Technológie

Dvaja doktorandi z Dallu postúpili na globálne finále Falling Walls Lab v Berlíne – Dall News

Alternatívna energia bola veľkým víťazom včerajšej súťaže Falling Walls Lab – Atlantic Canada, pričom výskumníci Dal PhD so zameraním na pokrok vo vede o vodíku a batériách obsadili prvé a druhé miesto.

Večer progresívnych prezentácií zameraných na to, aby bol svet lepším miestom, sa konal pre približne 100 účastníkov v sále Paul O’Regan Public Library v Halifaxe.

„Falling Walls je o vytváraní nádeje na lepšiu budúcnosť prostredníctvom jasných nápadov a môžem s istotou povedať, že naši účastníci tento sľub dnes večer splnili,“ povedal Dr. Povedala Alice Aiken. „Som nadšený, keď viem, že Dalhousie a univerzity v našom regióne sú zdrojom takýchto prezieravých myslí.“

The Falling Walls Lab je medzinárodná súťaž na ihrisku, ktorá umožňuje súťažiacim zdieľať inovácie na zlepšenie nášho sveta – len za tri minúty. Dalinovo regionálne podujatie je jedným z desiatok konaných po celom svete, od Kapského Mesta cez Kolumbiu, San Francisco až po Slovensko.

Okrem ihrísk o tom, ako zabezpečiť elektrinu bez fosílnych palív, účastníci diskutovali o spôsoboch, ako priniesť čistú vodu tým, ktorí ju potrebujú, šetriť energiu, znižovať množstvo odpadu, zlepšovať naše zdravie a dlhovekosť, pestovať lepšie plodiny, chrániť naše oceány a chrániť našich najzraniteľnejších.

Celosvetové súťaže vyvrcholia záverečným podujatím v nemeckom Berlíne Vedecký summit o padajúcich stenách, „Aké sú ďalšie múry medzi vedou a spoločnosťou?“ Na každoročnom podujatí sa stretávajú niektorí z najvýznamnejších výskumníkov a mysliteľov našej doby, aby odpovedali na kľúčovú otázku. Víťazi na prvom a druhom mieste v Dalovi získajú zájazdy na konferenciu, aby odpovedali na túto dôležitú otázku.


Dr. Alice Aiken, ďaleko, s víťazmi.

Úspešné nápady

Víťazka prvého miesta Sarah Martell, doktorandka Dalhousie, ktorá študuje chémiu v laboratóriu. Dr Mitha Dasok, pracuje na vývoji čistej a udržateľnej metódy výroby vodíkového paliva. Jeho nový prístup kombinuje mikroskopické kremíkové nanočastice, ktoré reagujú s vodou za vzniku vodíkového paliva kedykoľvek a kdekoľvek.

„Náš objav je veľmi užitočný pre prechod od fosílnych palív k čistej a obnoviteľnej energii,“ hovorí Martell. „Táto technológia je lacný a jednoduchý spôsob výroby a skladovania vodíka čistým spôsobom. V ideálnom prípade bude slúžiť na napájanie malých zariadení a vozidiel. Kedykoľvek potrebujete energiu, táto technológia ju dokáže vyrobiť na požiadanie.

Druhá Tina Taskovich sa zameriava na zlepšenie životnosti lítium-iónových batérií ako cestu k dekarbonizácii našej energetickej infraštruktúry. Jeho práca pri forenznom skúmaní opotrebovaných batérií viedla k objavu novej chemickej zlúčeniny, ktorá sľubovala vytvorenie novej „50-ročnej batérie“.

„Ak batéria spoľahlivo a bezchybne vydrží 50 rokov, môžeme splniť naše energetické ciele do roku 2060.“


Tina Taskovich.

Tretie miesto na podujatí získal absolvent priemyselného inžinierstva Dalhousie Matthew LaForest, ktorý pomocou technológie odvlhčovania prináša čistú pitnú vodu tým, ktorí ju najviac potrebujú.

„Môj vynález bol inšpirovaný snahou vymyslieť spôsoby, ako regenerovať odpad a vedľajšie produkty z nášho každodenného života. Vyprázdňoval som svoj odvlhčovač a pomyslel som si, aké je zbytočné vypúšťať túto sladkú vodu,“ hovorí.


Matthew LaForest.

Jeho riešenie? Samonaplňovacia vodárenská veža, ktorá odoberá vlhkosť zo vzduchu s podporou slnečnej energie. „Keď premýšľam o najlepšom vplyve, vidím, že tieto samoplniace nádrže sa používajú všade od fariem na boj proti suchám až po vzdialené komunity, ktoré nemajú prístup k čistej pitnej vode.“

Podujatie sa skončilo živou reláciou otázok a odpovedí s publikom, aby sa inovátori ponorili do svojich nápadov. V záverečných otázkach a odpovediach sa moderátor Jeff Larson, asistent prezidenta Dalhousie pre inovácie a podnikanie, spýtal, ktorí účastníci začali podnikať, aby svetu priniesli svoje nápady. Polovica rúk skupiny sa zdvihla. Potom sa spýtal, ktorí účastníci by mali byť naplánovaní. Druhá polovica išla hore.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close