Ekonomika

EÚ vyzýva Poľsko, Maďarsko a Slovensko, aby boli kreatívni v súvislosti s obilninami na Ukrajine

Európska komisia vyzvala Poľsko, Maďarsko a Slovensko, aby boli konštruktívne po tom, čo v nedeľu oznámili, že jednostranne zakážu dovoz obilia z Ukrajiny.

„Sme si vedomí vyhlásení niektorých členských štátov týkajúcich sa jednostranných krokov. Teraz je dôležité, aby všetky krajiny urobili kompromis a konštruktívne sa zapojili,“ uviedol hovorca komisie.

Ukrajina bola jedným z popredných svetových exportérov obilia predtým, ako ruská invázia v roku 2022 obmedzila jej schopnosť posielať poľnohospodárske produkty na svetové trhy cez čiernomorské prístavy. Odvtedy sú ukrajinskí farmári odkázaní na vývoz obilia cez susedné krajiny.

Záplava obilnín a olejnín do susedných krajín však ovplyvnila príjmy miestnych farmárov a vlády zakázali dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

EÚ v máji zakročila, aby zabránila jednotlivým krajinám konať jednostranne a zaviedla vlastný zákaz dovozu z Ukrajiny do susedných krajín. Podľa zákazu EÚ mohla Ukrajina vyvážať cez tieto krajiny.

Európska únia povolila uplynutie platnosti zákazu v piatok po tom, čo Ukrajina prisľúbila, že podnikne kroky na sprísnenie kontrol vývozu do susedných krajín.

V Poľsku, ktoré v októbri čakajú voľby, je táto otázka obzvlášť dôležitá pre farmárov, ktorí sú kľúčovými voličmi vládnucej nacionalistickej strany Bis.

Poľsko, Slovensko a Maďarsko v piatok oznámili, že napriek rozhodnutiu komisie ponechajú svoje vlastné obmedzenia na dovoz ukrajinského obilia.

„Zameriavame sa na implementáciu a prácu na novom systéme, ktorý bol práve ohlásený,“ uviedol hovorca Komisie a dodal, že stretnutie so zástupcami všetkých zainteresovaných krajín EÚ v pondelok poskytne príležitosť na ďalšiu diskusiu o tejto otázke.

READ  Democracy Digest: Držanie sa V4 v Bielorusku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close