Svet

Rusko tvrdí, že evakuácia ukrajinského Cherson City bola dokončená | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Rusko dokončilo stiahnutie jednotiek zo západného brehu rieky Dneper v ukrajinskom južnom Chersonskom regióne, čo znamená pre Moskvu ďalšiu veľkú prekážku v takmer deväťmesačnej vojne na Ukrajine.

Stiahnutie sa uskutočnilo v piatok o 5:00 moskovského času (02:00 GMT) a nezostala v ňom ani jedna armádna jednotka, citovali ruské tlačové agentúry ministerstvo obrany.

Všetky ruské sily a vybavenie boli presunuté na východný breh Dnepra, informovalo ministerstvo. Počas evakuácie zo strategického mesta Cherson nedošlo k žiadnej strate personálu ani techniky.

Ukrajinské ozbrojené sily sú v záverečnej fáze znovudobývania západného brehu rieky Dneper, uviedol regionálny poslanec.

Serhiy Klan, zástupca predstaviteľa Chersonskej regionálnej rady, na konferencii povedal, že mnohí ruskí vojaci nemohli po mesiacoch okupácie opustiť mesto Cherson a prezliekli sa do civilu.

Ukrajinskí predstavitelia boli obozretní v súvislosti so stiahnutím Ruska oznámeným tento týždeň, pretože sa obávali, že ich vojaci môžu byť vtiahnutí do zálohy v Chersone, meste s predvojnovou populáciou 280 000 obyvateľov. Vojenskí analytici predpovedajú, že ruskej armáde potrvá najmenej týždeň, kým stiahne svoje jednotky.

Serhii Tamara odstraňuje trosky z domu svojho syna, ktorý bol zničený počas ruského útoku [Valentyn Ogirenko/Reuters]

‚žiadne ľutovanie‘

Kremeľ bol v piatok negatívny a trval na tom, že tento vývoj v žiadnom prípade nepredstavuje pre prezidenta Vladimira Putina rozpaky. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom povedal, že Moskva naďalej vníma celý Chersonský región ako súčasť Ruska.

„Toto je názov Ruskej federácie. Neexistujú a nemôžu nastať žiadne zmeny,“ povedal Peskov s tým, že Moskva tento krok „neľutuje“.

Povedal, že Kremeľ neľutuje, že pred mesiacom usporiadal ceremónie na oslavu anexie Chersonu a okupovaných alebo čiastočne okupovaných častí Ukrajiny.

Rusko nariadilo stiahnutie v stredu po tom, čo uviedlo, že snahy udržať si svoju pozíciu a poskytnúť vojakov sú „márne“ vzhľadom na rastúcu ukrajinskú protiofenzívu.

Putin na víťaznom ceremoniáli v Kremli 30. septembra vyhlásil Cherson a ďalšie tri regióny Ukrajiny za súčasť Ruska. Ukrajina, jej západní spojenci a väčšina krajín Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov odsúdili anexiu ako nezákonnú.

READ  Kríza na Ukrajine: EE. UU. ordina salida de familias de diplomáticos - EEUU - Internacional

Ukrajinské jednotky postupovali v piatok na Cherson a obnovili desiatky domov roztrúsených po nášľapných mínach, ktoré zanechali ruské sily na juhu Ukrajiny. Ukrajinské sily oslobodili 41 osád, uviedol v noci nadnes prezident Volodymyr Zelenskyj vo video prejave.

Protiútok

Ukrajinskí štátni úradníci uviedli, že kryjú jej najnovšie pohyby, ale uviedli 12 osád, ktoré boli podľa nich od stredy oslobodené: jedna z nich, Blagotatne, 30 km (20 míľ) od centra Chersonu. Rieka Dneper.

„Útočné operácie pokračujú v určenom smere,“ uviedlo. „Vzhľadom na bezpečnosť procesu bude oficiálne vyhlásenie výsledkov vykonané neskôr.“

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov vo štvrtok uviedol, že Rusko má stále 40.000 vojakov.

Časti ukrajinskej vlády, ktoré už skôr varovali, že ruský odchod môže byť pascou, neskrývali radosť z rýchlosti sťahovania.

„Ruská armáda opúšťa bojisko v triatlonovom režime: steeplechase, skoky do šírky, plávanie,“ napísal na Twitteri Andriy Yermak, hlavný poradca prezidenta.

Videá na sociálnych sieťach, ktoré natočili vojaci na cestách vedúcich do Chersonu, ukazovali dedinčanov objímajúcich ukrajinských vojakov.

Spätné dobytie mesta by Ukrajine mohlo poskytnúť silnú oporu, z ktorej by mohla rozšíriť svoju južnú protiofenzívu na ďalšie územia okupované Ruskom vrátane Krymu, ktorý Moskva obsadila v roku 2014.

Z nových pozícií svojich síl na východnom brehu sa však Kremeľ môže pokúsiť o eskaláciu vojny.

Stav hlavného Antonovského mosta spájajúceho západný a východný breh Dnepra je nejasný.

Správy ruských médií hovoria, že most vyhodili do vzduchu po stiahnutí Ruska. Prokremeľskí reportéri zverejnili zábery, na ktorých je vidieť, že veľká časť mosta chýba.

Ale Sergej Jelisejev, predstaviteľ Ruska so sídlom v Chersone, pre tlačovú agentúru Interfax povedal, že „Antonovský most nebol vyhodený do vzduchu, je v rovnakej pozícii.“

READ  Buhari má prejav na VZ OSN, kde sa stretne viac ako 150 svetových lídrov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close