Veda

„Diablova kométa“ exploduje a rúti sa smerom k Slnku a Zemi • Earth.com

Obrovská kométa, trikrát väčšia ako Mount Everest a známa ako 12P/Ponce-Brookes, zažila na svojej ceste na Zem ďalšiu výbušnú udalosť. Táto „studená sopka“ s priemerom približne 28 míľ je známa svojimi prudkými emisiami komét, ľadu a plynu. Táto aktivita vytvára stopu podobnú diablovým rohom, čo z nej robí fascinujúci pohľad vo vesmíre.

12P/Ponce-Brookes, objavený v roku 1812, je na trajektórii, ktorá ho priblíži najbližšie k Zemi v júni 2024. Napriek svojej blízkosti nepredstavuje pre našu planétu žiadnu hrozbu. Počas tohto priblíženia bude viditeľný ako slabý hviezdicový objekt s jasným chvostom aj voľným okom.

vulkanické správanie

Kométy ako 12P/Pons–Brooks sa skladajú z ľadového jadra obklopeného kómou – oblakom plynu a prachu. Jeho klasifikácia ako kryovulkanická kométa naznačuje, že vykazuje vulkanické správanie.

Namiesto vypudzovania roztavenej horniny však uvoľňuje plyny a ľad, najmä keď je blízko Slnka. Keď sa kométa približuje k Slnku, zvýšenie teploty a tlaku vedie k explozívnym emisiám dusíka a oxidu uhoľnatého, ktoré vypudzujú ľadové úlomky z jadra.

nedávna erupcia

Eliot Herman, amatérsky astronóm z Arizony, pozoroval 31. októbra dramatické zjasnenie kométy, čo naznačuje nový výbuch kryovulkanickej aktivity. Tento nedávny výbuch je druhý za mesiac a tretí od júla, čím upevňuje jeho povesť „diablovej kométy“. O vzhľade kométy s jej diabolskými rohmi sa veľa hovorilo v médiách.

cestovať okolo slnka

12P/Pons-Brooks je priťahovaný gravitáciou Slnka a otáča sa okolo neho a túto cestu dokončí za 71 rokov. Toto obdobie je relatívne krátke v porovnaní s väčšinou komét, ktorým môže obeh okolo Slnka trvať tisíce rokov. Dráhy komét ako 12P/Pons-Brookes sú vysoko eliptické, čím sa približujú k Slnku v perihéliu a preč od neho v aféliu. Keď sa približujú k Slnku, ich rýchlosť sa výrazne zvyšuje.

READ  Wisconsinských denných prípadov COVID je viac ako 1 000 po prvýkrát za mesiace

V súčasnosti sa kométa pohybuje smerom k Slnku rýchlosťou viac ako 40 000 míľ za hodinu. Keď sa blíži k svojmu perihéliu, očakáva sa, že táto rýchlosť vzrastie na viac ako 100 000 mph. Najbližšie stretnutie so Slnkom bude 21. apríla budúceho roka, najbližšie k Zemi sa priblíži 2. júna. Po tomto stretnutí sa kométa vráti späť do vonkajšej slnečnej sústavy a vráti sa až v roku 2095.

kryovulkanická kométa

Kryovulkanizmus je druh sopečnej činnosti, ktorá sa vyskytuje pri extrémne nízkych teplotách na ľadových mesiacoch a iných nebeských telesách. Na rozdiel od typických vulkánov s roztaveným kameňom, ktoré vidíme na Zemi, kryovulkanizmus zahŕňa erupciu prchavých látok, ako je voda, amoniak alebo metán – zlúčeniny, ktoré sú zvyčajne v zmrazenom pevnom stave pri nízkych teplotách, ktoré sa nachádzajú na týchto telesách.

Najmä kryovulkanické kométy sú kométy, ktoré vykazujú takúto aktivitu. Keď sa kométa približuje k Slnku, zvýšenie teploty môže spôsobiť sublimáciu jej ľadových zložiek (prechod z pevnej látky na plyn), čo spôsobí gejzíry alebo erupcie plynu a prachu z povrchu kométy. Táto činnosť pripomína erupciu sopky.

Vypudený materiál môže vytvoriť kómu (dočasnú atmosféru) a niekedy aj chvost, čo sú charakteristické znaky komét. Kryovulkanizmus je jedným z procesov, ktoré formujú povrchy komét. Toto je veľká udalosť podobná misii Hlboký vplyv NASA A Rosetta z ESA študovala tieto nebeské telesá, aby pochopila ich štruktúru a správanie.

Viac informácií o kométach

Kométy sú nebeskí tuláci, ktorí upútajú predstavivosť svojimi dychberúcimi chvostmi a starovekým pôvodom. Sú vyrobené z ľadu, kameňa a kozmického prachu, pozostatkov formovania našej slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov. Keď obiehajú okolo Slnka, tieto „špinavé snehové gule“ sa topia a uvoľňujú plyny a prach, čím vytvárajú svoje výrazné žiariace kómy a chvosty.

READ  Webbov teleskop nachádza prekvapivo masívne galaxie z raného vesmíru

anatómia kométy

V strede kométy je jadro, pevné jadro obyčajne široké menej ako 30 kilometrov. Keď je kométa blízko Slnka, je obklopená difúznym oblakom plynu a prachu nazývaným kóma. Kóma môže byť väčšia ako planéty. Chvost, ktorý môže dosahovať milióny kilometrov, vždy smeruje od Slnka v dôsledku sily slnečného vetra a tlaku žiarenia.

obežnej dráhe komét

Dráhy komét sú vysoko eliptické, často ich privádzajú veľmi blízko k Slnku, čo je bod nazývaný perihélium, a potom ich posúvajú ďaleko späť, hlboko do vesmíru, do svojho apogea. Existujú dva typy komét na základe ich obežnej doby: krátkoperiodickým kométam, ako je Halleyova kométa, trvá obeh okolo Slnka menej ako 200 rokov, kým dlhoperiodickým kométam to môže trvať oveľa dlhšie, niekedy dokonca tisíce rokov.

kométa a zem

Kométy mali významný vplyv na Zem mnohými spôsobmi. Historicky bola ich prítomnosť na oblohe zaznamenaná a považovaná za znamenie. Vedecky sa špekulovalo, že kométy mohli na Zem dopraviť vodu a organické zlúčeniny, čím prispeli k vzniku života.

slávna kométa

V priebehu histórie niektoré kométy vynikali. Halleyova kométa s odhadovaným návratom každých 76 rokov je snáď najznámejšia. Kométa Shoemaker–Levy 9 sa preslávila svojou veľkolepou zrážkou s Jupiterom v roku 1994, čo astronómom poskytlo sedadlo v prvom rade pri kozmických dopadoch.

pozorovanie komét

Kométy môžu byť príjemné pre amatérskych astronómov. Keď sa predpokladá, že kométa prejde blízko Zeme, často ju možno vidieť voľným okom. V opačnom prípade môže ďalekohľad alebo malý ďalekohľad odhaliť centrálne jadro kométy a jej plynnú kómu.

Budúcnosť výskumu komét

Vesmírne agentúry vyslali niekoľko misií ku kométam, ako je napríklad Rosetta ESA, ktorá obiehala kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko a na jej povrchu rozmiestnila pristávací modul. Cieľom budúcich misií je dozvedieť sa viac o zložení komét a o tom, čo nám môžu povedať o ranej slnečnej sústave.

READ  Čaj na cukrovku: Tento kurkumový čaj môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi

Kométy sú skrátka viac než len nebeská krása; Sú to časové kapsule obsahujúce stopy histórie našej slnečnej sústavy. Ako ich štúdie pokračujú, môžu odhaliť ďalšie tajomstvá o pôvode Zeme a iných planét a možno aj života samotného.

,

Ako čítate? Prihláste sa na odber nášho bulletinu a získajte zaujímavé články, exkluzívny obsah a najnovšie aktualizácie.

,

Pozrite si nás na EarthSnap, bezplatnej aplikácii, ktorú vám prinášajú Eric Rawls a Earth.com.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close