šport

Hadzibegič dostal za úlohu doviesť Bosnu do finále Euro 2024

Faruk Hadzibegic © Getty Images

Faruk Hadzibegič trénuje bosniansku reprezentáciu už druhýkrát a dúfa, že ju dovedie do finále Eura 2024.

Šesťdesiatpäťročný bývalý kapitán reprezentácie Juhoslávie, ktorý v roku 1999 krátko viedol Bosnu, nahradil Bulhara Ivajla Peteva, keď sa 31. decembra skončilo jeho dvojročné pôsobenie vo funkcii trénera Bosny.

„Dnes sme vymenovali Faruka Hadzibegiča za trénera,“ povedal na tlačovej konferencii prezident Bosnianskej futbalovej federácie (FNSBiH) Vico Zeljkovič.

„Cieľom je pokúsiť sa dosiahnuť historický výsledok a prvýkrát sa kvalifikovať na Euro.“

Dohoda bola podpísaná „na tento rok a tento kvalifikačný cyklus“ a nakoniec sa o nej bude znovu rokovať, dodal Zeljkovič.

Od získania nezávislosti v roku 1992 sa Bosne podarilo kvalifikovať na veľký turnaj iba raz – na majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii.

Bosna dokázala pod Peetom vyhrať len šesť víťazstiev v 20 zápasoch, pričom sa jej nepodarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta.

„Pozvanie som prijal s hrdosťou. Vždy som mal (o prácu) záujem, ale nemyslel som si, že sa to stane. Myslel som si, že ukončím kariéru v zahraničí,“ povedal Hadžibejič.

„Táto výzva je veľkou zodpovednosťou, veľkým zadosťučinením a veľkou motiváciou,“ dodal.

Hadzibegič debutoval v podzemnej garáži 23. marca v kvalifikácii Euro 2024 proti Islandu, potom sa o tri dni neskôr stretol so Slovenskom.

Hadžibejič počas svojej kariéry hral ako obranca v Sarajeve, predtým ako sa presťahoval do španielskeho Realu Betis a svoju najpamätnejšiu úlohu mal vo francúzskom Sochaux.

Bol členom talentovaného tímu Juhoslávie, ktorý sa dostal do štvrťfinále majstrovstiev sveta 1990, ale minul jednu z penált pri porážke v rozstrele od prípadných finalistov Argentíny.

Po odchode do dôchodku trénoval Hadžibegič tímy vo Francúzsku, Španielsku a Turecku.

Od júla 2019 do januára 2021 bol aj trénerom národného tímu Čiernej Hory.

READ  Cyklista Zukiura dokazuje, že staré môže byť stále zlato

Kvalifikácia ME je v J-skupine s Bosnou, Portugalskom, Islandom, Luxemburskom, Slovenskom a Lichtenštajnskom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close