Ekonomika

Aktualizácia 1 – Thajská ekonomika sa v 3. štvrťroku zmenšila o jednociferné čísla – cenbank

* Ekonomika v 3. štvrťroku klesá o jednociferné číslo

* To by predstavovalo zlepšenie oproti 12,2 % poklesu v Q2

* Politické protesty môžu ovplyvniť hospodársku obnovu

* HDP C.bank 2020 zaznamenalo rekordný pokles o 7,8 % (zosúladenie s ekonomikou v 3. štvrťroku)

BANGKOK 30. októbra (Reuters) – Ekonomická výkonnosť Thajska sa v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi zlepšila, pričom hrubý domáci produkt klesol o jednociferné čísla, keď sa ekonomická aktivita obnovila po uvoľnení obmedzení súvisiacich s koronavírusom, uviedla v piatok centrálna banka.

Druhá najväčšia ekonomika juhovýchodnej Ázie sa v druhom štvrťroku medziročne znížila o 12,2 %, čo je najprudší pokles za posledných 22 rokov, keďže pandémia podnietila cestovný ruch a spotrebu.

„Tretí štvrťrok je stále negatívny, ale bez dvojciferného poklesu,“ povedal na brífingu hlavný riaditeľ Bank of Thailand (BOT) Sayawadi Sai-Anand. Nerobila žiadne konkrétne predpovede.

Oficiálne údaje o hrubom domácom produkte (HDP) za tretí štvrťrok majú byť zverejnené 16. novembra.

Politická neistota by však mohla podkopať dôveru súkromného sektora a budúce oživenie ekonomiky v závislosti od vývoja, povedal Sayavadi.

Thajsko zažilo v posledných mesiacoch masívne politické protesty s cieľom zvrhnúť premiéra Prayutha Chan-ochu, zmeniť ústavu a reformy s cieľom ovládnuť mocnú monarchiu.

BOT predpovedá, že ekonomika sa tento rok zníži o rekordných 7,8 % v dôsledku pandémie koronavírusu.

V septembri ekonomika zaznamenala menší pokles exportu ako v auguste, aj keď cestovný ruch zostal pomalý v dôsledku obmedzení zahraničných príchodov, uviedol BOT.

Vývoz, ktorý je hlavnou hnacou silou rastu, v septembri klesol o 4,2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom po poklese o 8,2 % v auguste.

Septembrový dovoz klesol o 8,1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo viedlo k obchodnému prebytku vo výške 3,21 miliardy USD za mesiac.

Thajsko vykázalo v septembri 1,31 miliardy USD po revidovanom prebytku 3,12 miliardy USD minulý mesiac. (Správa Kittipong Taichareon; písanie Orathai Sriring; strih Martin Petty a Ed Davies)

READ  Slovenská vláda neuspela v parlamentnom hlasovaní o dôvere | politické správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close