Veda

Dávajte si pozor na tieto astronomické zaujímavosti

CINCINNATI – V roku 2020 boli Backyard Stargazers považovaní za prekvapeného hosťa kométy NEOWISE a boli rozsvietení počas halloweenskej noci v splne.

Astronómovia v Patagónii uvažovali o úplnom zatmení Slnka a planéty Jupiter a Saturn sa spojili za jeden život V spojení.

Čo znamená obloha na rok 2021? Poznačte si kalendár, pretože prvá udalosť v roku zostáva menej ako dva týždne. Venuša sa objaví vedľa Mesiaca 11. januára, keď bude cestovať za Slnkom. Očakávajú sa tiež dve zatmenia Mesiaca v roku 2021, jedno na jar a druhé na jeseň. A meteorický roj Perseids ešte v auguste osvetlí oblohu.

Tu nie sú astronomicko-astronomické udalosti roka:

Mesiac prechádza

Ak v noci uvidíte vedľa mesiaca jasnú hviezdu, je pravdepodobné, že ide o planétu. Pred východom slnka 11. januára smerujte na juhovýchod a kúsok nad horizontom uvidíte vpravo od svetieliacej Venuše jasný polmesiac.

Venuša si potom pomaly urobí cestu za Slnkom a zostane niekoľko mesiacov neviditeľná. Vyjde na večernú oblohu koncom mája a celé leto vybuchne ako najjasnejší objekt podobný hviezde.

20. a 21. januára sa Mars otočí. Každú z týchto nocí prejde červená štvrť planéty prvý štvrťrok. Naše dve najväčšie planéty dostanú hosťa na rannej oblohe, keď sa Mesiac 6. apríla pripojí k Saturnu a 7. apríla k Jupiteru.

Porovnateľné veľkosti štyroch planét pred Slnkom. Zľava: Merkúr, Venuša, Zem a Mars. Zem je široká 8 000 míľ.

Planéty lásky a vojny

V júli sa na oblohe objavia veľmi blízko seba Venuša a Mars.

11. júla, tesne po západe slnka, bude Mars, Venuša a polmesiac. A 12. a 13. júla budú planéty lásky a vojny od seba vzdialené iba asi pol stupňa. V skutočnosti môžete malým planétkou vidieť obe planéty súčasne.

Merkúr, vždy zložitá planéta, pretože sa zriedka drží mimo slnečného žiarenia, bude mať čo najlepšie výkony hneď po máji po západe slnka. Sezóna pozorovania Merkúra sa začína 13. mája, keď bude vedľa Mesiaca, a končí sa 28. mája po úzkej spolupráci s Venušou.

READ  Štart rakety NASA Wallops je možné vidieť z NJ, iných východných štátov

Dve zatmenia Mesiaca

Úplné zatmenie Mesiaca je jednou z najtichších astronomických udalostí, ktorej svedkom je – Mesiac vstupuje do tieňa Zeme a môže meniť všetky farby na desivú oranžovú a červenú.

Zatmenie Mesiaca bude 26. mája ráno, ale to, čo vidíte, závisí od toho, kde žijete. Od stredozápadu sa zatmenie začne, akonáhle zapadne mesiac, takže uvidíte iba čiastočné zatmenie. Celé to bude na východnom pobreží z veľkej časti chýbať. Čím ďalej na západ žijete, tým viac toho vidíte. Väčšinu uvidia ľudia žijúci v horskom časovom pásme, zatiaľ čo obyvatelia západného pobrežia úplné zatmenie.

19. novembra mesiac vstúpi druhýkrát v roku 2021 do tieňa Zeme. Aj keď nepôjde o úplné zatmenie Mesiaca, na jeho vrchole bude viac ako 97% Mesiaca blokovaných. Je možné, že mesiac bude dosť tmavý, takže v to ráno môžete na jednej strane mesačného povrchu vidieť mierne ružovú žiaru. V najlepšom prípade bude toto čiastočné zatmenie Mesiaca viditeľné po celých Spojených štátoch.

John Thomas z Great Falls v Montane vyfotografoval zatmenie Mesiaca 27. septembra 2015.
John Thomas z Great Falls v Montane vyfotografoval zatmenie Mesiaca 27. septembra 2015.

Malé zatmenie a najlepšia meteorická sprcha

10. júna Mesiac zastaví tú časť Slnka, ktorá sa nazýva prstencové zatmenie slnka. Najlepšie je to vidieť zo severnej Kanady, ale štáty medzi Minnesotou a Virgíniou a väčšinou štátov na severovýchode USA môžu v ten deň vidieť malý kúsok slnka.

Najlepším meteorickým rojom v roku môžu byť Perzeidy, ktoré vyvrcholia 12. a 13. augusta. Sprcha Perseid Meteor sa vyskytuje každý rok a s mohutným mesiacom môžete na oblohe vidieť medzi 10-20 meteoritmi za hodinu.

Dean Regas je astronómom observatória v Cincinnati a obsahuje „100 vecí, ktoré treba vidieť na nočnej oblohe“ a „Fakty z vesmíru!“. Je autorom kníh. Môžete ho kontaktovať na adrese [email protected]

Hollywood: Rok 2021 by mal byť lepší, pretože to už nemôže byť horšie

Podivné kvapky na Silvestra: Ryba zvaná vayali, ľahká čučoriedka a syr

Tento článok sa pôvodne objavil v dokumente Cincinnati Enquirer: Medzi vesmírne udalosti roku 2021 patria zatmenie Mesiaca, meteorické roje

READ  Hubble sleduje, ako vybuchujúca hviezda mizne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close