Ekonomika

ECB by mala naďalej zvyšovať sadzby, aby bojovala s infláciou, hovoria politici

9. septembra (TASR) – Európska centrálna banka by mala pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a uprednostniť boj proti bolestivo vysokej inflácii, aj keď to stojí za rast, uviedli v piatok politici Európskej centrálnej banky.

ECB zvýšila sadzby o bezprecedentných 75 bázických bodov po štvrtkovom pohybe o 50 bázických bodov a prisľúbila ďalšie kroky v nasledujúcich mesiacoch, keďže inflácia v eurozóne dosiahla najvyššiu mieru za takmer polstoročie. .

„Inflácia je neprijateľne vysoká,“ povedal šéf centrálnej banky Slovenska Peter Kažimír. „Prioritou je teraz agresívne pokračovať v normalizácii menovej politiky.“

Prezident holandskej centrálnej banky Klaus Knott zopakoval jeho slová a povedal, že spomalenie rastu je nevyhnutným vedľajším účinkom tohto inflačného boja.

„Očakávame, že inflácia bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej rásť, takže máme na tanieri len jeden problém: infláciu,“ povedal Nate v rozhovore pre holandskú rozhlasovú stanicu BNR. Znamená to mierne znížiť ekonomický rast, aby sa znížila inflácia.

Hoci ECB predpovedá, že rast bude v zimných mesiacoch stagnovať, prezidentka ECB Christine Lagardeová uznala, že viaceré riziká poklesu tohto výhľadu sa už naplnili, najmä strata prístupu k ruskému plynu, čo zvyšuje riziko priamej recesie.

Niektorí tvrdili, že súčasné zvyšovanie sadzieb je zbytočné, pretože inflačné šoky sú spôsobené vysokými cenami energií a centrálne banky sú proti šokom na strane ponuky bezmocné.

Zdá sa však, že prezident francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau spochybnil tento názor a tvrdil, že iba polovicu súčasnej inflácie spôsobili ceny potravín a energií a dodal, že rast cien sa teraz rozširuje a zasahuje všetky časti ekonomiky.

Zdá sa však, že Villeroy tlačí späť proti očakávaniam ďalšieho mimoriadne veľkého zvýšenia sadzieb v októbri.

READ  ECB by mala naďalej zvyšovať sadzby, aby bojovala s infláciou, uviedli politici pre agentúru Reuters

„Naše ruky sú úplne voľné. Nech nikto neháda, že toto je ďalšia úroveň škály – nevytvárame si nový ‚jumbo zvyk‘,“ povedal v prejave.

Lagardeová uviedla, že ECB bude trvať menej ako päť zasadnutí vrátane štvrtkového, kým dosiahne takzvanú neutrálnu sadzbu, pri ktorej rast ani nezvyšuje, ani neznižuje.

Tento časový rámec naznačuje nárast na každom stretnutí až do začiatku budúceho roka v súlade s očakávaniami trhu, až kým budúci rok na jar nezaznamená vrchol cyklu.

Zatiaľ čo neutrálna sadzba zostáva neznáma, Villeroy v piatok zlepšil svoj názor a tvrdil, že je pod alebo blízko 2 %, čím zmenil svoj predchádzajúci odhad medzi 1 % a 2 %.

Knott zopakoval Villeroyov názor, že aj keď je stále možné väčšie zvýšenie sadzieb, ďalší pohyb o 75 bázických bodov by nebol opodstatnený napriek zhoršujúcemu sa inflačnému výhľadu.

„Ak sa bude obraz inflácie počas 6-týždňového obdobia naďalej zhoršovať, opäť urobíme silný krok. Nemusí to byť nevyhnutne 75 bázických bodov,“ povedal.

ECB označila júlový aj septembrový krok ako „predzásobenie“ a Lagardeová uviedla, že 75 bázických bodov nie je normou, hoci podobný krok v októbri odmietla vylúčiť. (Správy Robert Muller, Bart Meier a Dominique Vidalon; scenár Palas Corani; strih John Stonestreet a Jane Merriman)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close