Hlavné správy

USA nemôžu vymáhať sankcie voči Iránu podľa zmluvy – Domáce – Správy

Podľa ministra zahraničných vecí EÚ Josepa Borrella nemajú Spojené štáty žiadnu právomoc nútiť obnovenie sankcií voči Iránu prostredníctvom mechanizmu spojeného s jadrovou dohodou s Iránom z roku 2015. Agentúra DPA o tom informovala v nedeľu.

Podľa hovorkyne spoločnosti Borrell nemožno Spojené štáty považovať za zúčastnenú krajinu v spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA), keďže v máji 2018 jednostranne odstúpila od dohody.

Podľa EÚ sa preto USA nemôžu uchýliť k použitiu mechanizmu vyhradeného pre zúčastnené krajiny JCPOA. Tento mechanizmus by obnovil všetky sankcie OSN voči Iránu, ak sa preukáže, že Teherán porušuje dohodu.

JCPOA v roku 2015 je výsledkom dohody medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA. Zrušila medzinárodné sankcie proti Teheránu výmenou za záväzok, že Irán nebude pokračovať vo vývoji jadrových zbraní.

Rada bezpečnosti OSN (BR OSN) v piatok zamietla návrh uznesenia USA o predĺžení zbrojného embarga OSN na Irán.

Ministerka zahraničných vecí USA Mike Pompeo však po piatkovom hlasovaní v Bezpečnostnej rade OSN navrhla, aby USA mohli použiť mechanizmus jadrovej dohody, ak sa preukáže, že Teherán dohodu porušuje.

Platnosť embarga na predaj konvenčných zbraní do Iránu a ich vývoz z krajiny sa končí 18. októbra podľa podmienok rezolúcie OSN, ktorou sa schvaľuje jadrová dohoda z roku 2015.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close