Veda

NASA ukazuje obrázok, ktorý vyzerá strašidelne ako kostrové prsty plávajúce vo vesmíre

šťastný Halloween!

duch v ruke

Astronómovia zbadali niečo, čo vyzerá ako strašidelná kostrová ruka plávajúca vo vesmíre asi 16 000 svetelných rokov od Zeme.

Veterná hmlovina pulzar s názvom MSH 15-52 ukazuje tienisté prstovité vydutiny, keď sa tvoria energetické častice na ostrej snímke, ktorú urobil najnovší röntgenový teleskop NASA, Imaging Makes iný tvar. Z nejakej strašidelnej ruky.

Pulzary sú rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy, extrémne husté pozostatky zrútených superobrov. Vyžarujú silné magnetické polia, čo spôsobuje, že vyvrhujú vysokoenergetické častice v prúdoch a vytvárajú tak pulzarovú veternú hmlovinu.

V prípade MSH 15-52 tieto trysky vytvorili pľuvajúci obraz strašidelnej ruky – strašidelný pohľad vhodný na Halloween.

„Nabité častice, ktoré vytvárajú . nový papier Vydaný v Astrofyzikálny časopisjeden v vyhlásenie,

strašidelné prsty

NASA IXPE udržiavala svoje prístroje zamerané na hmlovinu 17 dní, čo je podľa NASA najdlhšie pozorovanie jedného objektu od jeho vypustenia v roku 2021.

„Všetci poznáme röntgenové lúče ako diagnostický medicínsky nástroj pre ľudí,“ uviedla vo vyhlásení spoluautorka a doktorka fyziky zo Stanfordu Josephine Wongová. „Tu používame röntgenové lúče iným spôsobom, ale opäť odhaľujú informácie, ktoré sú nám inak skryté.“

Toto pozorovanie vrhá nové svetlo na to, ako zmiešané magnetické polia v hmlovine pulzarového vetra interagujú s ich okolím, pričom dostávajú veľké počiatočné zosilnenie okolo „zápästia“ ruky, predtým ako sa presunú do oblastí, kde sú tieto oblasti magnetických polí rovnomernejšie.

„Odhalili sme históriu života superenergetickej hmoty a častíc antihmoty v okolí pulzaru,“ povedal Nicolo Di Lalla, spoluautor a postdoktorandský výskumný pracovník v Stanforde. „To nás učí, ako môžu pulzary pôsobiť ako urýchľovače častíc.“

Viac informácií o hmlovinách: James Webb pozoroval početné páry planét bez hviezd

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close