Technológie

Zosúladiť globálny kapitál s cieľmi udržateľného rozvoja pre udržateľnú budúcnosť – Oficiálna webová stránka prezidenta Kenskej republiky

Prezident William Ruto vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zmobilizovalo a nasmerovalo zdroje na riešenie prekážok pri plnení cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Zosúladenie globálneho kapitálu s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja je kľúčom k rastu šetrnému ku klíme, povedal prezident.

Poznamenal, že mnohé krajiny, najmä v Afrike, nie sú schopné implementovať SDG kvôli prekážkam, akými sú dlh, inflácia, klimatické šoky a konflikty.

„Zlepšením prístupu Afriky k financovaniu z globálneho rozvojového kapitálu odomkneme obrovský potenciál kontinentu, jeho prírodné zdroje, ornú pôdu a živý ľudský kapitál,“ povedal.

Predseda uviedol tieto pripomienky, keď spolu so slovinskou prezidentkou Natašou Pirc Musar spolupredsedal dialógu Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja o vedecko-technických inováciách a využívaní údajov na adaptačné opatrenia.

Prezident Ruto sa predtým zúčastnil Politického fóra na vysokej úrovni o trvalo udržateľnom rozvoji Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.

Predtým usporiadal raňajkové stretnutie v OSN na misii Spojených arabských emirátov v Spojených arabských emirátoch pod vedením prezidenta COP28 a ministra priemyslu a pokročilých technológií SAE sultána Ahmeda Al Jabera.

Zúčastnil sa zakladateľ Microsoftu Bill Gates, bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg, prezident Medzinárodnej únie na ochranu prírody Razan Al Mubarak.

Medzi prítomnými boli Badr Zafar, generálny riaditeľ Crescent Enterprises, generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink, zimbabwiansky podnikateľ Strive Masyiwa a Dr. Mo Ibrahim.

Prezident Ruto na stretnutí vyzval na reformy globálneho finančného rámca, najmä na reštrukturalizáciu dlhu a rozvoj medzinárodných finančných inštitúcií (IFI).

Vysvetlil, že by to umožnilo krajinám globálneho juhu zmysluplne sa podieľať na klimatických opatreniach a rozvoji.

„Odstránením nespravodlivej diskriminácie podporíme spoločnú prosperitu a pripravíme cestu pre udržateľnú budúcnosť a dosiahnutie našich cieľov v oblasti klímy,“ povedal.

READ  Dnešných 10 najlepších titulkov | Ranný bulletin APP Live: Hlavné správy od 7. marca 2022 na začiatok dňa

Hlava štátu sa zúčastnila aj na poľnohospodárskom fóre Bridging the Gap: Financing Africa’s Agricultural Development, ktoré spoločne organizovala Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) a Kráľovské nórske ministerstvo zahraničných vecí.

Zúčastnil sa predseda Svetového ekonomického fóra Borg Brende, ministerka financií USA Janet Yellen, správkyňa USAID Samantha Power a ďalší.

Prezident poznamenal, že teraz je čas preskúmať spôsoby rozšírenia poľnohospodárskej výroby s cieľom odstrániť hlad a chudobu na africkom kontinente.

Poznamenal, že Afrika má celosvetovo najväčší podiel nevyužitej ornej pôdy, no kontinent naďalej čelí nedostatku potravín.

„Počet hladu v Afrike uprostred hojnosti je paralelný s popisom chudoby v Afrike uprostred hojnosti zdrojov a nedostatočného rozvoja uprostred bohatého potenciálu,“ povedal.

Prezident tiež uskutočnil sériu bilaterálnych rokovaní s prezidentmi a hlavami vlád s cieľom posilniť bilaterálne vzťahy Kene.

Prezident rokoval s prezidentom Albánska Bajramom Bekem a vyjadril záujem svojej krajiny o otvorenie veľvyslanectva v Keni s cieľom preskúmať niekoľko oblastí spolupráce.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa zaviazala podporovať snahy Kene o e-mobilitu pomocou pokročilých technológií e-batérií.

Obaja lídri sa dohodli na partnerstve s cieľom zlepšiť kenskú výrobu hnojív a kapacitu kybernetickej bezpečnosti.

Predseda rokoval s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou, ktorá sa zaviazala podporovať mierové úsilie v Africkom rohu; Švédsky premiér Ulf Kristerson, kosovský prezident Vjosa Osmani a viceprezident Gambie Muhammad Jallow.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close