Veda

Voda presakuje zo zemskej kôry do jadra planéty

O vnútri našej planéty toho ešte veľa nevieme – vedci však nedávno zistili, že voda pomaly uniká z povrchu.

Toto nie je obyčajná cesta. Kvapalina kvapká dolu cez tektonické platne a po ceste dlhej 2 900 kilometrov konečne dosiahne jadro.

A hoci je tento proces pomalý, v priebehu miliárd rokov vytvoril nový povrch medzi roztaveným kovom vonkajšieho jadra a vonkajším plášťom Zeme.

V novej štúdii vedci z Arizona State University tvrdia, že voda spúšťa chemickú reakciu a vytvára novú vrstvu, ktorá je „hrubá niekoľko stoviek kilometrov“. (Je to „tenké“, pokiaľ ide o vnútorné vrstvy Zeme.)

„Roky sa predpokladalo, že výmena materiálu medzi zemským jadrom a zemským plášťom je malá. Naše nedávne vysokotlakové experimenty však odhaľujú iný príbeh.

„Zistili sme, že keď voda dosiahne hranicu jadro-plášť, reaguje s kremíkom v jadre a vytvára oxid kremičitý,“ napísal spoluautor Dr. Dan Shim.

„Tento objav, spolu s naším predchádzajúcim pozorovaním diamantov vznikajúcich z vody reagujúcej s uhlíkom v železnej kvapaline pod extrémnym tlakom, poukazuje na oveľa dynamickejšiu interakciu jadro-plášť, čo naznačuje podstatnú výmenu materiálu.“

Čo to teda znamená pre nás všetkých na povrchu?

Vo vyhlásení ASU sa uvádza: „Tento objav posúva naše chápanie vnútorných procesov Zeme, čo naznačuje rozšírenejší globálny vodný cyklus, ako sa predtým predpokladalo.

„Zmenený „film“ jadra má hlboké účinky na geochemické cykly spájajúce cyklus povrchovej vody s hlbokým kovovým jadrom.“

Ako sa pripojiť k bezplatnému kanálu WhatsApp Indy100

Prihlásiť Se Prihláste sa na odber nášho bezplatného týždenného bulletinu indy100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close