Svet

USA budú od Číny požadovať, aby bolo pre ich spoločnosti „vyváženým ihriskom“

Pondelková fotografia amerického prezidenta Joe Bidena, ktorý hovorí v Bielom dome. 19. júla 2021. REUTERS / Jonathan Ernst

USA chcú zabezpečiť, aby ich spoločnosti pôsobiace v Číne rovnocenne konkurovali miestnym spoločnostiamV rámci svojej cesty do ázijskej spoločnosti odcestoval do severovýchodného čínskeho mesta Tchien-ťin, uviedla americká ministerka zahraničných vecí Wendy Shermanová.

„Je neoceniteľné počuť od členov americkej obchodnej komunity o ťažkostiach, ktorým čelia v Číne.

To je jedno z tvrdení predchádzajúcej americkej administratívy na čele s Donaldom Trumpom, že zahraničné spoločnosti, ktoré chcú pôsobiť v ázijskej krajine, majú obmedzenia (mnohé odvetvia sú v skutočnosti vylúčené) a pôsobia so silnými miestnymi spoločnosťami. Okrem iných faktorov aj štátna podpora.

Obrázok súboru.  Vlajky Spojených štátov a Číny sa vznášajú pred americkou firemnou budovou v Pekingu 21. januára 2021.  REUTERS / Tingshu Wang
Obrázok súboru. Pod americkou firemnou budovou v Pekingu 21. januára 2021 lietajú vlajky Spojených štátov a Číny. REUTERS / Tingshu Wang

V inej samostatnej správe Sherman vyjadril sústrast USA s „tými, ktorí stratili svojich blízkych pri katastrofických povodniach v provincii Henan v strednej časti krajiny“ v strednej Číne a nedávne silné dažde zabili menej ako 63 ľudí.

Stretnutia na vysokej úrovni

Ako tvoja súčasť Ázijské turné, Sherman sa stretne s ministrom zahraničných vecí a s Xi Fengom, ktorý je zodpovedný za vzťahy medzi USA a Čínou.

Očakáva sa, že sa Sherman stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi.

Americká ministerka zahraničných vecí Wendy Shermanová.  EFE / EPA / YONHAP / Archív
Americká ministerka zahraničných vecí Wendy Shermanová. EFE / EPA / YONHAP / Archív

Za miesto stretnutia sa má zvoliť pobrežné mesto, Podľa odborníkov citovaných štátnou televíziou CGDN Za úsilie Pekingu znížiť riziko infekcie v čínskom hlavnom meste.

„V posledných mesiacoch sme v Pekingu neprijali zahraničných úradníkov z dôvodu potreby kontroly epidémie.“, Zaviazala sa k sieti Da Wei na Pekinskej univerzite medzinárodných vzťahov.

Kontaktujte Tenzu

Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sa začali zhoršovať v roku 2018, keď bývalý prezident Trump zahájil obchodnú vojnu s Čínou, ktorá sa potom rozšírila do oblastí ako technológie a diplomacia.

Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump.  EFE / Yuri Gripas / Pool / File
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump. EFE / Yuri Gripas / Pool / File

Po návšteve Joea Bidena v Bielom dome v januári minulého roka sa obe krajiny pokúsili zvrátiť vzťahy, s určitým úspechom doposiaľ.

READ  Spojin státi podezírají Rusko z plinu na vytvorenie faleiných videí ako záminky pre okok v Ukrajine | iROZHLAS

Bez ďalších okolkov si tento týždeň obe krajiny vymenili obvinenia z podpory a riadenia kybernetických útokov po celom svete a Čína v piatok oznámila sankcie proti šiestim Američanom a jednej severoamerickej energetickej spoločnosti. Proti 7 čínskym úradníkom za „narušenie autonómie Hongkongu“.

Aká bola prvá návšteva, keď sa čínski a americkí predstavitelia stretli v seniorskom veku, keď sa osobitný vyslanec USA pre zmenu podnebia John Kerry stretol so svojimi čínskymi kolegami v Šanghaji? 20 mesiacov od vedúceho postavenia v USA a v marci na samite oboch mocností na Aljaške.

John Kerry Jundo a Wang Yi Reuters163
John Kerry Jundo a Wang Yi Reuters163

Pri tejto príležitosti sa obaja delegáti zúčastnili napätého stretnutia, na ktorom došlo k výmene závažných obvinení.

V tejto súvislosti, keďže bola tento týždeň ohlásená Shermanova návšteva Číny, Jedným z cieľov amerického ministerstva zahraničia bolo „zodpovedné riadenie vzťahov“, čo Peking zopakoval, musí sa robiť na základe vzájomnej dohody, nie však zo „silných pozícií“.

(S informáciami z EFE)

Pokračovať v čítaní:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close