šport

Koronavírus: Nové opatrenia ovplyvnia slovenský šport

včera 21:45
|

Od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať žiadne hromadné športové podujatia s účasťou 1 000 a viac divákov.

Návrat detí do školy - 1. júna 2020

Prečítajte si tiež

Koronavírus: Starší študenti by mali v triede nosiť aj závoj, hromadné akcie môžu …

Zakázané budú aj masové podujatia pre viac ako 500 ľudí, iné s prekážkou dýchacích ciest. V septembri sa neodporúčajú žiadne hromadné športové podujatia. Oznámil to vo štvrtok minister zdravotníctva Marek Krajčí po celodennom stretnutí odbornej rady epidemiológov, infektológov a odborníkov v oblasti verejného zdravia.

Minister a hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas potvrdil, že tieto opatrenia budú pravidelne preskúmavané na zasadnutiach rady. Vo štvrtok po tomto rozsudku nebolo celkom jasné, ako sa uvádza v kalendári domácich udalostí, najmä ligových. Začala sa najvyššia futbalová súťaž a 4. septembra sa v Bratislave uskutoční zápas Ligy národov proti Českej republike. V druhej polovici mesiaca sú na Slovensku aj medzinárodné cyklistické preteky.

Od 1. júla boli na Slovensku povolené športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi za podmienok dodržania šachovnicovej relácie. Športové kluby boli schopné naplniť tribúny maximálnym počtom 50% kapacity štadióna, s výhradou tejto požiadavky a zabezpečením kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov. Konzorcium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových federácií, ktoré vyzvali vládu, aby zvýšila počet účastníkov súťažných podujatí.

Od 6. júla však zmenené a doplnené pravidlá vstúpili do platnosti zasadnutím v každej druhej rade v dôsledku porušenia hygienických predpisov počas zásahu futbalovej ligy Fortuna v Dunajskej Strede. Nové opatrenie bolo predstavené aj ako vítaný krok, pričom sa predpokladalo zjednodušenie kontroly dodržiavania predpisov organizátormi hromadných podujatí.

Na Slovensku 9. marca došlo k všeobecnému vylúčeniu športového života. Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky a úradujúca vláda Petra Pellegriniho vydali príkaz na okamžitý zákaz organizácie všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo dočasne vydané na dva týždne, ale postupne sa rozširovalo, aby sa zlúčilo s inými mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu nového typu koronavírusu (COVID-19).

READ  Kosťuk z Ukrajiny popiera reakciu tenisu na ruskú inváziu

Športová čiapka vstúpila do platnosti druhý deň v utorok a len v tomto týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najdôležitejších kolektívnych odvetví. Zrušené boli aj už pripravené domáce majstrovstvá v behu na lyžiach, streľbe zo vzduchových zbraní, atletickom viacnásobnom boji a squashi. O šesť týždňov neskôr otvorili vonkajšie športové ihriská na Slovensku bez prezliekarní a sociálnych zariadení.

V rámci prvej fázy relaxácie opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a výcvik pre špičkových športovcov v bezkontaktných odvetviach. To znamená, tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické a BMX dráhy, vodné kanály, kanoe, strelnice alebo motoristické okruhy.

Od 20. mája boli v rámci štvrtej fázy otvorené kryté bazény a športové ihriská pre organizované športové kluby. Zároveň bola otvorená prevádzka kontaktných športov vonku. Vstupy do bazénov a športových hál pre verejnosť sa konali začiatkom júna a od 3. júna boli opäť povolené všetky športové súťaže a podujatia v krajine, s návratom divákov v júli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close