Ekonomika

Politici ECB tvrdia, že rozhodnutie o septembrových sadzbách je podľa agentúry Reuters stále vo vzduchu

Autori: Francesco Caneba a Lee Thomas

FRANKFURT/PARÍŽ (Reuters) – Politici Európskej centrálnej banky varovali investorov pred veľkým stávkovaním proti zvýšeniu úrokových sadzieb ECB na budúci týždeň.

Investori sa stavili, že ECB ukončí sériu deviatich zvyšovaní sadzieb 14. septembra, keď sa ekonomická aktivita zhorší a inflácia sa zmierni v 20 krajinách, ktoré používajú euro.

V stredu, posledný deň pred pokojným obdobím, ktoré si ECB sama nariadila, však šéfovia holandskej, francúzskej, nemeckej a slovenskej centrálnej banky uviedli, že rozhodnutie riadiaceho orgánu je stále otvorené.

Francúz Francois Villeroy de Galhau tvrdil, že nové zvýšenie sadzieb môže prísť neskôr, že recesia nie je recesia a že ECB by mala byť vytrvalá v boji proti inflácii.

„Naše možnosti zostávajú otvorené na tomto zastupiteľstve, ako aj na nasledujúcich zasadnutiach,“ povedal novinárom. „Sme veľmi blízko k vrcholu našich úrokových sadzieb. Ešte sme ďaleko od bodu, kedy ich znížime.“

Peter Kazimír, otvorený politický jastrab, tvrdil, že na obmedzenie inflácie je potrebné ešte jedno zvýšenie. Povedal, že ECB môže odložiť zvýšenie sadzieb do niektorého zo svojich jesenných zasadnutí alebo stlačiť spúšť budúci týždeň.

„Druhá možnosť sa mi zdá žiaduca a rozumná,“ uviedol Kazimír v stanovisku. „Budúci týždeň dajte ďalších 25 základných bodov a potom si oddýchnite.“

Guvernér holandskej centrálnej banky Klaus Knott, ďalší zarytý zástanca sprísňovania politiky v minulosti, uviedol, že investori možno podceňujú šance na zvýšenie sadzieb budúci štvrtok a že rozhodnutie bude „tesným krokom“.

Trhy teraz vidia na budúci týždeň šancu jedna ku trom, pričom pravdepodobnejší je presun do októbra alebo decembra.

„Naďalej si myslím, že dosiahnutie nášho inflačného cieľa 2 % do konca roka 2025 je minimum, ktoré musíme splniť,“ povedal Knott pre Bloomberg.

READ  bne IntelliNews - Slovenský HDP vzrástol v 2. štvrťroku medziročne o 1,5 %.

„Jasne by mi bol nepríjemný akýkoľvek vývoj, ktorý by posunul tú časovú os ďalej. Nevadilo by mi, keby sa to posunulo trochu dopredu.“

Prezident Bundesbanky Joachim Nagel, bývalý zástanca rýchlych zvyšovaní cien, zaujal podobne uvážený názor a povedal, že budúcotýždňové rozhodnutie bude okrem iných faktorov závisieť od nových ekonomických prognóz ECB. V každom prípade zníženie ciel podľa neho nehrozí.

Získajte správy, ktoré chcete

Prečítajte si novinky o pohybe na trhu pomocou prispôsobeného zdroja akcií, ktoré máte radi.

Získaj aplikáciu

„Bolo by nesprávne staviť na rýchle zníženie úrokových sadzieb po vrchole,“ povedal Nagel pre nemecký obchodný denník Handelsblatt.

Šéf rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann vo svojom prejave na minulotýždňovom fóre Reuters Global Markets Forum povedal, že ECB môže ešte „zvýšiť alebo dva zvýšiť“, zatiaľ čo Portugalčan Mario Centeno povedal, že by mal byť pri ďalšom sprísňovaní veľmi opatrný.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close