Veda

400 miliónov rokov staré „obrnené“ ryby môžu zmeniť históriu žralokov, ako ich poznáme

410 miliónov rokov stará fosília obrnenej ryby úplne zmenila históriu žraloky, podľa nedávno zverejnenej štúdie.

Ryba, známa ako Minjinia turgenensis, mal kostru vyrobenú z kostí, na rozdiel od chrupavky, z ktorej žraloky dnes väčšinou pozostávajú, s výnimkou zubov. Odborníci objavili skamenenú lebku v mongolských horách.

„Bol to veľmi neočakávaný objav,“ uviedol hlavný autor štúdie Martin Brazeau vyhlásenie, „Konvenčná múdrosť hovorí, že kostná vnútorná kostra bola jedinečnou inováciou rodu, ktorý sa oddelil od predka žralokov pred viac ako 400 miliónmi rokov, ale tu je jasný dôkaz kostnej vnútornej kostry u bratranca oboch žralokov a nakoniec aj nás . “

Virtuálny trojrozmerný model mozgovej bázy Minjinia turgenensis generovaný z CT skenovania. Vložka zobrazuje nespracované údaje skenovania, ktoré ukazujú hubovitú endochondrálnu kosť vo vnútri. (Poďakovanie: Imperial College London)

SKVELÝ BIELI ŽIAROVCI STARŠÍ než PREDMYSLOM, ŠTÚDIUM POVEDÁ

Je to možné M. turgenensis mohli byť väčšie ako veľké biele, pričom niektorí členovia druhu placoderm (ryby s čeľusťou) dosahovali dĺžku 30 stôp alebo viac. Brazeau tiež poznamenal, že to bol pravdepodobne predátor.

Hoci M. turgenensis Predpokladá sa, že bol podstatne menší ako súčasní veľrybí žraloci alebo veľkí bieli v dĺžke približne 1 stopy, čo malo obrovský vplyv, čo naznačuje, že žraloky mali kedysi kosť a potom ju stratili, uviedli vedci.

Okrem toho, že mal kostru pozostávajúcu z kostí, mal cez hlavu a plecia kostené platne, ktoré slúžili ako štíty, pričom Brazeau ju pri plávaní starodávnych morí opisoval ako „rozsiahlu zbroj“.

Tento objav dodáva ďalšiu vierohodnosť teórii, že endochondrálna kosť – ktorá po narodení tvorí ľudské kostry – mohla hrať obrovskú úlohu pri vývoji žralokov a pomohla im existovať a adaptovať sa viac ako 400 miliónov rokov.

„Keby žraloky mali kostné kostry a stratili by ich, mohlo by to byť evolučná adaptácia,“ dodal Brazeau. „Žraloky nemajú plavecké mechúre, ktoré sa neskôr vyvinuli v kostených rybách, ale ľahšia kostra by im pomohla byť mobilnejšími v vodu a plávať v rôznych hĺbkach.

„To možno pomohlo žralokom stať sa jedným z prvých svetových druhov rýb, ktoré sa pred 400 miliónmi rokov rozšírili do oceánov po celom svete,“ vysvetlil Brazeau.

Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Ekológia a vývoj prírody,

MEGALODON DISCOVERY: VEDECI ​​ODHALUJÚ ÚŽASNÚ SKÚŠKU OBROVSKÉHO Žraloka

Vedci sa naďalej dozvedajú viac o histórii žralokov, ktorí prežili všetkých päť udalostí globálneho vyhynutia.

Vo februári vedci objavené variant veľkého bieleho, ktorý žije v Stredozemnom mori, existuje už 3,2 milióna rokov, čo je podstatne dlhšie, ako si odborníci doteraz mysleli.

Megalodon z 3D ilustrácie scény praveku (kredit: iStock)

Megalodon z 3D ilustrácie scény praveku (kredit: iStock)
(Na tento obsah sa vzťahujú autorské práva.)

Môže sa stať, že megalodon, najväčší žralok, ktorý kedy žil, mal takmer 60 stôp zaniknutý vďaka tomu, že bol prekonaný a prekonaný svojim menším, pohyblivejším bratrancom, veľkým bielym.

Ďalšie teórie naznačujú, že megalodon bol zabitý explodujúcou hviezdou približne pred 2,6 miliónmi rokov.

KLIKNUTÍM SEM ZÍSKATE APLIKÁCIU FOX NEWS

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close