Ekonomika

Veľký kamión prechádzajúci cez slovenskú hranicu s Ukrajinou bol zablokovaný, pretože odpor utíchol

(Reuters) – Slovenský hraničný priechod s Ukrajinou bol v utorok zablokovaný, informovala polícia a médiá, hoci sa tamojší zväz pašerákov od tohto kroku dištancoval a označil ho za prevádzku nákladného auta.

Slovenskí kamionisti podporili snahy poľských kamionistov prekonať obmedzenia počtu ukrajinských kamiónov vstupujúcich do Európskej únie.

Minulý týždeň zorganizovali symbolickú krátku blokádu hlavnej križovatky, aby vyjadrili podporu, ale uviedli, že pred podniknutím ďalších krokov čakajú na rozhovory.

Odkedy Rusko napadlo Ukrajinu vo februári 2022, kamionisti z Ukrajiny sú oslobodení od získavania povolení. Poľskí a slovenskí vodiči tvrdia, že to znížilo biznis.

Miloslav Dogar z útvaru hraničnej a cudzineckej polície Slovenska uviedol, že kamionisti napoludnie zablokovali prechod – jediné ťažké vozidlá medzi oboma krajinami – a umožnili prechod malému počtu ukrajinských kamiónov.

Slovenská tlačová agentúra TASR v utorok informovala, že kamión zablokoval hraničný priechod Vyšné Nemecké s odvolaním sa na Stanislava Skalu, šéfa slovenského združenia prevádzačov UNAS.

Skala pre agentúru Reuters telefonicky povedal, že skupina počká na rozhovory medzi EÚ, poľskými a ukrajinskými úradmi, kým sa oficiálne pripojí k blokádam so svojimi poľskými partnermi.

Ukrajinská colná služba v správe Telegram uviedla, že „neznáme osoby bez akéhokoľvek varovania zablokovali pohyb nákladu“, Ukrajina však uviedla, že od slovenskej strany nedostala žiadne oficiálne informácie.

Služba uviedla, že slovenská strana začne povoľovať kamióny od 20:00 (19:00 GMT) s cieľom umožniť štyri hodiny prejazdu.

Kamionisti požadujú odobratie obmedzeného počtu licencií pre ukrajinských kamionistov, o čom sa podľa Kyjeva nebude uvažovať.

Ukrajina a Poľsko rokovali minulý týždeň o sankciách na svojich hraniciach, obe strany však nehlásili žiadny pokrok.

Ukrajinskí predstavitelia v nedeľu uviedli, že na poľskej strane hranice uviazlo okolo 3000 prevažne ukrajinských nákladných vozidiel vrátane tých, ktoré prevážali palivo a humanitárnu pomoc.

READ  Nový slovenský reaktor nútený odložiť výrobu elektriny - EURACTIV.com

(Správa Jasona Howetta a Johna Lopatku v Prahe a Yulia Tysa v Gdansku; strih Nick McPhee)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close