Svet

Predstavitelia Gazy tvrdia, že Izrael zaútočil na utečenecký tábor Buraj, zabil 15 izraelsko-palestínskych konfliktov

Izraelské nálety sa už niekoľko dní zameriavajú na utečenecké tábory v Gaze a zrovnajú so zemou budovy v preplnených štvrtiach.

Izraelský nálet na utečenecký tábor Buraj zabil 15 ľudí, uviedli predstavitelia Gazy, čo znamená tretie bombardovanie tábora za toľko dní.

Hovorca civilnej obrany Gazy uviedol, že štvrtkový útok v centre Gazy zasiahol obytnú budovu a obyvatelia uviedli, že pod troskami zostalo uväznených množstvo ľudí.

„Sedeli sme s rodinou, keď sme zrazu počuli silný výbuch. Všetko okolo nás lietalo. Nebolo vidieť nič len prach a dym. Bolo to obrovské. Celá oblasť sa obrátila hore nohami… v okamihu,“ povedal jeden z preživších pre Al Jazeera.

„To je môj dom [pointing to rubble]. Teraz je úplne schátraný. Neviem, čo povedať. Sme bezmocní.

Bureij je relatívne malý utečenecký tábor, ktorý sa nachádza uprostred pásma Gazy. Je domovom približne 46 000 palestínskych utečencov registrovaných v Agentúre OSN pre pomoc a prácu pre palestínskych utečencov (UNRWA).

Počas niekoľkých posledných dní Izrael podnikol niekoľko útokov na utečenecké tábory v Gaze.

Izrael tvrdí, že sa zameriava na veliteľov ozbrojenej palestínskej skupiny Hamas, ktorá 7. októbra vykonala smrtiace útoky na južný Izrael, pri ktorých podľa izraelských predstaviteľov zahynulo viac ako 1400 ľudí, väčšinou civilistov.

Izraelská bombardovacia kampaň však zrovnala so zemou celé mestské bloky a odrezala prístup k jedlu, palivu a elektrine pre 2,3 milióna obyvateľov.

Palestínski predstavitelia tvrdia, že bombové útoky si vyžiadali viac ako 9 000 obetí na životoch a vysídlenie viac ako polovice obyvateľov Gazy.

Okrem bombového útoku na Bureij Izrael vo štvrtok tretí deň po sebe zaútočil aj na tábor Džabalíja. Palestínski predstavitelia uviedli, že pri izraelských útokoch na Džabalíju zahynulo 195 ľudí a 120 je nezvestných.

READ  Predsedníctvo popiera Defoeove tvrdenia a tvrdí, že sa nezúčastňuje na vyšetrovaní trestných činov

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva uviedol, že takéto „neprimerané útoky“ by mohli predstavovať vojnové zločiny.

Obyvatelia Burejja skandovali „masaker, masaker“, keď telá zabitých pri štvrtkovom štrajku prikrývali prikrývkami.

Rovnako ako mnoho takýchto táborov v Gaze, aj tento bol pôvodne vybudovaný pre palestínskych utečencov z dedín osídlených sionistickými silami, keď bol v roku 1948 založený Izrael, a Palestínčanom bol neskôr zakázaný návrat. Utečenci, ktorí sa usadili v Buraji, boli väčšinou z palestínskych miest východne od Gazy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close