Ekonomika

Invázia na Ukrajinu naďalej podporuje infláciu eurozóny

Minulý mesiac dosiahla inflácia v eurozóne historické maximum. Podľa informácie Podľa údajov Eurostatu dosiahla inflácia v júli 8,9 %, čo je nárast z 8,6 % v predchádzajúcom mesiaci.

Čísla ukazujú, že jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné položky a poskytuje lepšiu predstavu o tom, ako sú ovplyvnené každodenné náklady, je 4 %. Ide o najvyššiu úroveň zaznamenanú od zavedenia eura ako jednotnej meny v roku 1999.

Vo väčšine krajín eurozóny ceny v júli naďalej rástli. Čiastočne je to spôsobené vojnou na Ukrajine, ktorá narušila globálne energetické trhy.

Ceny plynu už nejaký čas rastú, pričom inflácia energií v júli dosiahla 39,7 %. To má teraz dominový efekt v iných priemyselných odvetviach vrátane potravinárstva.

Čínska politika nulovej covidy zhoršila potravinovú krízu vrátane súčasných blokád, ktoré narušili dodávateľský reťazec produktov každodennej potreby.

Inflácia v celej eurozóne

Grécko, Španielsko, Estónsko, Belgicko, Cyprus, Holandsko, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko a Litva zaznamenali infláciu nad 10 %, ukazujú údaje.

Inflácia bola 8,5 % v Nemecku, 6,8 % vo Francúzsku a 8,4 % v Taliansku. Pobaltské krajiny mali najvyššiu infláciu – Estónsko, Litva a Lotyšsko mali v júli infláciu nad 20 % kvôli ich veľkej závislosti od dovozu energie.

Rast eurozóny v roku 2022

údaje o HDP Za druhý štvrťrok 2022 bol rast v eurozóne minulý mesiac zverejnený na úrovni 0,7 %.

Nemecko zaznamenalo rast o 0 % a Francúzsko o 0,5 %. Negatívny rast však zaznamenali Portugalsko, Lotyšsko a Litva.

v tweete, Európsky komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni poznamenal: „Dobré správy! Ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku prekonala očakávania. Neistota zostáva vysoká pre nadchádzajúce štvrťroky: jednota musí byť zachovaná [and] Buďte pripravení reagovať na vyvíjajúce sa situácie podľa potreby.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa energetická kríza, ktorá má výrazný vplyv na infláciu a ekonomický rast, začne uvoľňovať. Rusko pokračuje v prerušovaní dodávok plynu ako odveta za západné sankcie a ak to tak bude pokračovať, EÚ sa bude musieť pripraviť na najhoršie.

READ  Zabíjanie ľudí je veľmi drahý biznis

Sledujte nás a lajkujte nás na:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close