Svet

„Príliš blízko okraja“: Záchranári sa ponáhľajú zachrániť americkú jaskyňu v Turecku | správy

Záchranné tímy z Turecka a celého sveta pracujú na záchrane skúseného amerického jaskyniara v južnom Turecku.

Záchranári z celej Európy spustili operáciu na záchranu amerického výskumníka v Turecku, ktorý bol uväznený takmer 1000 metrov pod vchodom do jaskyne v dôsledku krvácania do žalúdka.

Skúsený jaskyniar Mark Dickey (40) náhle ochorel počas výletu do jaskyne Morga v pohorí Taurus na juhu Turecka so skupinou ľudí vrátane troch Američanov, informovala Európska asociácia jaskynných záchranárov.

Vo video správe z vnútra jaskyne od tureckého riaditeľstva pre komunikáciu vo štvrtok Tiki poďakoval jaskyniarskej komunite a tureckej vláde za ich úsilie.

„Svet jaskyniarstva je veľmi úzko prepojená skupina a je úžasné vidieť, koľko ľudí reagovalo na povrch,“ povedal Dickey. „Viem, že rýchla reakcia tureckej vlády, ktorá mi zaobstarala zdravotnícke pomôcky, ktoré som potreboval, mi podľa môjho názoru zachránila život. Bol som tak blízko okraja.

Dickey, ktorý na videu stál a kráčal, povedal, že kým bol hore, „nebol vo vnútri uzdravený“ a bude potrebovať veľa pomoci, aby sa dostal z jaskyne. Odborníci uviedli, že operácia obnovy môže trvať niekoľko dní alebo dokonca týždňov v závislosti od podmienok.

Podľa organizácie Cave Rescue Group so sídlom v New Jersey Dickie, ktorý krváca zo žalúdka a stráca tekutiny, prestal zvracať a prvýkrát po niekoľkých dňoch jedol. Nevie prečo.

Komplexné zotavenie

New Jersey First Response Team uviedol, že záchrana si bude vyžadovať viacero tímov a neustálu lekársku starostlivosť. Jaskyňa je veľmi studená – asi 4-6 stupňov Celzia (39-42 stupňov Fahrenheita), hovorí tím.

READ  Aktualizácia hurikánu Lee Today: Očakáva sa, že búrka zosilnie na hurikán a stane sa „veľmi nebezpečným“

Komunikácia s Tiki trvá asi päť až sedem hodín a je zriadená telefónna linka, aby sa s povrchom rozprávali bežci cestujúci z Tiki do tábora pod hladinou.

Úspešná záchrana Tiki bude výzvou, povedal chorvátsky jaskyniar Dingo Novosel, prezident Európskej asociácie jaskyniarskych záchranárov.

Do operácie, ktorá ho má vyniesť z hlbín, sú zapojené záchranné tímy z Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Talianska, Poľska a Turecka.

Yusuf Okrenecek zo Speleologickej federácie Turecka uviedol, že Tikiho stav je stabilizovaný a zlepšuje sa. Povedal, že Američan má „dobrú náladu“ a lekári rozhodnú, či Dickey môže opustiť Cave na nosidlách alebo vlastnou silou.

Turecká agentúra AFAD a záchranná skupina UMKE spolupracujú s tureckými a medzinárodnými jaskyniarmi na pláne evakuácie Tiki z jaskynného systému, uviedla záchranná asociácia.

Do záchranného úsilia je v súčasnosti zapojených viac ako 170 ľudí vrátane lekárov a zdravotníkov ošetrujúcich Tiki a skúsených jaskyniarov, uviedol Okrenezek s tým, že záchranná operácia môže trvať dva až tri týždne.

Záchranný tím talianskeho národného alpského a speleologického záchranného tímu odletí do Turecka vo štvrtok večer. Pri vchode do jaskyne bude v piatok skoro 50 záchranárov, ktorí sa zúčastnia operácie tureckých úradov.

Marten Kovacs z maďarskej jaskynnej záchrannej služby uviedol, že jaskyňa sa pripravuje na jeho bezpečnú ťažbu. Úzke cesty sú rozšírené, aby sa tam zmestili nosidlá, a monitoruje sa riziko pádu skál.

Záchranári dúfajú, že s odstraňovaním začnú v sobotu alebo nedeľu. Kovacs povedal, že zdvihnutie tiki môže trvať niekoľko dní a na ceste sa pripravuje niekoľko dočasných bodov, aby si tiki a záchranári oddýchli.

Jaskyňa je rozdelená do niekoľkých častí, pričom záchranný tím každej krajiny zodpovedá za jednu oblasť.

Maďarská jaskynná záchranná služba zložená z dobrovoľných záchranárov bola prvá, ktorá dorazila na miesto Tikiho a podala mu núdzové krvné transfúzie na stabilizáciu jeho stavu.

READ  Pracovníci nepokoje v bieloruskej automobilke
Americký jaskyniar Mark Dickey (40) sa rozpráva s kolegom v jaskyni Morga neďaleko Anamuru v južnom Turecku. [Turkish Government Directorate of Communications via AP]

„Vysoko vyškolená jaskyňa a záchranár“

Dickey je opísaný Európskou asociáciou záchrany jaskýň ako „vysoko vyškolený jaskyniar a jaskynný záchranár“, ktorý je známy ako jaskyniar alebo speleológ, ktorý sa zúčastnil niekoľkých medzinárodných expedícií. Je tajomníkom lekárskeho výboru Spoločnosti.

Tiki bol na výlete s cieľom zmapovať 1 276 metrov hlboký jaskynný systém Morga pre Asociáciu anatolskej speleologickej skupiny (ASPEG), keď sa o 1 000 metrov nižšie dostal do problémov, hovorí Okreneček.

Justin Hanley, 28-ročný hasič z texaského Dallasu, povedal, že Dickeyho stretol pred niekoľkými mesiacmi, keď absolvoval kurz jaskynnej záchrany, ktorý Dickey učil v Maďarsku a Chorvátsku. Opísal Dickeyho ako nadšeného a niekoho, kto v každom vidí to dobré.

„Mark bol chlap, ktorý musel byť na tej záchrannej misii, viedol a radil a je smutné, že ho museli zachrániť,“ povedal.

Hanley povedal, že asi pred mesiacom hovoril s Dickeym o práci v Turecku a cieľom cesty bolo preskúmať jaskyňu, získať informácie a postaviť tábory.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close