Svet

Trump pred odchodom zo súdnej siene dostal pokutu 10 000 dolárov | US News

Na súde bolo počuť zalapanie po dychu, keď porazený bývalý prezident rozhodil ruky vo vzduchu a odišiel, čo prinútilo agentov tajnej služby, aby ho prenasledovali.


Streda 25. októbra 2023 22:40, Spojené kráľovstvo

Donald Trump odišiel zo súdnej siene – dostal pokutu 10 000 dolárov (8 200 libier) za porušenie štipľavého príkazu, ktorý mu zakazoval osobne napádať zamestnancov súdu v procese s podvodom.

Penalty prišli až neskôr pán Trump Sudca v prípade, sudca Arthur Engoron, bol predvolaný na lavicu svedkov, aby mimo súdnej siene vysvetlil svoj názor na „veľmi zaujatú osobu, ktorá tam sedí“.

Sudca Engoron pred niekoľkými týždňami nariadil všetkým účastníkom procesu, aby sa k jeho štábu verejne nevyjadrovali.

Krátky príkaz, ktorý bol zavedený 3. októbra, prišiel po tom, čo Trump na sociálnej sieti zverejnil príspevok znevažujúci sudcovho hlavného advokáta, ktorý na súde sedí vedľa sudcu Ngorona.

Sudca nariadil pánovi Trumpovi, aby opustil miesto a bývalý prezident tak urobil. Na webovej stránke jeho kampane to však pretrvávalo niekoľko týždňov a v piatok dostal republikán pokutu 5 000 dolárov (4 100 libier).

Počas prestávky v procese obžaloby za obchodné praktiky pána Trumpa Trump novinárom povedal: „Tento sudca je veľmi zaujatý sudca a sedí s ním veľmi zaujatá osoba, možno ešte zaujatejšia ako on.“

Sudca Engoron, za predpokladu, že pán Trump hovoril o svojom úradníkovi, označil komentáre za „do očí bijúce“ porušenie.

Amerika išla do pekla: Trump

Trump a jeho právnici v stredu uviedli, že jeho vyjadrenia sa týkali svedka Michaela Cohena, nie úradníka.

Traja z právnikov pána Trumpa namietali proti trestu, trvali na tom, že komentár sa týkal pána Cohena, a zopakovali tvrdenie republikánskeho lídra, že sudcova advokátska koncipientka bola nespravodlivo zaujatá.

READ  Zimbabwe tvrdí, že Čína do roku 2022 daruje 10 miliónov vakcín proti Kovidu

Pán Cohen je kľúčovým svedkom v občianskom prípade generálnej prokurátorky Letitie Jamesovej v New Yorku proti pánovi Trumpovi.

Pani Jamesová obvinila pána Trumpa z zveličovania hodnoty svojich nehnuteľností vo finančných dokumentoch, ktoré mu pomáhali pri uzatváraní pôžičiek, poistenia a obchodov.

čítaj viac:
Trump sa po priznaní viny od Powella dištancoval
Akým vyšetrovaniam Trump čelí?

Krátko po udelení pokuty dostal Cohen otázku, či mu Trump alebo bývalý šéf Trump Organization Alan Weiselberg odporučili nafúknuť čísla vo svojej osobnej správe.

„Nepamätám si,“ odpovedal pán Cohen.

Trumpov právnik Cliff Robert neskôr požiadal o priamy verdikt s odôvodnením, že kľúčový svedok vypovedal, že obžalovaný nepovedal pánovi Cohenovi, aby nafúkol čísla.

Riadený verdikt znamená, že sudca účinne zamietne prípad z dôvodu, že neexistujú dostatočné dôkazy na odsúdenie.

Sudca však žiadosť zamietol, čo prinútilo pána Trumpa, aby vyhodil zbrane do vzduchu a opustil súdnu sieň, takže jeho agenti tajnej služby ho museli prenasledovať.

Tento krok bol nečakaný a prekvapil dokonca aj jeho právnikov, pričom v súdnej sieni vyvolal počuteľné vzdychy.

Cohen neskôr povedal, že Trump mu konkrétne nepovedal, aby zvýšil čísla, pričom bývalého prezidenta prirovnal k mafiánskemu bossovi, ktorý vám povie, čo chce, bez toho, aby vám to povedal priamo.

Pán Trump neurobil nič zlé a pani Jamesová, demokratka, tvrdí, že je terčom straníckych dôvodov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close