Hlavné správy

Kresťanskí demokrati by mohli otriasť zostavovaním slovenskej vlády – EURACTIV.com

Predsedníctvo kresťanských demokratov (KDH) v piatok vo vyhlásení uviedlo, že je proti koalícii s predsedom strany Smar Robertom Figom, no viaceré správy naznačujú, že výmenou za obmedzenie prístupu k interrupciám by mohla byť spolupráca.

Minulý týždeň sa zdalo, že budúcnosť Slovenska závisí od Petra Pellegriniho a jeho strany Hlas, ktorý skončil tretí a mohol pohnúť ihlou medzi proruským vládnym Šmarom a druhým progresívnym Slovenskom. Pellegriniho pozíciu kráľa by však mohla oslabiť dohoda medzi Robertom Figom a predsedom KDH Milanom Majerskim.

Toto bolo hlásené mnohými Publikácie Manžel europoslankyne Miriam Lexmanovej (EPP) sa zúfalo snaží odísť z rokovaní s progresivistami, čím sa skončí dôvera v ich vládu. Majarski po stretnutí s Ficom minulý štvrtok povedal, že jeho strana „ide do opozície“.

„Dohoda medzi Ficom a Majerským bude čiastočne aj o interrupciách a presune eurofondov obciam“ napísal Bývalý líder Kresťanskodemokratickej strany Aloj Hlina na sociálnej sieti. Majerský je šéfom jedného z krajov Slovenska.

Kresťanskí demokrati v piatok vydali vyhlásenie, že sú proti koalícii s Ficom.

Takéto rozhodnutie by obmedzilo Pellegriniho vyjednávaciu silu, keďže by už nemohol využiť ponuku progresivistov na premiérske kreslo, aby prevzal rovnakú ponuku od Smra a zostal by tak predsedom parlamentu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu v televíznej diskusii povedala, že by mala problém vymenovať obvineného do funkcie ministerky vnútra. Bývalého ministra vnútra zo Samaru Roberta Kaliňáka obvinili dvakrát, ale obe jeho obvinenia stiahol prokurátor na základe článku 363.

Nie je jasná právomoc prezidenta blokovať vymenovanie ministrov. V roku 2018 vtedajší prezident Andrzej Kiska protestoval proti vymenovaniu ministra vnútra po tom, čo unikli fotografie, na ktorých je kandidát na narodeninovej oslave s Kaliňákom. Ústavní právnici bol pozvaný Rozhodnutie „na hranici ústavných právomocí“.

READ  Dráma v Sýrii: VIDEO Niekoľko Američanov bolo zranených pri zrážke s ruskými vojakmi

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close