Veda

ULA skartuje Atlas 5, keď SpaceX pripravuje opravenú raketu pre misiu GPS – Spaceflight Now

Raketa United Launch Alliance Atlas 5 stojí v utorok 3. novembra na podložke 41 na stanici vzdušných síl Cape Canaveral. Uznanie: United Launch Alliance

United Launch Alliance odvolala plánovaný štart rakety Atlas 5 v stredu na myse Canaveral s cieľom vyriešiť problém s ventilmi na štartovacej rampe, zatiaľ čo tím SpaceX poldruha kilometra na juh pripravil raketu Falcon 9 na štart Štvrtok večer s navigačným satelitom GPS pre americkú armádu.

Štartovací tím ULA vydrhol pokus o štart Atlasu 5 v stredu krátko pred 18.00 EST (2300 GMT) po neúspešných pokusoch o vyriešenie problému s ventilom, najskôr na diaľku a potom s tímom technikov vyslaných na pobrežnú štartovaciu plochu Atlasu 5.

Raketa Atlas 5 vynesie klasifikované užitočné zaťaženie na obežnú dráhu pre Národný prieskumný úrad, špionážnu satelitnú agentúru americkej vlády. Uvedenie na trh má názov NROL-101 a NRO nezverejnil žiadne ďalšie podrobnosti o misii užitočného zaťaženia, okrem toho, že pomôže agentúre v jej misii zhromažďovať a šíriť informácie pre vládne spravodajské agentúry.

ULA začala odpočítavanie Atlasu 5 neskoro v stredu ráno, zapla raketu a pokračovala testovaním navádzacieho systému a ďalšími kontrolami pred naložením kryogénnych palív do nosnej rakety pred plánovaným štartom o 17:54 EST (2254 GMT).

Štartovací tím však zastavil odpočítavanie hodín po „neočakávanej reakcii systému z diaľkovo ovládaných ventilov kvapalného kyslíka v pozemnom systéme,“ uviedla vo vyhlásení ULA.

“Tím pokračuje v analýze systému a bude chrániť náš ďalší pokus o spustenie najskôr 6. novembra,” uviedla ULA.

Ďalšou príležitosťou na vypustenie rakety Atlas 5 bude piatok, uviedla ULA. Presný čas piatkového pokusu o štart nebol oznámený okamžite, ale čas štartu misie sa denne posunul o zhruba štyri minúty skôr. To by spôsobilo, že piatkový čas spustenia bude okolo 17:46 EST (2246 GMT).

Štart Atlasu 5 bol pôvodne naplánovaný na utorok, ale ULA vrátila raketu do vertikálneho hangáru blízko štartovacej rampy, aby nahradila potrubie systému kontroly životného prostredia, ktoré dodáva upravený vzduch do prísne tajného užitočného zaťaženia NRO na vrchole výšky 206 stôp (63 -meter) vozidlo.

READ  Sledujte: Guvernérka Kate Brown hovorí o najnovších aktualizáciách koronavírusu v Oregone

Pozemné posádky vrátili Atlas 5 na štartovaciu plošinu neskoro v utorok v rámci prípravy na pokus o štart v stredu.

Pred ďalšou príležitosťou na spustenie Atlas 5 plánuje SpaceX vypustiť raketu Falcon 9 z neďalekej podložky 40 počas 15-minútového otvárania okien vo štvrtok o 18:24 EST (2324 GMT).

Raketa Falcon 9 vysoká 229 stôp (70 metrov) stála v stredu 40 hodín na podložke, aby sa pripravila na štart vo štvrtok večer. Pad 40 sa nachádza asi kilometer a pol (2,5 kilometra) južne od štartovacej rampy Atlas 5 pri myse Canaveral.

Raketa SpaceX Falcon 9 stojí na podložke 40 na stanici vzdušných síl Cape Canaveral 4. novembra. Uznanie: Stephen Clark / Spaceflight Now

Raketa Falcon 9 je pripravená na umiestnenie navigačného satelitu GPS 3 SV04 pre americké vesmírne sily, čím doplní flotilu pozičných a časovacích staníc používaných miliardami vojenských a civilných používateľov po celom svete.

Spoločnosť SpaceX sa pokúsila vypustiť satelit GPS 2. októbra, ale problém s motorom vynútil automatické prerušenie iba dve sekundy pred spustením.

Inžinieri vyšetrujúci prerušenie 2. októbra zistili, že dva z deviatich motorov prvého stupňa v rakete mali tendenciu vznietiť sa o zlomok sekundy skôr, ako sa očakávalo. Inšpekcie preukázali, že upchatý poistný ventil v plynových generátoroch oboch motorov spôsobil, že tlak stúpol skôr, ako sa predpokladalo pri štarte, a senzory na motoroch zistili problém a zastavili odpočítavanie.

Inžinieri spoločnosti SpaceX identifikovali maskovanie nechcene zaostal v dvoch motoroch Merlin ako príčina prerušenia odpočítavania minulý mesiac.

“Keď sme sa pozreli na údaje, videli sme, že sa dva z motorov pokúsili naštartovať skôr a automatickému prerušeniu zabránili,” uviedol Hans Koenigsmann, viceprezident spoľahlivosti spoločnosti SpaceX pre zostavenie a let. “A tým, že to zabráni možnému tvrdému štartu, ktorý by mohol poškodiť hardvér motora.”

Merlinove motory sa napájajú pomocou zapaľovacej kvapaliny známej ako TEA-TEB alebo trietylalumínium-trietylboránu, ktorá pri štarte sekvencie zapaľovania vydáva jasne zelený záblesk.

READ  Prúd asi 500 hviezd v Mliečnej ceste je v skutočnosti rodina

“A potom máme kvapalný kyslík a máme petrolej alebo RP-1, ako sa volá,” uviedol Koenigsmann minulý týždeň v konferenčnom hovore s novinármi. “A ty musíš zaviesť tieto tekutiny v správnom poradí.” Ak to urobíte v nesprávnom poradí, ak náhodou vlejete tekutý kyslík a RP-1 a zapaľovaciu tekutinu, potom by sa stalo, že to nazývame tvrdý štart. “

Tvrdý štart by vo väčšine prípadov „zarachotil“ motor, ale mohol by spôsobiť škody, uviedol Koenigsmann. “Takže to vo všeobecnosti nechceš.” Chceš dobrý startup. “

Spoločnosť SpaceX dopravila motory Merlin späť na testovacie miesto v strednom Texase, kde inšpekcie odhalili látku blokujúcu vedenie vedúce k pretlakovému ventilu v plynovom generátore na dvoch z motorov.

Koenigsmann uviedol, že prieduchu, ktorý znamená iba jednu šestnástinu palca, bránil vytvrdený maskovací lak. Povedal, že tekutý lak – podobný červenému laku na nechty – používa dodávateľ tretej strany, ktorý eloxuje hliníkové komponenty motora pre SpaceX.

Lak chráni niektoré časti počas procesu eloxovania, ale predajca – ktorého úradníci neidentifikovali – má materiál odstrániť pred odoslaním komponentov do spoločnosti SpaceX na výrobu motorov.

Generátor plynu na každom Merlinovom motore poháňa turbočerpadlo privádzajúce petrolej a hnacie plyny kvapalného kyslíka do hlavnej spaľovacej komory.

Inžinieri na testovacom mieste McGregor spoločnosti SpaceX preukázali, že motory fungovali normálne po odstránení blokovania z odvzdušňovacieho ventilu. Koenigsmann uviedol, že problém bol „veľmi jemný, ale môže mať zjavne negatívny vplyv na činnosť motora“.

„Misia GPS 3-4 bude stále využívať rovnaký zosilňovač ako pri prvom pokuse o štart,“ uviedol Walt Lauderdale, riaditeľ misie GPS 3-4 z Centra vesmírnych a raketových systémov vesmírnych síl. “Dva motory, ktoré viedli k prerušeniu uvedenia na trh, boli nahradené motormi, u ktorých sa pri inšpekcii a kontrole rodokmeňa potvrdilo, že nemajú zvyškový krycí lak.”

READ  „Vianočná hviezda“, ktorá rozsvieti decembrové nebo po prvýkrát za 800 rokov

Predstavitelia SpaceX a Space Force overili, že všetkých deväť motorov Merlin na rakete Falcon 9 bolo pripravených na let po skúšobnej streľbe na podložku 40. sobotu.

Okrem rakety pre misiu GPS ovplyvnil problém s motorom aj vozidlá pre dvojicu nadchádzajúcich štartov NASA. Problém zatiaľ ovplyvnil iba misie určené na použitie nových zosilňovačov Falcon 9.

Prvý operačný let vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX je naplánovaný na štart 14. novembra z Kennedyho vesmírneho strediska s tromi astronautmi NASA a japonským špecialistom na misie, ktorý má odštartovať polročnú expedíciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

SpaceX nahrádza dva motory Merlin na rakete Falcon 9 za misiu Crew Dragon, pri ktorej inžinieri zistili, že mali rovnakú počiatočnú tendenciu pri štarte, akú vykazovali motory v rakete pre misiu GPS. Problém zdržal štart posádky Dragon od 31. októbra do 14. novembra.

Steve Stich, vedúci komerčného programu posádky NASA, minulý týždeň uviedol, že inžinieri agentúry chcú analyzovať údaje o motore z vypustenia GPS pred tým, ako bude posádka Dragon vyradená z prevádzky neskôr tento mesiac.

Problém s motorom tiež oddialil vypustenie americko-európskeho oceánografického satelitu Sentinel-6 Michaela Freilicha z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Táto misia mala pôvodne vystreliť 10. novembra, ale teraz je naplánovaná na jej začiatok 21. novembra.

Poslať autorovi e-mail.

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @ StephenClark1.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close