Ekonomika

Európska komisia a Španielsko si vymenili trpké listy o katalánskej amnestii – EURACTIV.com


Európske správy, ktoré si musíte prečítať. Vitajte hlavné mestá Od EURACTIV.


Dnešnú verziu poháňa Hydrogen Europe.

Objavujte, učte sa, sieťujte a inšpirujte sa!

Zaregistrujte sa už teraz na tohtoročné podujatie Hydrogen! Koná sa na výstavisku v Bruseli 20. – 24. 11. a bude to miesto, kde sa stretávajú lídri priemyslu, akademici a tvorcovia politík, aby diskutovali o príležitostiach a výzvach, ktoré stoja pred vodíkovou ekonomikou. Pripojte sa tu ->


V dnešných správach z hlavných miest:

Madrid

List Európskej komisie, ktorý vyjadruje znepokojenie nad právnym vývojom v Španielsku a žiada informácie o kontroverznom zákone o katalánskej amnestii, vyvolal vo štvrtok napätú reakciu španielskej vlády.

Medzitým v Španielsku vzrástlo napätie, keď sa niektorí krajne pravicoví „frankoisti“ zúčastnili na nepokojoch pred centrálou Socialistickej strany. Čítaj viac.

///

inštitúcií EÚ

Európska komisia odporúča prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom V snahe podporiť zastavený proces rozširovania bloku Európska komisia odporučila začať prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom – ako aj s Bosnou v oveľa neskoršej fáze – po dokončení implementácie kľúčových reforiem. Čítaj viac.

Ukrajinský Kuleba nazýva svoju krajinu „aktívom“ pre EÚ. Ukrajina „bude aktívom, nie bremenom“, keď sa stane plnoprávnym členom Európskej únie, povedal pre Euractive minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba pred očakávaným priaznivým odporúčaním Európskej komisie začať prístupové rozhovory s Kyjevom. Čítaj viac.

///

Berlín

Starnúca nemecká ekonomika znepokojuje špičkových poradcov Starnúce obyvateľstvo Nemecka a rýchlo starnúce ekonomické štruktúry ohrozujú jeho budúci rast, varovali v stredu poprední ekonomickí poradcovia krajiny a vyzvali Nemecko, aby čerpalo viac súkromného kapitálu aj z iných európskych krajín. Čítaj viac.

///

Paríž

Francúzsky minister EÚ poukazuje na problematické zavádzanie antisemitskej taktiky tábora Trinásť členských štátov EÚ neprijalo národné plány na boj proti antisemitizmu, povedal francúzsky minister EÚ Laurence Boon v stredu na vypočutí v Senáte s odvolaním sa na jedno z odporúčaní v stratégii EÚ v tejto veci. 2022. Prečítajte si viac.

///

Brusel | Rím | Bukurešť

Belgicko, Taliansko, Rumunsko a Spojené štáty americké spolupracujú na zvýšení výskumu malých modulárnych reaktorov. Päť priemyselných a výskumných aktérov z Belgicka, Rumunska, Talianska a Spojených štátov chce urýchliť vývoj malých modulárnych reaktorov (SMR), v stredu medzi nimi bolo podpísané memorandum o porozumení. Čítaj viac.

READ  Stredoeurópskych vodcov znepokojuje „vlna“ afganskej migrácie

///

Viedeň

Rakúski zelení odkladajú začiatok volieb do EÚ pre fámy o odchode Rakúski zelení, ktorí v súčasnosti hlasujú na úrovni 9 %, môžu tentoraz zaostať za svojím volebným rekordom EÚ v roku 2019, ktorý predstavuje 14 %, pretože preferovaný kandidát strany, minister energetiky Leonor Küssler, vypadne zo súťaže, čo môže viesť k zrušeniu strany. Úvodný kongres do EÚ. Čítaj viac.

///

Hack

Holandské stredoľavé strany naliehajú na kabinet, aby zastavil dodávky náhradných dielov F-35 do Izraela. Niekoľko ľavicových a stredoľavých strán vyzvalo vládu, aby okamžite zmrazila všetky náhradné diely pre stíhačky F-35 pre Izrael. V reakcii na odhalenie zo začiatku tohto týždňa v tom vláda krajiny pokračovala napriek spoluúčasti s Izraelom. Vojnové zločiny proti Palestíne. Čítaj viac.


Severské štáty a Pobaltie

Štokholm

Švédska krajná ľavica kritizovala ministra zahraničných vecí za jeho komentáre k Izraelu. Švédska ľavicová strana podala sťažnosť ústavnému výboru parlamentu na ministra zahraničných vecí Tobiasa Billströma po tom, čo povedal, že reakcia Izraela na útok Hamasu je neprimeraná. Čítaj viac.


južná Európa

Rím

Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien v Taliansku sa naďalej prehlbujú. V porovnaní s rokom 2021 bol medzi priemernými mzdami mužov a žien v roku 2022 rozdiel takmer 8000 eur, keď to bolo okolo 6700 eur, napísalo Observatórium pre zamestnancov súkromného sektora Národného ústavu sociálneho zabezpečenia (INPS) vo svojom ročnom a toto číslo sa bude naďalej rozširovať Čítaj viac.

///

Lisabon

Všetky portugalské strany okrem Costových socialistov požadujú od prezidenta predčasné voľby. Všetky politické sily v Portugalsku v stredu požiadali prezidenta Marcela Rebela de Sousu, aby po odstúpení premiéra Antonia Costu o „dva mesiace“ vyhlásil predčasné voľby. Čítaj viac.


Východná Európa

Varšava

Ivory čelí „náročnému“ spolužitiu s iným prezidentom PiS. Ak PiS nezíska dôveru a Donald Tusk sa vráti k moci ako predseda vlády, bude musieť spolupracovať s lídrom PiS Andrzejom Dudom, čo by mu mohlo dať deja vu, keďže počas svojho prvého funkčného obdobia spolupracoval s predchádzajúcim lídrom PiS Lechom Kaczyńskim. Ako predseda vlády v roku 2007. čítaj viac.

///

PRAHA

ANO voľby do Európskej únie Vedúci kandidát na odpor proti Zelenej dohode. Budúca šéfka kandidátky strany ANO (Obnova) pre voľby do EÚ 2024 Klára Dostálová sľubuje bojovať proti Zelenému dohovoru a brániť suverenitu členských krajín, povedal šéf hnutia ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. médiá. Čítaj viac.

///

Bratislava

Slovensko bude pokračovať v rusifikácii jadrového paliva. Slovensko plánuje podľa novej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej prejsť z ruského jadrového paliva na americké a francúzske, napriek skoršej kritike nacionalistov, keďže francúzsky veľvyslanec hovorí o zapojení slovenských firiem do dodávateľského reťazca. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

Sofia

Renew uvádza na webovej stránke bulharského premiéra ako jedného z predsedov Európskej rady. Bulharská strana We Continue the Change bola uvedená ako člen Renewal, čo spolu s Hnutím za práva a slobody (DPS) vyvolalo v Bulharsku veľa otázok, keďže nebolo oficiálne oznámené členstvo. Kým ich neskôr odstránili, premiér Nikolaj Tenkov zostal na webovej stránke Renew, čo jeho strana v stredu označila za chybu. Čítaj viac.

///

Budapešť | Bukurešť

Maďarský FM: Odmietame akýkoľvek politický alebo ideologický prístup k zásobovaniu energiou. Maďarskú stratégiu dodávok plynu diktuje iba infraštruktúra, povedal v stredu na konferencii v Bukurešti maďarský minister zahraničných vecí Peter Szyjardo, pričom zdôraznil, že Budapešť odmieta názor, že nákupy plynu ovplyvňujú politické záležitosti. Čítaj viac.

///

Belehrad | Priština

EÚ odsudzuje Srbsko a Kosovo za obmedzený pokrok v rokovaniach a reformách členstva Európska komisia v stredu (8. novembra) naliehala na Belehrad aj Prištinu, aby začali plniť svoje záväzky vyplývajúce z minulých dohôd, vrátane obnovenia ich pozastavených rozhovorov o úpadku, ktoré sú podľa nej kľúčové pre ich budúcu cestu do EÚ. Čítaj viac.

///

Belehrad

Premiér tvrdí, že správa Európskej komisie ukazuje, že Srbsko neustupuje, iba stagnuje. Premiérka Ana Brnabic uviedla, že najdôležitejším aspektom správy Európskej komisie je, že v Srbsku nedochádza k žiadnej regresii a že hoci sa dosiahol pokrok vo všetkých kľúčových oblastiach, v troch oblastiach došlo k stagnácii. Ich štruktúra s európskymi normami. Čítaj viac.

READ  Bugatti Bolide: Z 0 na 500 km / h za 20,6 sekundy! Je to však rozlúčka - Novinky - Auto

Agenda:

 • : Rada pre hospodárske a finančné záležitosti sa stretáva, aby prediskutovala navrhovanú reformu rámca správy ekonomických záležitostí, implementáciu nástroja na obnovu a odolnosť (RRF) a ďalšie;
 • Predsedníčka Komisie Ursula van der Leyenová sa zúčastňuje na Medzinárodnej humanitárnej konferencii o občanoch Gazy, ktorú organizuje Francúzsko; Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) prednesie prejav pri 75. výročí Rozvojovej banky;
 • Podpredseda Komisie Maroz Šefković sa zúčastňuje na konferencii veľvyslancov EÚ na tému „Naliehavé výzvy klimatických zmien a zelená transformácia“;
 • Komisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmidt sa zúčastňuje na trilógii o smernici o práci; prijíma zástupcov Medzinárodnej asociácie cestnej dopravy;
 • Komisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi sa zúčastňuje na konkurze do senátu Francúzska;
 • Komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski hovorí v online diskusii o budúcnosti SPP, klimaticko-environmentálnych výzvach, potravinovej bezpečnosti a Ukrajine;
 • Komisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urbilainen sa zúčastňuje Generálnej konferencie UNESCO;
 • Ilyana Ivanova, komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, prednesie hlavný prejav na samite „Jedna planéta – polárny“;
 • Na zasadnutí Európskeho parlamentu sa hlasovalo o typovom schválení dátovej legislatívy, emisiách a životnosti batérií motorových vozidiel a motorov (Euro 7), účinnosti sankcií EÚ voči Rusku a ďalších.
 • Predsedníčka parlamentu Roberta Metzola sa stretáva s predsedníčkou Bundestagu Bärbel Basovou; prednesie prejav „Stav Európy 2023“ na Konrad Adenauer Stiftung;
 • Nemecko: Konferencia NATO o kybernetickej bezpečnosti; Prezident Olaf Scholes sa stretáva s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom;
 • Francúzsko: Prezident Emmanuel Macron organizuje večeru pre hlavy štátov a vlád v rámci Parížskeho mierového fóra;
 • Portugalsko: Prezident Marcelo Rebelo de Sousa zvoláva Štátnu radu a oslovuje národ;
 • Kazachstan: Očakáva sa návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close