Zábava

Brilantný český hlas Funès: Mŕtvica a potom … Onemel!

Všestranný umelec hral na divadelných doskách a na filmovom plátne študentov i nesympatických „nerdov“ či „lízačov“, impulzívnych a náladových majstrov, dobrých i zlých dedov. Prepožičal hlas rádiu, hral v televízii.

František Filipovský sa narodil 23. septembra 1907 v Přelouči v Českej republike. Svoj veľký herecký talent pravdepodobne po svojom otcovi, skladateľovi, spevákovi a inštrumentalistovi zdedil po niekoľkých hudobných nástrojoch. V rodine vstrebával svoju lásku k hudbe a umeniu všeobecne.

Popri štúdiu najmä na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde v rokoch 1929 – 1933 študoval dejiny umenia a estetiku, hral v niekoľkých menších pražských divadlách. Po ukončení vysokoškolského štúdia začal v roku 1931 hrať profesionálne.

František Filipovský a Lída

Zdroj: Lucernafilm

Jeho prvou stálou scénou bolo Oslobodené divadlo, kde pôsobil v rokoch 1931-1938. Po krátkom angažmán v rôznych pražských súboroch v nasledujúcich rokoch sa v roku 1944 stal členom pražského Národného divadla (ND), kde do roku 1992 účinkoval v desiatkach hier (Mizantrop, Revízor, Maryša, Cyrano z Bergeracu atď.) .). Zahral si aj spevácke úlohy, stvárnil napríklad postavu principála komikov v opere Predaná nevesta Bedřicha Smetanu.

František Filipovský sa však najviac preslávil vo filme, kde sa objavil od 30. rokov.

Prvú filmovú rolu v dráme získal pred promóciou v roku 1932. Účinkoval vo viac ako stovke filmov a vo veľkom počte televíznych filmov. Z mnohých môžeme spomenúť napríklad Klapzubovu XI. (1938), Škola, základ života! (1938), Cesta do hlbín študentskej duše (1939), Hotel Modrá hvězda (1941), Čapkove poviedky (1947), Cisárov pekár a pekársky cisár (1951), Dobrý vojak Švejk (1956), Hry with the Devil (1956), Poslušne hlásim (1957), Štyri vraždy dosť, Darling (1970), Pán Tau prichádza (1970), Dievča na koštěti (1971), Ako mať špenát (1977), Arabela (1979) ). Ako pán Valerián sa predstavil v úspešných filmoch o básni režiséra Dušana Kleina – Ako svet stráca básnikov (1982), Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), Ako si básnici užívajú život (1987).

READ  Svadba v slovenskom šoubiznise: Známy hudobník a moderátor sa oženil ... Pozrite sa na tú originálnu nevestu!

František Filipovský

Zdroj: CS state film

Pre deti stvárnil postavu kráľa z rozprávky Honza takmer kráľ (1977). V slávnej ruskej rozprávke Mrázik zaznel jeho hlas z úst Baby Jaga.

Za neprekonateľný dabing žandára zo St. Tropez dokonca ocenil francúzsky herec a komik Luis de Funes, hviezda žandára. Cena Františka Filipovského za dabing sa udeľuje každoročne v Českej republike na počesť veľkého herca.

Herec František Filipovský zomrel 26. októbra 1993 v Prahe vo veku 86 rokov. Tri roky pred smrťou dostal mozgovú príhodu a posledný rok života už nemohol rozprávať. Sám to však nebral tragicky. „Všetci okolo neho mali vtedy depresie, iba dedko sa usmieval.“ prezradila jeho vnučka Pavlína. „S babkou Matildou si s dedkom rozumeli aj bez slov,“ dodal Veľký herec v malých rolách v dokumente ostravskej televízie.

František Filipovský

Zdroj: CT

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close