Svet

USA varujú, že v Hongkongu existuje riziko podnikania

Vláda Bidena v piatok varovala americké spoločnosti, že čelí vážnym a zvyšujúcim sa rizikám pôsobenia v Hongkongu, pretože čínska vláda čoraz viac znižuje svoju nezávislosť vo finančnom centre.

USA sú aPodnikateľské poradenstvo„Schopnosť Číny získať prístup k údajom uloženým na serveroch v Hongkongu jej umožňuje ukladať sankcie voči každému, kto pomáha cudzím krajinám pri presadzovaní sankcií voči čínskym spoločnostiam a úradníkom v súvislosti s hrozbami od nového čínskeho zákona.

Poradca varoval, že nedávno prijatý zákon proti embargu „výslovne nerozlišuje medzi kontinentálnou Čínou, Hongkongom a Macaom“, pričom uviedol, že americké spoločnosti v Hongkongu sú vystavené väčšiemu riziku.

Vyjadrené tiež znepokojenie nad týmto Zákon o národnej bezpečnosti Peking minulý rok uvalil na Hongkong cieľ zamerať sa na politickú opozíciu a poukázal na to, že podľa zákona bol zatknutý americký občan.

„Tento nový právny rámec by mohol nepriaznivo ovplyvniť podniky a jednotlivcov pôsobiacich v Hongkongu,“ uviedol poradca.

A americký prezident Joe Biden Čína uvalila sankcie na sedem vyšších úradníkov Pracujú v zastupiteľskej kancelárii Pekingu v Hongkongu.

Tahy, boli Najskôr správa Financial TimesPosledný pokus o zatlačenie proti Číne pre čoraz razantnejšie opatrenia proti prodemokratickému hnutiu v bývalej britskej kolónii.

Je to vôbec prvýkrát, čo administratíva USA vydala obchodnú konzultáciu o Hongkongu.

„Keď stojíme pred minuloročným rozhodnutím Pekingu rozdrviť demokratické ambície obyvateľov Hongkongu, konáme,“ uviedol americký minister zahraničia Anthony Blingen. „Dnes vysielame jasnú správu, že USA sú s Hongkongmi pevne naklonené.“

Vláda Hongkongu vyhlásila, že ide o „zlomyseľný“ pokus o poškodenie reputácie mesta ako obchodného uzla založený na ideologických „absurdných a nepodložených obavách“.

Kurt Dong, čínsky expert ázijskej skupiny, ktorý bol do roku 2019 veľvyslancom USA v Hongkongu, uviedol, že tento krok je „zmesou bezpodmienečnej politickej rétoriky zameranej na Čínu“ a diplomatického poradenstva pre podniky.

READ  Upravuje požiadavky na COVID-19 vo vstupných prístavoch Botswany

„Nečínske spoločnosti v Hongkongu prijímajú vlastné rozhodnutia po vyvážení jedinečných obchodných príležitostí mesta s lepším hodnotením zvýšených právnych a prevádzkových a renomovaných rizík,“ uviedol. „Zatiaľ väčšina zahraničných investorov vidí, že výhody Hongkongu prevažujú nad rizikami.“

Dong uviedol, že hlavným záujmom mnohých zahraničných spoločností v Hongkongu je zameranie na to, či bude súdnictvo nezávislé.

Čínsko-americké vzťahy sa naďalej otáčajú smerom nadol Prvé stretnutie na vysokej úrovni Na Aljaške medzi Bidenovou správou a Čínou to prepuklo v silnú priepasť pre verejnosť.

Po Pekingu USA Odmietnutím ponúknuť zástupkyni vlády USA Wendy Shermanovej stretnutie s jej zástupcom počas navrhovaného stretnutia v Tchien-ťin na konci júla. Namiesto toho Čína ponúkla stretnutie s piatym úradníkom ministerstva zahraničia, čo Bidenova administratíva odmietla. Americkí predstavitelia trvajú na tom, že stretnutie by sa mohlo ešte konať, ak Čína zmení smerovanie a poskytne zodpovedajúceho zástupcu.

Obchodné varovania a sankcie však rokovania skomplikujú. Čína reagovala v marci rozhorčene. USA povolili čínskych predstaviteľov krátko pred stretnutím na Aljaške, čo bol prvý a jediný rozhovor na vysokej úrovni medzi oboma krajinami od nástupu Bidena do funkcie.

Biden zaujal voči Číne oveľa tvrdší postoj, ako väčšina odborníkov očakáva. Odsúdil čínsku okupáciu Vojenská operácia blízko TaiwanuErozia slobôd v Hongkongu, vynútené ekonomické správanie a genocída Ujgurov v Sin-ťiangu.

Pokles vzťahov sa týkal podnikateľskej komunity, o ktorej Biden veril, že zasiahne menej zlý tón. Americké podniky v Hongkongu neprijali príležitosť pre túto radu, s obavami, že by to mohlo spôsobiť reakciu na americké spoločnosti pôsobiace v meste.

Americká obchodná komora v Hongkongu reagovala na návrh, že si je „dobre vedomá“ geopolitických rizík.

„Hongkong je dôležitým a živým sprostredkovateľom obchodných a finančných tokov medzi východom a západom,“ uviedla miestnosť. „Má medzinárodne uznávané obchodné právo, ktoré má otvorenejšiu a sofistikovanejšiu digitálnu infraštruktúru ako mnoho jej ázijských kolegov.“

READ  Moja rana bola požehnaním od Boha

Sledujte na Twitteri: Dmitrij Sevastopoulo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close