Svet

Rusko o pár týždňov opäť útočí, Putin varuje Západ pred dodávkami rakiet

KYJEV, Ukrajina – Rusko už viac ako mesiac zasahuje raketami Kyjev, pričom prezident Vladimir Putin varoval, že ak západné krajiny dodajú Ukrajine rakety dlhého doletu, zasiahne nové ciele v krajine.

V Sivirodonecku, hlavnom bojisku na východe, kde Rusko nedávno sústredilo svoje sily, ukrajinské úrady tvrdia, že v protiútoku dobyli späť polovicu mesta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij v nedeľu 5. júna uviedol, že cestoval zo Siverodonecka a Solederu do južného mesta Lisjansk. Jeho cesty mimo hlavného mesta boli zriedkavé, pretože ruská invázia začala 24. februára a stále môže byť veľmi blízko frontovej línie.

„Všetci si zaslúžite vyhrať – to je najdôležitejšia vec, ale nie za každú cenu,“ povedal ukrajinským vojakom vo videu zverejnenom v nedeľu večer Želenskij vo svojom charakteristickom kaki tričku.

Lyciansansk a Siverodoneck sa nachádzajú v Luhanskej oblasti a Soledar v Doneckej oblasti. Oba regióny tvoria ukrajinský priemyselný uzol Donbass, ktorý je podľa Ruska v procese „oslobodzovania“.

Pri útoku v Kyjeve bola jedna osoba hospitalizovaná, hoci neboli bezprostredne hlásené žiadne úmrtia. Po nedeľnej ruskej ofenzíve v dvoch odľahlých okresoch sa z niekoľkých kilometrov valil tmavý dym.

Ukrajina uviedla, že štrajk ovplyvnil opravy vlakových vozňov, zatiaľ čo Moskva uviedla, že východoeurópske krajiny zničili tanky odoslané na Ukrajinu.

Oleksandr Kamyšin, šéf ukrajinských železníc, potvrdil, že štyri rakety sa zrazili s opravovňou vlakových áut Darnycja v East Kay, ale povedal, že na mieste nie je žiadna vojenská technika.

Štrajk bol náhlou pripomienkou vojny v Kyjeve, kde sa po marcovom vyhnaní ruských síl z predmestí do značnej miery vrátil normálny život.

Ukrajinský prezidentský poradca Michail Podoliyak na Twitteri uviedol, že „raketové útoky v Kyjeve majú len jeden cieľ – zabiť čo najviac.“

READ  Tvár bieloruských protestov bola unesená za bieleho dňa, chytili ju na ulici a zatlačili do mikrobusu - Denník N

Ukrajina tvrdí, že Rusko vykonalo kyjevskú ofenzívu pomocou vzdušných rakiet dlhého doletu vypálených z ťažkých bombardérov do Kaspického mora.

Ukrajinský jadrový operátor, ruská lodná raketa, uviedol, že preletela „veľmi nízko“ nad druhou najväčšou jadrovou elektrárňou v krajine.

‚Rozbiť ich ako orechy‘

Nedeľný útok bol prvým veľkým útokom v Kyjeve, odkedy raketa zabila novinára koncom apríla.

Rusko nedávno sústredilo svoju ničivú silu na frontové línie na východe a juhu, hoci príležitostne útočí na iné takzvané kampane s cieľom podkopať ukrajinskú vojenskú infraštruktúru a obmedziť vývoz zbraní zo Západu.

Agentúra TASS v nedeľu informovala, že Putin varoval Západ, že Rusko zasiahne nové ciele, ak Spojené štáty začnú Ukrajine dodávať rakety dlhého doletu.


Spojené štáty minulý týždeň uviedli, že na Ukrajinu posielajú nové pokročilé raketové systémy stredného doletu.

V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Putin povedal, že rakety, ktoré doteraz Washington prisľúbil, sú porovnateľné so zbraňami zo sovietskej éry, ktoré už boli na Ukrajine.

„Ak Washington vypáli rakety dlhého doletu, zasiahneme ciele, ktoré sme nezasiahli,“ povedal. Odmietol vplyv západných bezpilotných lietadiel s tým, že Rusko ich „láme ako orechy“.

Británia uviedla, že Ukrajine dodá množstvo raketových raketových systémov schopných zasiahnuť ciele na vzdialenosť 80 km (50 míľ).

Sevrodoneck

Na konci vojny ukrajinské sily kontrolovali polovicu Siverodonecka a pokračovali v zatláčaní Rusov, povedal guvernér Luhanskej provincie Sergej Kaitoi.

„Budú sa snažiť všetko vybalansovať. Nemajú inú stratégiu,“ povedal Kaidai o Rusoch.

Nároky nebolo možné nezávisle overiť. Obe strany si v Siverodonecku vyžiadajú ťažké straty.

V nedeľu Kaitoy uviedol, že evakuácie z ukrajinskej provincie Luhansk boli obnovené a 98 ľudí utieklo.

Ruské štátne médiá v nedeľu informovali, že ruský generálmajor Roman Gudzow bol zabitý na východe Ukrajiny, čím sa pridali k sérii významných vojenských obetí Moskvy.

READ  Pápež odvolal poľského biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály

Ukrajinská armáda tvrdí, že v nedeľu odrazila sedem útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti, zničila štyri tanky a zostrelila bojový vrtuľník.

V Donecku postupujú ruské sily na územie severne od rieky Šivarskij Doneck a očakáva sa, že Ukrajina sa bude viac sústrediť na hlavné mesto Slovensko, ako sa očakávalo.

Pápež František v nedeľu v Ríme označil vojnu za „popretie Božieho sna“. – Rappler.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close