Hlavné správy

Výstava Slovenska ukazuje návštevu Taiwanu pred 250 rokmi

Yilan 27. mája (CNA) V piatok sa otvára slovenská tematická výstava pri príležitosti prvých väzieb medzi Taiwanom a strednou Európou pred 250 rokmi a návštevy slávneho vojenského dôstojníka a dobrodruha Mauricea Benovského v Yilane v roku 1771.

Výstava „Stretnutie grófa de Benovského a Yilana“, ktorá potrvá do 12. septembra v múzeu Lanyang, pokrýva široké spektrum tém, od Benjowského života a jeho dobrodružstiev až po prírodné danosti Slovenska a jeho kultúry vrátane literatúry a hudby. , A ručne vyrábaná keramika.

Narodený vo Vrbovom na západnom Slovensku v roku 1746, Benovsky (tiež vyslovovaný Benovsky) pristál v Yilane v roku 1771 po úteku z väzenia na polostrove Kamčatka.

Bol tam väznený za vojenské operácie proti Rusku v rámci poľskej Barovej konfederácie, ktorá bránila nezávislosť Poľska pred ruskou agresiou.

Podľa Benyovského novín jeho loď pristávala dvakrát do roka v Yilane. .

Nasledujúce ráno loď dorazila do zálivu Jialivan pri ústí rieky Dongshan v Yilane, kde stráže privítali Benjowského a jeho mužov, ktorí im ponúkli mäso, ryžu, zeleninu a ovocie, ihly a šijacie ihlice. A ďalšie nástroje.

Potom odcestoval do Mekky a prišiel tam 22. septembra 1771, kým sa vrátil do Európy.

Hoci Benovského čas na Taiwane bol krátky, jeho kontakt s domorodými obyvateľmi by sa dal opísať ako „otváranie dverí medzi kultúrami“, povedal Martin Bodstov, vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji.

„Ide o prehlbovanie a pochopenie kultúr. Preto by som bol veľmi rád, keby Taiwanci mohli so svojimi deťmi vidieť spojenie medzi mojou krásnou stredoeurópskou krajinou a Taiwanom, ktoré sa začalo pred dvoma storočiami,“ povedal Podstavek pre CNA.

„Prvá zastávka Slovenska na Taiwane pred 250 rokmi bola v okrese Yilan, na čo sme veľmi hrdí,“ povedal sudca okresu Yilan Lin Ji-meow (妙), podľa ktorého výstava prispeje k ďalšej propagácii a posilneniu kultúrnych a umeleckých výmen. Medzinárodný profil okresu.

READ  Šéf obrany Gruzínska sa v Bratislave - Civil.ge stretáva s ministrami obrany a zahraničných vecí SR

Bodstov, ktorý je od roku 2017 slovenským veľvyslancom v Tchaj-peji, uviedol, že jeho funkčné obdobie sa skončí v júli a že vzťahy medzi oboma stranami sa počas jeho päťročného pôsobenia na Taiwane výrazne zlepšili.

Počet slovenských kníh na pultoch taiwanských kníhkupectiev po celom ostrove sa zvýšil a pokrok je vidieť aj v prítomnosti taiwanských kníh, najmä detskej literatúry, na Slovensku, povedal.

Bodstavak povedal, že Taiwan a Slovensko majú bezprecedentnú spoluprácu v oblastiach, ako je letectvo, informačná bezpečnosť a vývoj blockchainu.

V osobnejšej poznámke Bodstavak povedal, že kontakty, ktoré putovali po Taiwane, budú jediným pokladom.

„Moja rodina a ja sme cestovali po Taiwane štyrikrát autom,“ povedal Bodstavak. „Je to spomienka, ktorú si budem vždy pamätať po zvyšok svojho života. Je to niečo výnimočné s taiwanským ľudom, taiwanskou prírodou a taiwanskou kultúrou.“

(Od Williama Yena)

Endetem / L.S.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close