Technológie

Šéf MAAE sa stretol so slovenskými lídrami, aby prediskutoval záväzok k dekarbonizácii prostredníctvom jadrovej energetiky

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Croci sa v pondelok v Bratislave stretol so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Robertom Figom, aby diskutovali o záväzku Slovenska k dekarbonizácii prostredníctvom jadrovej energetiky a dôležitosti jadrovej bezpečnosti a ochrany.

Pán Krosi poďakoval prezidentke Kaputovej za pevnú podporu svojej krajiny pre prácu MAAE v oblasti bezpečnosti jadrovej elektrárne Záporoží (JE) na Ukrajine. Grosi sa stretol s premiérom Ficom a poďakoval mu za „podrobnú výmenu informácií“ o Záporožskej JE a jeho návrhu na podporu úsilia MAAE na Ukrajine.

Povedal: „Jadrová energetika je kľúčom k zelenému prechodu Slovenska a teším sa na našu pokračujúcu spoluprácu na Summite o jadrovej energii v Bruseli v roku 2023.“ Súčasťou návštevy pána Grossiho na Slovensku bola aj cesta do tamojšej JE Mochovce v sprievode ministerky hospodárstva Denisy Sakovej a generálneho riaditeľa Slovenských elektrární, ktoré JE prevádzkujú, Branislava Strýčka. Zúčastnila sa aj predsedníčka Komisie jadrového dozoru SR Marta Giaková, ktorá vyjadrila záväzok Slovenska udržiavať a posilňovať svoj regulačný rámec pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť.

AE Mochovce je kľúčom k čistým nulovým cieľom Slovenska a od januára, keď bol jej 3. blok pripojený do siete, vyrába ešte väčšie množstvo čistej energie. Len samotná JE Mochovce zabráni vypúšťaniu siedmich miliónov ton emisií CO2 ročne. Celkovo má Slovensko v súčasnosti v prevádzke päť energetických reaktorov v Močovési a Bohunísi. Po dokončení 4. bloku JE Mochovce sa očakáva, že krajina bude vyrábať 70 percent elektriny z jadrovej energie.

READ  Nevydané technické demo Mario Kart XXL Game Boy Advance Surface Online

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close