Veda

Vedci tvrdia, že siví vlci infikovaní týmto parazitom sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú vodcami svorky

Výskumníci, ktorí študujú populáciu sivého vlka v Yellowstonskom národnom parku, objavili zaujímavý dôvod, prečo niektorí vlci môžu byť viac naklonení vodcom svorky.

Šedí vlci vystavení Toxoplasma gondii – parazitovi, ktorý spôsobuje chorobu toxoplazmózu – majú 46-krát väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú vodcami svorky ako neinfikovaní vlci, podľa štúdie zverejnenej vo štvrtok. komunikačná biológia,

Výskumníci analyzovali údaje o správaní a distribúcii od roku 1995 do roku 2020, ako aj vzorky krvi od 229 anestetizovaných vlkov, aby študovali súvislosť medzi riskantným správaním a infekciou Toxoplasma gondii. Identifikovali súvislosti medzi parazitickými infekciami a vysoko rizikovým správaním u mužov aj žien.

Členovia Junction Butte Wolf Pack prechádzajú okolo trailovej kamery v Yellowstonskom národnom parku 12. marca 2019.

Projekt Yellowstone Cougar

Podľa zistení mali vlci, ktorí boli pozitívne testovaní na T. gondii, 11-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa šíria zo svorky a 46-krát väčšia pravdepodobnosť, že sa stanú vodcami svorky ako neinfikovaní vlci. Muži mali o 50 % vyššiu pravdepodobnosť, že opustia svoju svorku do šiestich mesiacov, keď sú infikovaní parazitom, ale tento čas sa predĺžil na 21 mesiacov, keď neboli zasiahnutí. Samice vykazovali 25% šancu, že opustia svoju svorku do 30 mesiacov, ak sú infikované, predĺžené na 48 mesiacov, ak nie sú infikované.

Podľa vedcov infekcia T. gondii často nemá negatívny vplyv na kondíciu zdravých jedincov, ale môže byť smrteľná pre mladých alebo imunosuprimovaných vlkov. Biológia voľne žijúcich živočíchov Ph.D. študent na univerzite v Montane a jeden z autorov štúdie.

Výskumníci uviedli, že zistenia sú prvé, ktoré demonštrujú parazitickú infekciu ovplyvňujúcu rozhodovanie a správanie u druhu.

Predchádzajúce výskumy identifikovali súvislosti medzi infekciou T. gondii a zvýšenou smelosťou u hyen, ako aj zvýšenou produkciou testosterónu u myší, pričom autori špekulovali, že podobné mechanizmy môžu viesť k rizikovému správaniu pozorovanému u vlkov, ktorí majú pozitívny test na parazita.

READ  SpaceX a NASA Eye Dragon problém s padákom pred ďalším štartom astronautov

Vlci žijúci v oblastiach s vysokou populačnou hustotou pumy boli infikovaní T. gondii častejšie ako tí, ktorí nežili v blízkosti pumy, čo naznačuje, že vlci môžu byť výsledkom priameho kontaktu s pumami a ich prostredím. Môžu byť infikované parazitmi. , zistili vedci. Pumy v Yellowstonskom národnom parku sú známymi hostiteľmi tohto parazita.

Foto: Alfa samec z Canyon Pack v Yellowstonskom národnom parku 25. novembra 2019.

Samec alfa vlka z Canyon Pack v Yellowstonskom národnom parku 25. novembra 2019.

Neil Herbert / NPS

Zistenia „rozprávajú príbeh o celom tomto ekosystéme a o tom, ako sa druhy navzájom ovplyvňujú,“ povedala Kira Cassidy, jedna z autoriek a spolupracovníčka pre výskum Yellowstonského národného parku a Yellowstone Forever, ktorý je spojený s národným parkom. -zisková organizácia.

Výskumníci predpokladali, že infekcia bude mať širší dopad na populáciu vlkov, pretože vodcovia infikovaných svorky môžu presunúť svoje svorky do rizikovejších oblastí, ktoré sa prekrývajú s pumami, čo potenciálne predstavuje ďalšie riziko infekcie pre neinfikovaných vlkov.

„Takže možno je tam spojenie s parazitom a skutočným mechanizmom za infekciou,“ povedal Meyer.

FOTO: Deväť vlkov interaguje nad chrumkavým snehom v Yellowstonskom národnom parku 21. novembra 2019.

Deväť vlkov interaguje na chrumkavom snehu v Yellowstonskom národnom parku 21. novembra 2019.

Doug Smith / NPS

Štúdia, len druhá svojho druhu, ktorá sa zaoberá tým, ako môže infekcia toxoplazmózou ovplyvniť určitý druh predátora, je „svedectvom silného druhu, na ktorý bol dlhodobý výskum schopný odpovedať,“ povedal Mayer.

Cassidy dodal: „Zaujatie ekosystémového prístupu k výskumnej otázke môže byť na mnohých miestach naozaj ťažké, ale Yellowstone je jedným z týchto miest, kde vidíme všetky druhy, ktoré tu boli pred stovkami rokov.“

Sivé vlky boli z veľkej časti vyhubené na západe USA v 40. rokoch 20. storočia, ale v posledných desaťročiach sa ich populácia začala opäť zvyšovať. niektorí hovoria vzostup Vlci sú pre ľudí škodlivé, pretože dokážu cestovať na veľké vzdialenosti, a preto šíria choroby. Vlci môžu byť tiež dôležitým faktorom pri úbytku stád veľkej zveri a zabíjaní hospodárskych zvierat.

Začiatkom tohto mesiaca federálny sudca v Montane dočasne v blízkosti zakázal lov a odchyt vlkov Národný park Yellowstone a Glacier.

Detailný záber na tvár sivého vlka v Yellowstonskom národnom parku 7. novembra 2017.

Jacob W. Frank / NPS

Vo všeobecnosti sú však vlci voči ľuďom opatrní. V Yellowstone sú „najplachejšie a najopatrnejšie“ zo všetkých veľkých cicavcov, povedala Cassidy.

„Ak nejakého uvidíte, máte neuveriteľné šťastie,“ povedala. „Povedal by som, že celkovo nepredstavujú pre ľudí žiadnu hrozbu.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close