal im vstup do škôl, väčšiny zamestnaní a dokonca aj do parkov a telocviční.

Ženy v krajine sa tiež musia na verejnosti obliekať od hlavy po päty do tradičného odevu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close