Ekonomika

Slovenská vláda blokuje čerpanie väčšiny eurofondov – EURACTIV.com

Podľa premiéra Ľudovíta Ódora vláda SR výrazne znížila riziko nevyčerpaných eurofondov z 800 miliónov eur na 100 miliónov eur a veľké časti presunula na krízový manažment.

Ódor zdôraznil, že vláda sa aktívne zameriava na čerpanie eurofondov a snaží sa znížiť riziko straty týchto zdrojov do konca roka aspoň na 50 %. Spoločné úsilie viedlo k zvýšeniu miery čerpania starých fondov EÚ pod touto správou o osem percentuálnych bodov z pôvodných 70 % na 78 %. Podpredsedníčka vlády Lívia Vašková odhadla, že to bude približne 1,2 miliardy eur.

Okrem riadenia existujúcich fondov EÚ predseda vlády zdôraznil záväzok vlády čerpať nové prostriedky na obdobie rokov 2021-2027.

„Z celkovej alokácie sme už vyčerpali 11,3 miliardy eur a zostáva 3,2 miliardy eur. „Značnú časť je možné presunúť do štátneho rozpočtu na riešenie energetickej krízy a zvládnutie prílevu utečencov nad rámec bežných programových výdavkov,“ povedala Wasková.

Ódor tiež poznamenal, že budúcim vládam predložili podrobný plán, ako efektívne využívať fondy EÚ.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informácií SR v piatok navýši alokáciu prostriedkov EÚ na nové programové obdobie, ktoré určujú priamo kraje prostredníctvom integrovaných regionálnych investícií.

Zhruba 214 miliónov eur doplní pôvodnú sumu 2,16 miliardy eur, uviedol na stredajšom rokovaní vlády minister investícií Peter Palic.

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila vládu premiéra Ľudovíta Odora za efektívne hospodárenie s eurofondmi a tretiu žiadosť o platby zo záchranného plánu. Poďakoval súčasným členom kabinetu a ich predchodcom za zmysluplné a čestné využitie príležitostí, ktoré poskytuje Európska únia, a podelil sa o svoje uznanie na sociálnych sieťach.

(Karol Slovík, Barbara Zmušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close